Sadjarstvo

Češnjeva listna pegavost

Češnjeva listna pegavost

6. avgust 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pri zgodnjih sortah jablan in hrušk je čas za zaključna škropljenja. Za varstvo pred škrlupom in skladiščnimi boleznimi priporočam uporabo pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Amylo – X (karenca ni potrebna), Bellis (7 dni karence), Geoxe (3 dni), Karbicure, Vitisan (oba 1 dan), Switch 62,5 WG (3 dni) in Pomax (5 dni). Na voljo so tudi pripravki z daljšo karenco kot so Luna experience (14 dni) in Scab 480 SC/80 WG (21 dni). Izbiro fungicidov prilagodite lastnostim sorte in predvidenemu terminu obiranja.

Na srednje in pozno zorečih sortah nadaljujte z rednimi škropljenji s pripravki na osnovi kaptana kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus ali pa uporabite pripravek Luna care ali Revyona.

Ekološki sadjarji lahko uporabite tudi pripravke Vitisan, Karbicure in Curatio - žvepleno apnena brozga, ki delujejo tudi proti listnim pegavostim.

Ulovi jabolčnega zavijača so nizki in pod pragom škodljivosti. Svetujemo pregled plodov in oceno črvivosti, pri čemer je potrebno pregledati najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Prag škodljivosti, znaša 0,5 do 1 % črvivih plodov. Uporabite pripravke s krajšo karenčno dobo kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG in Laser plus (vsi 7 dni karence) ter pripravka na osnovi virusa granuloze (Madex max, Carpovirusine), ki imata do 3 dni karence. Na voljo sta tudi sredstvi Agree in Lepinox, ki učinkujeta tudi proti gosenicam drugih škodljivih metuljev.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Pridelovalcem češenj in višenj glede na deževno vreme ponovno svetujemo, da opravijo varstvo pred češnjevo listno pegavostjo in listno luknjičavostjo koščičarjev. Uporabite lahko Delan 700 WG, Merpan 80 WDG, Luna Experience, Syllit 400 SC, Syllit 544 SC ali Signum.

 

31. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Zgodnje sorte jablan so dosegle razvojno stopnjo BBCH 78. Sedaj je primeren čas za zaključna škropljenja proti poznemu škrlupu in drugim skladiščnim boleznim. Svetujemo uporabo fungicidov s kratko karenčno dobo kot so Amylo – X, Bellis, Geoxe, Karbicure, Vitisan, Switch 62,5 WG in Pomax . Na voljo so tudi pripravki z nekoliko daljšo karenco kot so Luna experience, Scab 480 SC/80 WG in Zato 50 WG. Na srednje in pozno zorečih sortah lahko še vedno uporabite pripravke z daljšo karenco kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Luna care in Revyona. V trenutnih, nestabilnih vremenskih razmerah z neurji in močnimi nalivi bodite pozorni predvsem na spiranje fungicidne obloge. Smatramo, da je bila obloga sprana, če je skupno padlo več kot 25–30 mm padavin od zadnjega škropljenja in je zato škropljenje potrebno ponoviti.

V primeru neurij s točo opravite škropljenje s sredstvi na osnovi kaptana kot so Captan 80 WDG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG ali Scab 480 SC. Bodite pozorni na karenčno dobo.

Na opazovanih lokacijah so ulovi jabolčnega zavijača konstantni in nizki. Svetujemo pregled plodov in oceno črvivosti, pri čemer je potrebno pregledati najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Škropljenje je potrebno opraviti v primeru preseženega praga škodljivosti, ki v obdobju naleta druge generacije škodljivca znaša od 0,5 do 1 % črvivih plodov. Svetujemo uporabo pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG in Laser plus.

Pozorno spremljajte nasade za morebitne prerazmnožitve fitofagnih pršic, zlasti rdeče sadne pršice in rjaste pršice. Vroče vreme je ugodno za njihov razvoj, zato je ob preseženem pragu škodljivosti (6–7 pršic/list) potrebno ukrepati. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC in ob tem upoštevajte karenčno dobo.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, karenčne dobe, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

 

24. julij 2023

VARSTVO BRESKEV IN NEKTARIN

Zaradi pogostih padavin in večje vlažnosti se na dozorevajočih plodovih breskev ter nektarin pojavlja navadna sadna gniloba. Še posebej so ogroženi plodovi, ki so poškodovani zaradi toče ali insektov. Za preprečevanje okužb priporočamo preventivno uporabo pripravkov kot so Signum, Mavita 250 EC, Prolectus, Luna experience, Chorus 50 WG, Libreto, Revyona, Score 250 EC, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov kot sta Amylo-x in Taegro ali pripravek Karbicure, ki imajo krajšo karenco in so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Zoreče sadje ogroža tudi plodova vinska mušica. Njeno prisotnost v nasadu lahko spremljajte s postavitvijo prehranskih vab. V primeru pojava škodljivca lahko za zatiranje uporabite pripravek Laser plus ali Asset five. Sredstvi sta dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Pri škropljenju s FFS v času zorenja plodov bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev pred uporabo insekticidov v nasadih pokosite cvetočo podrast. Škropljenje opravite v večernem času oz. takrat ko so čebele v panjih.

VARSTVO SLIV IN ČEŠPELJ

V nasadih sliv in češpelj beležimo pojav češpljevega zavijača, ki povzroča črvivost plodov. Za zatiranje škodljivih gosenic metulja lahko uporabite katerega od naštetih insekticidov: Affirm opti, Coragen, Delegate 250 WG, Exirel, Voliam ali Agree WG; slednji je primeren tudi za ekološko pridelavo.

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Deževno vreme je ugodno za širjenje glivičnih bolezni na listih češenj in višenj kot sta češnjeva listna pegavost ter listna luknjičavost koščičarjev. Z namenom, da ohranimo listno maso zdravo čim dalj časa in preprečimo predčasno razlistanje dreves, svetujemo uporabo fungicidov za varstvo pred omenjenimi povzročitelji bolezni tudi po koncu obiranju plodov. Uporabite lahko Delan 700 WG, Luna experience, Merpan 80 WDG, Signum ali Syllit 400 SC oz. 544 SC.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

17. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nadaljujte s preventivnim varstvom, pred jablanovem škrlupom s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). V ekološki pridelavi lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti različnim povzročiteljem pegavosti na listih (kompleksi gliv iz rodu Marssonina, Alternaria in Colletotrichum).

Ulovi metuljev druge generacije jabolčnega zavijača so na opazovanih lokacijah veliki in presegajo prag škodljivosti (5–7 metuljev/ploščo/teden). Zato svetujemo ukrepanje z insekticidi, ki imajo krajšo karenčno dobo, kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG, Laser plus ali Mospilan 20 SG. Uporaba slednjega je priporočljiva v nasadih, kjer imate težave tudi z listnimi ušmi. V močno napadenih nasadih je priporočljivo nanašati pripravke na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max ali Carpovirusine. Uporabite lahko tudi biotične pripravke Lepinox plus, Delfin WG ali Agree, ki delujejo tudi na gosenice drugih vrst škodljivih metuljev.

Pozorni bodite na prerazmnožitve fitofagnih pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti (6–7 pršic/list) ukrepajte z enim izmed akaricidnih pripravkov kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

 

VARSTVO JAGODIČJA

Tekom celotnega obdobja zorenja jagodičastega sadja, je potrebno izvajati varstvo pred plodovo vinsko mušico. Populacijo je potrebno spremljati s prehranskimi vabami. Za zatiranje plodove vinske mušice na jagodičju so na voljo pripravki Laser 240, SC Laser Plus in Asset Five. Zaradi izjemno hitrega razvojnega kroga škodljivca je priporočeno opravit škropljenje v razmiku od 7 do 10 dni.

 

10. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Še naprej izvajajte redno varstvo proti jablanovem škrlupu. Ukrepate lahko s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). V ekološki pridelavi lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti različnim povzročiteljem pegavosti na listih (kompleksi gliv iz rodu Marssonina, Alternaria in Colletotrichum).

Na opazovanih lokacijah beležimo povečevanje ulovov druge generacije metuljev jabolčnega zavijača. Svetujemo, da plodove pregledate na prisotnost črvivosti, pri čemer je potrebno najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Škropljenje je potrebno opraviti v primeru preseženega praga škodljivosti, ki v obdobju naleta druge generacije škodljivca znaša 0,5 do 1% črvivih plodov. Z insekticidi je potrebno preventivno ukrepati tud v primeru, da se v enem tednu na feromonske vabe ulovi 5-7 metuljev. Primerna je uporaba pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so  Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG, Laser plus ali Mospilan 20 SG. Uporaba slednjega je priporočljiva v nasadih kjer imate težave tudi z listnimi ušmi. V močno napadenih nasadih je priporočljivo nanašati pripravke na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max ali Carpovirusine. Za varstvo pred gosenicami drugih škodljivih metuljev so na voljo sredstva Lepinox plus, Delfin WG ali Agree.

Večjo pozornost je potrebno nameniti tudi prerazmnožitvi pršic, zlasti rdeče sadne pršice . Vroče vreme je ugodno za njihov razvoj, zato je ob preseženem pragu škodljivosti (6-7 pršic/list) potrebno ukrepati. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

VARSTVO OREHOV

Pridelovalce orehov obveščamo, da se je pričel let orehove muhe, zato je potrebno v nasade izobesiti rumene lepljive plošče s privabilom, za spremljanje naleta. V nasad je priporočljivo namestiti najmanj dve vabi, ki sta med seboj oddaljeni vsaj 30 m in na različnih višinah v krošnji - ena vaba naj visi na višini okoli 2 m, druga pa na višini okoli 6 m. Plošče obesimo v bližino plodov, na senčno stran krošnje.

Priporočeni termin za zatiranje muhe je 5 dni po prvem ulovu na rumeno lepljivo ploščo. Uporabite lahko pripravek Laser 240 SC ali Laser plus. Pripravka je priporočljivo uporabiti v kombinaciji s prehransko vabo Nutrel. Za škropljenje zastrupljene vabe je predvidena zelo majhna količina vode ob uporabi šob, ki oblikujejo velike kaplje. Poškropiti je potrebno le spodnjo tretjino krošnje na osončeni strani. Enako postopamo v ekoloških nasadih. V primeru, da se po opravljenem škropljenju na rumeno lepljivo ploščo še vedno lovijo muhe je potrebno v presledku enega do dveh tednov škropljenje ponoviti. Prav tako je potrebno škropljenje ponoviti tudi v primeru obilnejših padavin, ki izperejo zastrupljeno vabo.

Za varstvo posameznih dreves, je možno tudi prekrivanje površine pod drevesi s proti insektno mrežo ali kopreno. Prekrivka mora biti trdno nameščena in ob robovih tesno stisnjena ob tla. Prekrivko je potrebno pustiti vse do konca septembra. Tako preprečimo muham, ki se izlegajo pod drevesom, da izletijo na drevo. Večji del škode lahko na ta način preprečimo, kljub temu pa jo nekaj povzročijo muhe, ki priletijo iz okolice. Možna je tudi uporaba registrirane insekticidne pasti Decis trap orehova muha.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

3. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Sadjarjem svetujemo, da še naprej izvajajo redno varstvo pred jablanovim škrlupom. Ukrepate lahko s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). Škropljenja izvajajte preventivno v 10–14 dnevnih intervalih oz. po tem, ko pade 20–30 mm dežja. Še posebno pozorni bodite na lokalne nalive, ki lahko hitro sperejo fungicidno oblogo in neurja s točo, ki povzročijo poškodbe rastlinskih tkiv.

V ekoloških sadovnjakih lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti listnim pegavostim.

Vroče vreme je ugodno za razvoj fitofagnih pršic, zato bodite pozorni na morebitne prerazmnožitve. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je pri uporabi žveplovih pripravkov, potrebna previdnost, saj žveplo pri temperaturah nad 28 stopinj lahko deluje fitotoksično. V močno okuženih nasadih je možna uporaba sistemičnih fungicidov (Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis)

 

VARSTVO JAGODIČJA

V nasadih jagodičastih sadnih vrst, predvsem ameriških borovnic in malin, je že prisotna plodova vinska mušica. Pridelovalcem svetujemo naj spremljajo populacijo s pomočjo prehranskih pasti in ob pojavu škodljivca ukrepajo z enim od registriranih insekticidov kot so Laser 240 SC, Laser Plus in Asset Five.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

19. junij 2023

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zgodnje sorte ameriških borovnic že zorijo. Tekom zorenja je potrebno spremljati nalet plodove vinske mušice in po potrebi ukrepati z insekticidom. Nalet mušice lahko spremljate s pomočjo doma narejenih prehranskih vab.

V 0,5 L plastenko na zgornjem delu izvrtajte 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvajte z rdečo barvo. V plastenko nalijete 1 dl raztopine jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju razmerje 3:1 z dodanim sladkorjem (1 čajna žlička sladkorja /1 l raztopine). Vabo obesite v notranjost krošnje cca. 1 m od tal.

V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe in ob pojavu škodljivca ukrepajte z enim izmed registriranih insekticidov (Laser 240 SC, Laser Plus in Asset Five). Vsi pripravki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Na poznih sortah je še vedno čas za ukrepanje proti širjenju sekundarnih okužb s sivo plesnijo. Priporočamo uporabo biotičnih pripravkov, ki imajo kratko oz. so brez karenčne dobe. Na voljo sta pripravka Taegro in Serenade ASO, ki sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO LESK

V nasadih lesk opažamo širjenje okužb z leskovo pepelovko. V Sloveniji se je v preteklih nekaj letih začela širiti, pri nas nova vrsta leskove pepelovke, ki je agresivnejša od do sedaj dobro poznane vrste Phyllactinia guttata. Nova vrsta pepelovke (Erysiphe corylacearum) se začne pojavljati že zgodaj spomladi in okužuje tudi zelene ovojnice lešnikov kar povzroča neposredno gospodarsko škodo. Proti leskovi pepelovki lahko uporabite sredstvi na osnovi žvepla (pripravek Vertipin) ali biotični pripravek Taegro. Pripravek Signum, ki se ga uporablja za preprečevanje okužb z leskovo pegavostjo, kaže stransko delovanje tudi na pepelovke.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

V nasadih poznih sort češenj bodite pozorni na pojav plodove vinske mušice. Nalet mušice lahko spremljate s pomočjo doma narejenih prehranskih vab.

V 0,5 L plastenko na zgornjem delu izvrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo. V plastenko nalijete 1 dl raztopine jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju razmerje 3:1 z dodanim sladkorjem (1 čajna žlička sladkorja /1 l raztopine). Vabo obesite v notranjost krošnje cca. 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe in ob pojavu škodljivca ukrepajte z enim izmed registriranih insekticidov (Exirel, Laser Plus, Aset Five).

V nasadih breskev in nektarin je potrebno nadaljevati z varstvom pred breskovo pepelovko. Priporočamo uporabo žveplovih pripravkov, možna pa je tudi uporaba sintetičnih fungicidov kot so Mavita 250 C, Score 250 EC ali Sercadis.

Proti breskovemu molju in breskovemu zavijaču priporočamo uporabo pripravkov Coragen ali Voliam ter ekoloških sredstev Lepinox Plus, Agree WG in Laser Plus. Veljavno registracijo imata tudi pripravka Affirm in Delegate 250 WG.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

12. junij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Za varstvo pred jablanovim škrlupom svetujemo uporabo enega izmed kontaktnih pripravkov na osnovi a.s. kaptan kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC. Naštete pripravke uporabite tudi v primeru toče. V nasadih, kjer ni prisotnih peg škrlupa, podaljšajte razmike med škropljenji na 10 do 14 dni oz. škropljenja prilagodite vremenskim razmeram. V primeru daljšega deževja lahko uporabite pripravke s sistemičnim delovanjem kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC. Sistemičnim pripravkom je potrebno dodati dotikalni fungicid, izjema je pripravek Difol.

Za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko, lahko v ekoloških nasadih uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

V manj okuženih nasadih z jablanovo pepelovko uporabite žveplove pripravke. Na občutljivih sortah in ob močnih okužbah je možna uporaba enega izmed sistemičnih pripravkov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. Poleg kemičnega varstva je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

Številčnost ulovov metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe, je na lokacijah spremljanja precej različna. Iz odloženih jajčec se gosenice jabolčnega zavijača že izlegajo. V tem obdobju je primerna uporaba pripravkov Coragen, Voliam in Exirel. V tem tednu lahko uporabite tudi že insekticide: Mimic, Delegate ali Laser plus. V primeru sočasnega zatiranja mokaste uši ali zelene jablanove uši pa dajte pri izbiri prednost pripravku Mospilan 20 SG.

V ekoloških sadovnjakih lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravek Madex max, Carpovirusine ali Laser plus. Kjer imate pogosto škodo tudi zaradi drugih zavijačev priporočamo, da škropilni brozgi dodate enega izmed biotičnih pripravkov kot so Agree, Lepinox plus ali Delfin WG.

Pozorni bodite na morebitne prerazmnožitve listnih uši ter krvave uši, ki se iz starejših delov dreves seli na mlade, zelene poganjke. Ob preseženem pragu škodljivosti je zadnji čas za uporabo insekticidov Pirimor 50 WG ali Movento SC 100 saj kasnejša uporabo insekticidov škodljivo vpliva na naravne sovražnike krvave uši, ki so bistven element pri uspešnem zatiranju škodljivca.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

V nasadih ameriških borovnic opažamo težave z okužbami s sivo plesnijo, ki so posledica ugodnih vremenskih razmer za širjenje okužb. Siva plesen je izrazito polifagen organizem, ki okužuje mnoge vrste jagodičja in jagode. Najnevarnejše so primarne okužbe cvetov in mladih, zelenih tkiv. Okuženi deli rastlin so vir sekundarnih okužb, ki prizadenejo razvijajoče se plodove. Najočitnejši simptomi se pojavijo šele v času zorenja, ko se v plodovih poveča vsebnost sladkorjev vendar je takrat za ukrepanje že prepozno.

Za zmanjševanje okužb s sivo plesnijo svetujemo uporabo sredstev z biotičnimi agensi kot sta Serenade aso in Taegro. Možna je tudi uporaba fungicidov Switch 62,5 WG, Signum ali Teldor vendar je pri uporabi potrebno upoštevati karenčne dobe.

 

5. junij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

V nasadih pečkarjev kjer so na listih prisotne pege škrlupa, je tekom poletja potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom pred sekundarnimi okužbami z jablanovim škrlupom. Trenutne vremenske razmere zaradi pogostih padavin predstavljajo veliko nevarnost za sekundarne okužbe. Za varstvo uporabite enega izmed kontaktnih pripravkov na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC). V nasadih kjer ni prisotnih peg lahko povečate razmike med škropljenji na 10–14 dni oz. škropljenja prilagodite vremenskim razmeram in količini padavin. V primeru daljšega deževnega obdobja svetujemo uporabo sistemičnih pripravkov kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC, katerim je potrebno dodati dotikalni fungicid, izjema je pripravek Difol.

Ekološki sadjarji lahko za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan ali Karbicure.

V sadovnjakih, ki jih je prizadela toča, v najkrajšem možnem času opravite škropljenje z enimi izmed sredstev na osnovi kaptana.

V nasadih kjer je vidnih več simptomov okužb z jablanovo pepelovko priporočamo, da za varstvo uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. V nasadih z manjšim potencialom za okužbe je priporočljiva uporaba sredstev na osnovi žvepla, ki ima stransko delovanje tudi na pršice. Poleg kemičnega varstva je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

Ulovi metuljev jabolčnega zavijača so konstantni in se postopoma povečujejo. Razmere za let metuljev in parjenje ter odlaganje jajčec so ugodne. V nasadih kjer na feromonskih vabah opažate presežen prag škodljivosti (7–10 metuljev/teden), lahko uporabite insekticida Coragen ali Voliam. Na voljo je tudi sredstvo Exirel. Za fiziološko oslabitev gosenic priporočamo dodajanje biotičnih sredstev na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max in Carpovirusine. Sredstvi sta dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

 

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Če ste v času pred začetkom zorenja češenj na rumene lepljive plošče ugotovili presežen prag škodljivosti češnjeve muhe (najmanj 1 češnjeva muha/2 lepljivi plošči), je upravičena uporaba insketicida. Uporabite lahko Exirel ali Mospilan 20 SG. Pri uporabi obeh sredstev bodite pozorni na karenčne dobe. Ekološki pridelovalci lahko uporabite biotični pripravek Naturalis, ki nima karenčne dobe. Ob škropljenju je priporočljivo dodajanje beljakovinske vabe Nutrel. Ob uporabi beljakovinske vabe je potrebno poškropiti le del krošnje, ki je izpostavljen direktni sončni svetlobi. V krošnje dreves lahko namestite tudi insekticidno vabo Decis Trap češnjeva muha, ki privablja škodljivca in zmanjšuje napadenost plodov. Priporočljiva gostota pasti znaša 100 vab/ha.

Zoreče plodove napada tudi plodova vinska mušica, ki odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličink so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo. Trenutne vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj škodljivca. Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe s pomočjo katerih lahko spremljajo pojav škodljivca. Prehranske vabe lahko izdelate sami, tako da v 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate od 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja mušico. V plastenko nalijete 1 dl raztopino jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v krošnjo na višino 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe. Za zatiranje škodljivca so registrirana naslednja sredstva: Exirel, Laser plus in Asset five.

Več informacij je dostopnih na spodnji povezavi: https://www.ivr.si/app/uploads/2023/01/Priporocila-za-zatiranje-PVM-KONCNA.pdf

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Za varstvo lahko uporabite enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience, Prolectus, Libreto, Signum, Switch 62,5 WG, Revyona ali Teldor 500 SC. Ekološki sadjarji imate na voljo pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Serenade ASO ali Taegro.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in karenčne dobe ter jih upoštevajte. Ob uporabi insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

29. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pridelovalce obveščamo, da je nevarnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom končana. Trosišča so izčrpana, prav tako se je lansko listje popolnoma razgradilo. Kljub temu je potrebno še naprej skrbeti za ustrezno preventivno varstvo. Posebno pozornost velja nameniti zaščiti plodičev v sadovnjakom kjer so na listih prisotne pege škrlupa. Za zaščito lahko še vedno uporabite sredstva na osnovi ditianona (Delan Pro, Delan 700, Alcoban). V nasadih kjer ni prisotnih peg lahko povečate razmike med škropljenji 10–14 dni. Spremljajte vremensko napoved in škropljenja prilagodite vremenskim razmeram in količini padavin. Uporabite lahko kontaktne pripravke na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC).

Tudi v primeru toče, v najkrajšem možnem času opravite škropljenje z enimi izmed zgoraj naštetih sredstev na osnovi kaptana.

V močneje okuženih nasadih z jablanovo pepelovko lahko namesto žvepla uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. V nasadih z manjšim potencialom za okužbe pa je priporočljiva uporaba sredstev na osnovi žvepla. Poleg kemičnega varstva, je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke. Izrezane poganjke damo v vreče in jih odnesemo iz nasada ter zažgemo.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

Še naprej bodite pozorni na zgodnje simptome prerazmnožitve škodljivih vrst pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed akaricidov (Kanemite, Shirudo in Milbeknock).

Za zatirnaje krvave uši in listnih uši, ob preseženem pragu škodljivosti, ukrepajte z insekticidom Movento SC 100, Pirimor 50 WG. Pri aplikaciji je prioročljva uporaba močila.

Ulovi jabolčnega zavijača so konstantni vendar relativno nizki. Ob segrevanju ozračja bo tudi razvoj škodljivca pospešen. V sredini tega tedna bo za zmanjševanje populacije škodljivca še ustrezna uporba pripravka Harpun, ki ima ovicidno delovanje. Sredstvo deluje tudi na ličinke ameriškega kaparja. Konec tedna bo primeren čas za uporabo  pripravkov Coragen ali Voliam, ki delujeta predvsem na izlegle gosenice. Uporabite lahko tudi insekticid Exirel. Za fizološko oslabitev gosenic priporočamo dodajanje biotičnih sredstev na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max in Carpovirusine. Sredstvi sta dovoljeni tudi  v ekološki pridelavi.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in karenčne dobe ter jih upoštevajte. Ob uporabi insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

22. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nestanovitno vreme predstavlja nevarnost za okužbe listja pečkatih vrst sadja s škrlupom. Priporočamo nadaljevanje preventivnega pristopa varstva s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro, Delan 700 WG, Polyram ali Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V obdobju intenzivnega priraščanja listne mase in plodičev, je fungicidno oblogo potrebno obnavljati na 5-7 dni oz., če je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm dežja. Ob dolgotrajnih padavinah je možna uporaba sistemičnih, IBE pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC. Vsem sistemičnimi sredstvom je potrebno dodati dotikalni fungicid razen pripravkoma Difol in Faban.

V nasadi opažamo vse več okužb z jablanovo pepelovko, saj so z rastjo dnevnih temperatur pogoji za njen razvoj vedno bolj ugodni. Za uspešno zaščito je poleg kemičnega varstva, nujno potrebno izvajati tudi tehnološke ukrepe kot je izrezovanje plesnivih poganjkov. Izrezane poganjke je priporočljivo dati v vreče in jih odnesti iz nasada ter zažgati. V nasadih, kjer imate manjše težave z boleznijo je priporočljivo škropilni brozgi dodati enega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

Bodite pozorni na zgodnje simptome prerazmnožitev predvsem rdeče sadne pršice ter tudi drugih škodljivih vrst pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed akaricidov, ki delujejo tudi na odrasle pršice (Kanemite, Shirudo in Milbeknock).

Za zatirnaje krvave uši lahko ob preseženem pragu škodljivosti ukrepate z insekticidom Movento SC 100, katerega uporaba je primernejša v nasadih, kjer imate težave tudi z ameriškim kaparjem in pršicami, lahko pa uporabite tudi pripravek Pirimor 50 WG.

Ulovi jabolčnega zavijača zaradi spremenljivega vremena, niso konstantni. Tako pričakujemo, da bo v prihodnjem tednu ustrezen čas za ukrepanje, o čemer vas bomo še obvestili. Izjema je primorska regija kjer so že bili izpolnjeni pogoji za parjenje in odlaganje jajčec. V začetku tega tedna je še čas za uporabo pripravka Harpun, ki učinkuje na izlegla jajčeca, od sredine tedna naprej pa bo ustreznejša uporabo pripravkov Coragen ali Voliam, ki delujeta tudi na izlegle gosenice.

 

15. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pečkate vrste sadja so prešle v fazo intenzivnega priraščanja listne mase debeljenja plodičev. Deževno vreme s pogostimi plohami omogoča izjemno ugodne razmere za okužbe z jablanovim škrlupom, zato je potrebno skrbeti, da so novo prirasla tkiva stalno zaščitena s fungicidno oblogo. Oblogo je potrebno obnavljati na 5-7 dni ali pa je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm dežja in je bila obloga sprana. Priporočamo nadaljevanje preventivnega pristopa varstva pred jablanovim škrlupom s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro, Delan 700 WG, Polyram. Možna je tudi uporaba sredstev na osnovi kaptana: Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V primeru, da škropljenja ne boste mogli opraviti pravočasno in bo listje mokro dalj časa, je še vedno možna uporaba sistemičnih fungicidov kot so Chorus 50 WG, Mythos, Scala, Syllit 400/544 SC (pozor pri mešanju), Avalon, Laitane, Faban in Chorus Forte. V kolikor je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro več kot 48 ur ter je padlo več kot 20 mm padavin, lahko uporabite tudi katerega od sistemičnih, triazolnih pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC ali Sercadis plus (deluje tudi proti pepelovki). Vsem sistemičnimi sredstvom je potrebno dodati dotikalni fungicid razen pripravkom Difol, Faban in Choru forte.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko lahko pri škropljenju v nasadih z občutljivimi sortami škropilni brozgi dodate katerega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

V nasadih kjer ste spremljali nalet jabolčne grizlice in je bil prag škodljivosti presežen (30 osic/1 ploščo), po zaključenem cvetenju opravite škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Ob pripravka delujeta tudi proti listnim ušem.

V nekateri nasadih opažamo prerazmnožitve rdeče sadne pršice. Pregleduje nasade in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed naslednjih akaricidov Kanemite, Shirudo in Milbeknock.

Ličinke krvave uši so začele s premeščanjem proti mladim poganjkom. Za zatiranje lahko uporabite insekticida Movento SC 100 ali Pirimor 50 WG.

 

8. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Jablane v večini nasadov postopoma zaključujejo s cvetenjem ali pa so že odcvetele. Hruške so odcvetele že pred časom in prehajajo v fenološko fazo razvoja plodičev. Vremenske razmere s pogostimi plohami še vedno omogočajo izjemno dobre pogoje za okužbe z jablanovim škrlupom. Za varstvo svetujemo preventivno uporabo fungicidov z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro ali Polyram. Po zaključenem cvetenju lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kaptana kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V nasadih je potrebno skrbeti za redno obnavljanje škropilne obloge na listih in škropljenje ponoviti v primeru da pade več kot 25 mm dežja oz. najkasneje po sedmih dneh od prejšnjega škropljenja. V primeru, da škropljenja ne boste mogli opraviti pravočasno in bo listje mokro ter dalj časa nezavarovano, svetujemo, da poleg zgoraj naštetih pripravkov uporabite tudi katerega od triazolnih pripravkov s kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC ali Sercadis plus (deluje tudi proti pepelovki).

Za varstvo pred jablanovo pepelovko lahko pri škropljenju v nasadih z občutljivimi sortami škropilni brozgi dodate katerega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga.

Ko bodo jablane povsem odcvetele, lahko v nasadih kjer ste na podlagi spremljanja ulovov z lepljivimi ploščami ugotovili presežen prag škodljivosti jabolčne grizlice, uporabite insekticid Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Oba pripravka delujeta tudi proti listnim ušem.

Insekticide uporabite le v nasadih, kjer je cvetenje dreves povsem zaključeno. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Pred uporabo sredstev preberite navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Po zaključenem cvetenju je v nasadih koščičarjev potrebno spremljati pojav različnih vrst škodljivcev in ob preseganju pragov škodljivosti ustrezno ukrepati.

Na češnjah se po cvetenju pojavlja črna češnjeva uš, ki jo zatiramo ob v primeru, da so kolonije prisotne na več kot 3 % poganjkov. Za zatiranje uporabimo enega izmed registriranih insekticidov kot so Afinto, Movento SC 100, Neemazal T/S ali Teppeki.

Na breskvah in nektarinah lahko za zatiranje listnih uši uporabite enega izmed naslednjih insekticidov: Afinto, Mospilan 20 SG, Neemazal T/S, Pirimor 50 WG ali Teppeki. V nasadih sliv in češpelj, v katerih ste s spremljanjem naleta češpljeve grizlice ugotovili presežen prag škodljivost (30 osic na belo lepljivo ploščo) je po končanem cvetenju potrebno opraviti zatiranje škodljivca. Uporabite lahko insekticid Mospilan 20 SG, ki učinkuje tudi proti listnim ušem. Za zatiranje listnih uši lahko uporabite tudi pripravke Movento SC 100, Neemazal T/S ali Teppeki.

V nasadih koščičarjev po cvetenju občasno škodo povzročajo tudi gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjujejo na listih rastlin. Za zatiranje škodljivca lahko uporabite pripravke: Exirel (češnje, višnje, slive), Agree WG in Neemazal T/S. Slednja sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi sadja. Tretiranje se opravi po cvetenju v času izleganja gosenic škodljivih metuljev.

Nestanovitno vreme s pogostimi padavinami ustvarja ugodne pogoje za razvoj in širjenje glivičnih bolezni listja kot so listna luknjičavost koščičarjev, češnjeva listna pegavost, breskova kodravost, češpljeva rdeča listna pegavost in češpljeva rja. V nasadih, ki so že popolnoma odcveteli je potrebno izvajati preventivno varstvo pred naštetimi boleznimi. Škropljenje s fungicidi opravite pred padavinami.

Za varstvo višenj in češenj lahko uporabite katerega od pripravkov kot je Delan 700 WG, Merpan 80 WDG, Luna Experience, Signum, Syllit 544 SC oz. Syllit 400 SC ali Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo sliv in češpelj so registrirani pripravki: Delan 700 WG, Luna Experience, Mavita 250 EC, Score 250 EC in Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo breskev in nektarin so na voljo pripravki: Delan 700 WG, Luna Experience in Curatio-žvepleno apnena brozga.

Insekticide uporabite le v nasadih, kjer je cvetenje dreves povsem zaključeno. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Pred uporabo sredstev preberite navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO OREHOV

Žlahtne sorte orehov postopoma začenjajo z vegetacijo. V času brstenja je smiselno opraviti škropljenje z bakrovimi pripravki, ki zmanjšujemo potencial bakterijskih povzročiteljev bolezni iz rodu Xanthomonas, ki povzročajo orehovo črno listno pegavost. Uporabite lahko pripravka Cuprablau Z 35 WG ali Cuprablau Z 50 WP. Okužbe mladih lističev so pogostejše v vlažnem vremenu, zato je glede na aktualne vremenske razmere škropljenje v času brstenja in do začetka cvetenja smiselno opraviti večkrat.

 

3. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

V nasadih jablan in hrušk je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom pred jablanovim škrlupom. Svetujemo uporabo sredstev z dotikalnim delovanjem, ki jih nanašajte v rednih časovnih intervalih z ozirom na prirast listne mase in vremenske razmere. Fungicidno oblogo na listih je potrebno obnoviti, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 7 dni oz. je bila le-ta sprana (več kot 25 mm padavin). Uporabite lahko pripravke Polyram, Delan pro, Alcoban ali Delan 700 WG (po cvetenju). V kolikor škropljenja ne boste uspeli opraviti pred napovedanimi padavinami, uporabite enega izmed pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Škropljenje z naštetimi pripravki je učinkovito, če ga opravite najkasneje 24 ur po dežju. Z izjemo pripravka Faban je potrebno tem dodati tudi enega od kontaktnih fungicidov. Uporaba drugih sistemičnih pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat, Revyona, Difol je upravičena le, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro dlje kot 48 ur ter je v tem času skupaj padlo več kot 20 mm padavin. 

V ekoloških nasadih lahko proti jablanovem škrlupu uporabite Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravka Vitisan in Karbicure.

Za zatiranje jablanove pepelovke svetujemo uporabo enega izmed registriranih žveplovih pripravkov. Le pri občutljivih sortah in v močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov kot so Sercadis plus, Sercadis, Luna experience ali Revyona.

V času cvetenja je potrebno v sadovnjakih namestiti feromonske pasti za spremljanje naleta jabolčnega zavijača. Pridelovalci, ki uporabljate metodo konfuzije, izobesite feromonske razpršilce najkasneje ob ulovu prvih metuljčkov na pasti. Uporabite lahko RAK 3, Isomate C TT, Checkmate puffer CM –Pro ali Semios NET – Codling Moth.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Pred napovedanimi padavinami je potrebno cvetove borovnic zavarovati s fungicidnimi pripravki. Za varstvo pred sivo plesnijo lahko uporabite enega izmed fungicidov kot so Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko) in Taegro (tudi v eko). Slednja dva sta registrirana tudi za zatiranje antraktnoze. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetnim okužbam z monilijo borovnic. V primeru dolgega cvetenja in pogostih padavin, je potrebno škropljenje ponoviti.

VARSTVO JAGOD

V času cvetenja jagod je potrebno opraviti varstvo pred sivo plesnijo. Za ta namen so registrirani naslednji fungicidi: Libreto, Prolectus, Signum, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby in Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod). Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Amylo-x, Prestop, Serenade Aso, Botector, Univerzalni fungicid in Taegro. Našteti pripravki so dovoljeni za uporabo tudi v ekološki pridelavi jagod.

Za zatiranje jagodne pepelovke lahko uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Na voljo so tudi fungicidi Stroby, Aq-10, Amylo-X, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva, Topas 100 EC, Mavita 250 EC, Signum, Score 250 EC in Sercadis plus. Lahko uporabite tudi pripravek Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv.

VARSTVO ČEŠPELJ IN SLIV    

Po popolnoma zaključenem cvetenju češpelj in sliv je v nasadih, kjer se je tekom cvetenja ujelo več kot 30 češpljevih grizlic na ploščo, smiselno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG.

Sredstvo je čebelam nevarno, zato pred uporabo pokosite cvetočo podrast in nanos opravite v zvečer oz. v času, ko so čebele v panjih.

 

24. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nestanovitno vreme predstavlja nevarnost za okužbe mladih listov z jablanovim škrlupom. Škropljenje je potrebno opraviti, v kolikor je bila fungicidna obloga izprana (če je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm padavin), oz. je od zadnjega škropljenja minilo več kot 7 dni (potrebno je zaščititi novo prirasla tkiva). Svetujemo preventivni pristop pri izvajanju varstva, s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Polyram, Delan pro, Alcoban in Delan 700 WG (po cvetenju). V kolikor škropljenja niste uspeli opraviti pred padavinami, lahko uporabite enega izmed pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednjima dotikalnega fungicida ni potrebno dodajati. Uporaba sistemičnih pripravkov z ddaljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat, Revyona, Difol je upravičena le, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro več kot 48 ur ter je padlo več kot 20 mm padavin.  

V ekoloških nasadih je proti jablanovemu škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravkov Vitisan Karbicure.

Vremenske razmere so ugodne za razvoj jablanove pepelovke. Svetujemo uporabo žveplovih pripravkov (Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin). Na občutljivih sortah in v močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov, ki delujejo tudi proti škrlupu. Uporabite lahko Sercadis plus, Sercadis, Luna experience ali Revyona.

Če še niste, v nasade izobesite bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zgodnje sorte ameriških borovnic začenjajo cveteti. V času cvetenja je pomembno varstvo pred okužbami s sivo plesnijo, antraktnozo in sekundarnimi okužbami z monilijo ameriških borovnic. Kljub neugodnim pogojem za razvoj monilije smo v nekaterih nasadih opazili primarne okužbe na zelenih poganjkih. Zeleni poganjki so vir sekundarnih, cvetnih okužb, ki povzročajo gospodarsko škodo. Zato je pred napovedanimi padavinami potrebno cvetove borovnic zavarovati s fungicidnimi pripravki. Za zatiranje sive plesni so registrirana naslednja sredstva: Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko) in Taegro (tudi v eko). Slednja dva sta registrirana tudi za zatiranje antraktnoze. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetnim okužbam monilije borovnic. V primeru dolgega cvetenja in padavin je škropljenje potrebno večkrat ponoviti. Na poznih sortah, ki so še v fazi brstenja lahko proti primarnim okužbam zelenih lističev uporabite enega izmed fungicidov kot so Score 250 EC, Mavita 250 EC ali Folicur EW 250.

VARSTVO JAGOD

Večina nasadov jagod v zavarovanih prostorih prehaja v polno cvetenje, med tem ko se v nasadih na prostem odpirajo prvi cvetovi. Cvetove je pred napovedanimi padavinami potrebno zaščititi pred okužbami s sivo plesnijo. Uporabite lahko enega izmed sredstev kot so Libreto, Prolectus, Signum, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby, Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod) ter pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Amylo-x, Prestop, Serenade Aso, Botector, Univerzalni fungicid in Taegro.

Proti jagodni pepelovki uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Žveplo učinkuje pri temperaturah nad 15 °C. Možna je tudi uporaba drugih fungicidov kot so Stroby, Aq-10, Amylo-X, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva, Topas 100 EC, Mavita 250 EC, Signum, Score 250 EC in Sercadis plus. Na voljo je tudi pripravek Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv. Za dosego učinka je potrebno opraviti škropljenje vsa 2–3 krat zapored v razmaku 7–10 dni. Sredstvo se v manj okuženih nasadih uporablja preventivno oz. v kombinaciji z drugimi fungicidi.

VARSTVO KOŠČIČARJEV       

V nasadih poznih sort češenj, višenj ter sliv in češpelj je v času odpadanja venčnih listov, pred dežjem potrebno opraviti drugo škropljenje proti cvetni moniliji. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev Amylo-X , Luna experience, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Tegro in Duaxo koncentrat, Teldor SC 500 (češnje in višnje) ter Chorus 50 WG (slive in češplje).

V kolikor se je v nasadih češpelj in sliv, tekom cvetenja ujelo več kot 30 češpljevih grizlic na ploščo, je po popolnoma zaključenem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG. Sredstvo je čebelam nevarno!

Na breskvah, nektarinah in marelicah se pojavljajo okužbe s pepelovkami. Za varstvo uporabite registrirana sredstva na osnovi žvepla: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Kumulus DF, Microthiol Disperss, Microthiol Special, Pepelin, Sulfar (marelice), Pol-sulphur 800 SC (breskve in nektarine), Thiovit Jet, Vertipin, Vindex 80 WG ter ob močni okužbi tudi druge fungicide (Score 250 EC, Sercadis, Mavita 250 EC). Možna je tudi uporaba pripravka Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv. Za dosego želenega učinka je potrebno opraviti škropljenje vsa 2–3 krat zapored v razmaku 7–10 dni. Sredstvo se v manj okuženih nasadih uporablja preventivno oz. v kombinaciji z drugimi fungicidi. Ekološkim pridelovalcem je na voljo tudi Curatio – žvepleno apnena brozga.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

 

17. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Deževno vreme z nizkimi temperaturami še vedno zavira razvoj rastlin. Tako so na toplih lokacijah zgodnje sorte jablan ter hruške začele s cvetenjem.  Na nekaterih hladnih legah so pozne sorte še vedno v stadiju zelenega popka, na večini lokacij pa  jablane prehajajo v balonski stadij.

V preteklih dneh so močne padavine sprale fungicidno oblogo. Zaradi nizkih temperatur, velike količine padavin in nadaljevanja nestanovitnega vremena je primernejša uporaba anilinopiramidinskih pripravkov, katerim dodajte dotikalni fungicid. Škropljenje opravite čim prej po končanih padavinah z enim od pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos,  Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednjima dotikalnega fungicida ni potrebno dodajati. V kolikor škropljenja zaradi razmer v sadovnjaku ni mogoče opraviti takoj po končanih padavinah, je možno uporabiti tudi sredstva z daljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat. Tekom rastne dobe bo potrebno nadaljevati s preventivnim pristopom varstva pred jablanovim škrlupom s sredstvi z dotikalnim delovanjem. Do cvetenja je še vedno možna uporaba pripravkov Syllit 400 SC, Syllit 544 SC (pozornost pri mešanju z drugimi sredstvi) in Polyram. V nasadih, ki že cvetijo, je ustreznejša uporaba pripravkov na osnovi ditianona kot so Delan pro, Alcoban in Delan 700 WG (po cvetenju).

V ekoloških nasadih je proti jablanovem škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravkov Vitisan in Karbicure.

Vremenske razmere so ugodne za razvoj jablanove pepelovke. Zaradi nizkih temperatur (pod 15 °C) je učinkovitost žveplovih pripravkov (Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin) majhna. Na občutljivih sortah in močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov, ki delujejo tudi proti škrlupu. Uporabite lahko Sercadis plus, Sercadis, Luna experience in Revyona.

Pred cvetenjem je ob preseženem pragu škodljivosti (1-2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) potrebno opraviti škropljenje proti mokasti uši. Uporabite lahko Teppeki ali Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za uporabo proti mokasti uši je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko uporabite pripravek Neemazal.

Proti izlegajočim se ličinkam rdeče sadne pršice ukrepajte ob preseženem pragu škodljivosti, ki znaša 3-4 ličinke/list. Škropljenje opravite ob dvigu temperatur. Uporabite lahko sredstva Nissorun 10 WP in Nissorun 250 SC, ki deluje na nimfe, ličinke in jajčeca ter Knemite SC, ki deluje na vse razvojne stadije razen jajčec.

Pred začetkom cvetenja je v nasadi pečkatih vrst sadja, potrebno obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Na posameznih toplih lokacijah, zgodnje sorte ameriških borovnic začenjajo cveteti. V tem razvojnem stadiju je izjemno pomembno varstvo odprtih cvetov pred sekundarnimi okužbami z monilijo ameriških borovnic. Hladno vreme je zaviralo razvoj apotecijev glive zato infekcijski pritisk primarnih okužb ni bil velik. Kljub temu smo v nekaterih nasadih opazili primarne okužbe na zelenih poganjkih. Na sortah, ki so še v fazi brstenja, lahko proti primarnim okužbam uporabite Score 250 EC ali Mavita 250 EC ali Folicur EW 250. V času cvetenja je potrebno cvetove borovnic zavarovati tudi pred okužbami z glivičnimi povzročitelji bolezni kot sta antraknoza, siva plesen in monilija ameriških borovnic. Za zatiranje sive plesni so registrirani fungicidnih pripravki Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko), in Taegro (tudi v eko). Slednja dva delujeta tudi proti antraknozi. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni, hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetim okužbam z monilijo borovnic. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami. V primeru dolgega cvetenja in padavin je škropljenje potrebno ponoviti.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

7. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nizke temperature in pozeba so močno zavrle fenološki razvoj rastlin. Tako so jablane večinoma v fazi od rožnatega popka do balonskega stadija, le na primorskem in nekaterih toplih legah so zgodnje sorte jablan že začele cveteti.

V nasadih, ki še ne cvetijo, proti jablanovem škrlupu svetujemo uporabo kontaktnih fungicidov kot so Polyram, Delan pro, Alcoban ali  Syllit 400 SC in Syllit 544 SC. Slednja sta ustrezna za preventivno in kurativno uporabo vendar jih ne smemo mešati s sredstvi na osnovi močljivega žvepla, bordojske brozge, kaptana, fenoksikarba, cinka, bakra ter nekaterimi foliarnimi gnojili. Na lokacijah kjer so drevesa že začela cveteti je primernejša uporaba sredstev na osnovi ditianona kot sta Alcoban in Delan pro ter anilinopirimidinskih pripravkov (glej spodaj). Preventivna škropljenja opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Ob napovedanih daljših deževnih obdobij se priporoča uporaba sistemičnih pripravkov iz skupine anilinopirimidinov, katerim obvezno dodajte enega izmed zgoraj naštetih kontaktnih fungicidov. Uporabite lahko registrirana sredstva Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos,  Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednja dva pripravka že vsebujeta kontaktni fungicid zato ga ni potrebno dodajati.

V ekoloških nasadih je proti jablanovem škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga.

V nasadih jablan že opažamo okužbe cvetnih šopov in listov z jablanovo pepelovko. Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljiva uporaba žveplovih pripravkov. Žveplovi pripravki učinkujejo pri temperaturah nad 15°C zato žveplove pripravke uporabite šele ob otoplitvi. Na voljo so registrirana sredstva Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito – tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin.

V tem času je potrebno pregledovati cvetne šope za oceno zastopanosti mokaste uši v nasadih. Ob preseženem pragu škodljivosti (1-2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) je pred cvetenjem potrebno opraviti škropljenje. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi flonikamida kot sta Teppeki in Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš, ki je tudi že aktivna. Za uporabo proti mokasti uši,  je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko uporabite pripravek Neemazal.

Pred začetkom cvetenja je v nasadi pečkatih vrst sadja, potrebno obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO JAGOD

Poleg klasičnega varstva nasadov pred jagodno pepelovko, je v času cvetenja potrebno preprečiti okužbe s sivo plesnijo. Proti sivi plesni lahko uporabite pripravke kot so  Libreto, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby, Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod) ter pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Prestop, Serenade Aso, Botector in Taegro.

Proti jagodni pepelovki uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Žveplo učinkuje pri temperaturah nad 15 °C. Možna je tudi uporaba drugih fungicidov kot so Signum, Stroby, Aq-10, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva in Sercadis plus.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

27. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Fenološki razvoj pečkarjev je v preteklem tednu, kljub ohladitvi napredoval. Tako so razvojni stadiji zelo različni glede na pridelovalna območja, lege nasadov in sortiment.  Na večini opazovanih lokacij so jablane še v fazi brstenja. Na toplih legah, zgodnje sorte že dosegajo razvojni stadij "zeleni popek" in "rožnati popek" (56-57 BBCH). Zgodnje sorte hrušk na nekaterih toplih lokacijah dosegajo balonski stadij (57 BBCH). Pričakujemo, da bo hladno vreme prihodnjih dni, z nizkimi nočnimi temperaturami, fenološki razvoj rastlin nekoliko zaustavilo.

Kljub hladnemu vremenu je ob padavinah prisotna nevarnost okužb z jablanovim škrlupom, zato je pomembno, da pred napovedanim dežjem poškropite nasade. V nasadih, ki nekoliko zaostajajo v razvoju in so še v fazi brstenja, je še vedno čas za uporabo sredstev na osnovi bakra kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000, ter pripravka Nordox 75 WG in Badge WG, ki sta namenjena varstvu pred hruševim ožigom. V nasadih, kjer ste že opravili škropljenja z bakrom pa je možna tudi uporabo fungicidov na osnovi metirama (Polyram), ditianona (Delan pro, Alcoban) in dodina, ki deluje tudi kurativno (Syllit 400 SC, Syllit 544 SC).

V ekoloških nasadih je od razvojne stopnje "mišje uho" možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima dovoljenje za nujne primere. Sredstvo je namenjeno obvladovanju bolezni kot so jablanov škrlup, listne pegavosti, jablanova pepelovka in mušja pegavost plodov. Proti jablanovem škrlupu lahko uporabite tudi sredstvo Karbicure.

V času brstenja je za zatiranje sesajočih škodljivih organizmov (kaparji, rdeča sadna pršica in listne uši) primerna uporaba oljnih pripravkov, kot so: Ovitex, Frutapon, Belo olje karsia, Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat. Učinkovitost je največja v oblačnem vremenu pri temperaturah 10–15 °C.

Še vedno bodite pozorni na prisotnost jablanovega cvetožera, posebno v nasadih, ki ležijo v bližini gozdov ali v nasadih kjer ste imeli težave s škodljivcem v preteklih letih. Prag škodljivosti je presežen, kadar je nabodenih več kot 15 % brstov (pri šibkem cvetnem nastavku) ali 30 % (pri močnem nastavku), oziroma so na več kot 15 % pregledanih brstov odložena jajčeca. Pri metodi stresanja znaša prag 20 do 30 hroščkov/100 vej. V primeru preseženega praga škodljivosti svetujemo škropljenje s sredstvom Asset five. Škropljenje opravite v večernih urah, po potrebi lahko škropljenje ponovite v razmaku sedmih dni.

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN

Proti breskovi kodravosti poškropite nasade breskev in nektarin tik pred napovedanimi padavinami, s sredstvom na osnovi dodina (Syllit 400 SC ali Syllit 544 SC).

V času cvetenja je pred padavinami potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Zenby, Switch 62,5 WG, Signum, Revyona, Luna experience, Prolectus, Prestop. Prvo škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih 10 % cvetov.

VARSTVO ČEŠENJ, VIŠENJ, ČEŠPELJ IN SLIV

V času cvetenja češenj, višenj, češpelj in sliv, je pred padavinami, potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev Amylo-X , Luna experience, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Tegro in Duaxo koncentrat, Teldor SC 500 (češnje in višnje) ter Chorus 50 WG (slive in češplje). Škropljenje je potrebno opraviti, ko bo odprtih 10 % cvetov.

V nasade češpelj in sliv je v času cvetenja potrebno obesiti bele lepljive plošče, s katerimi spremljamo prisotnost rumene in črne češpljeve grizlice (2 plošči/ha). Če je po koncu cvetenja ulovljenih več kot 30 osic, je po končanem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG.

VARSTVO JAGOD

Drugi letniki jagod v zavarovanih prostorih že začenjajo cveteti, med tem ko so prvi  letniki komaj dobro začeli z vegetacijo. Relativno topli dnevi z visoko zračno vlago ustvarjajo ugodne razmere za okužbe listov z jagodno pepelovko. Proti bolezni lahko uporabite sredstva na osnovi žvepla kot so Thiovit jet, Vertipin in Bio tip sulfo 800SC. Ob močnem infekcijskem potencialu svetujemo uporabo fungicidov kot so Signum, Stroby, Karbicure, Vitisan, Aq-10. Od fenološke faze "prvi nizi cvetov na dnu rozete" (BBBCH 55) lahko uporabite tudi Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva in Sercadis plus.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

 

20. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Stopnja fenološkega razvoja jablan in hrušk je zelo različna in odvisna od sorte in lege. Na večini opazovanih lokacij so jablane in hruške v fazi brstenja. Zgodnje sorte hrušk na izredno toplih lokacijah pa že dosegajo stadij rožnih popkov (57 BBCH).

Trosišča gliv jablanovega škrlupa so zrela, tako ob prvih padavinah pričakujemo sproščanje askospor in posledično prve okužbe. Zato je pomembno, da pred padavinami poškropite nasade in zaščitite odpirajoče se brste. V času brstenja je primerna uporaba sredstev na osnovi bakra kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000. V nasadih, kjer so se v preteklosti pojavile okužbe z bakterijo hruševega ožiga lahko uporabite tudi bakrova pripravka Nordox 75 WG ali Badge WG.

Za zatiranje sesajočih škodljivih organizmov (kaparji, rdeča sadna pršica in listne uši), ki prezimijo na lesu v obliki jajčec ali ličink, je v tem času primerna uporaba oljnih pripravkov kot so Ovitex, Frutapon, Belo olje karsia, Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat.  Največja učinkovitost delovanja oljnih pripravkov je v oblačnem vremenu, pri visoki relativni zračni vlagi.

V ekoloških nasadih je od razvojne faze »mišje uho« možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima dovoljenje za nujne primere. Sredstvo je namenjeno obvladovanju bolezni kot so jablanov škrlup, listne pegavosti, jablanova pepelovka in mušja pegavost plodov.

Pridelovalcem svetujemo naj pregledujejo brste na prisotnost jablanovega cvetožera. Še posebno bodite pozorni v nasadih, ki ležijo v bližini gozdov ali v nasadih, v katerih ste imeli težave v preteklih letih. Toplo vreme omogoča hiter razvoj škodljivca, tako v sadovnjakih opažamo nabodene brste ter tudi že prva odložena jajčeca. Prag škodljivosti je presežen kadar je nabodenih več kot 15 % brstov (pri šibkem cvetnem nastavku) ali 30 % (pri močnem nastavku), oziroma so na več kot 15 % pregledanih brstov odložena jajčeca. Pri metodi stresanja je prag presežen, če ulovimo 20 do 30 hroščkov /100 vej. V primeru, da je prag škodljivosti presežen svetujemo škropljenje s sredstvom Asset five. Škropljenje opravite v večernih urah, po potrebi lahko škropljenje ponovite v razmaku sedmih dni.

Za odvračanje sesajočih žuželk kot so hruševe bolšice, je v času brstenja hrušk priporočena uporaba kaolinskih glin. Nanos je potrebno večkrat ponoviti, predvsem v primeru padavin.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetočo podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Razvoj breskev in nektarin je zelo različen in odvisen od lege. Na večini lokacij breskve brstijo, ponekod pa že prehajajo v cvetenje.

Za varstvo pred breskovo kodravostjo, pred napovedanimi padavinami poškropite nasade, pri katerih so na vegetativnih brstih vidni zeleni vršički, s sredstvom na osnovi dodina (Syllit 400 SC ali Syllit 544 SC).

V primeru, da breskve in nektarine začenjajo cveteti, je pred napovedanimi padavinami potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Zenby, Switch 62,5 WG, Signum, Revyona, Luna experience, Prolectus, Prestop. Škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih vsaj 10 % cvetov.

V času brstenja višenj, češenj in sliv je pred padavinami potrebno opraviti škropljenje s sredstvi na osnovi bakra, s katerimi preprečujemo okužbe z listno luknjičavostjo koščičarjev oz. rožičavosti/metličavosti češpelj. Uporabite lahko Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP ali Badge WG (rožičavosti/metličavosti češpelj). V ekološki pridelavi je možna tudi uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima nujno dovoljenje do 14. 7 2023.

Na posameznih toplih lokacijah slive in češplje že prehajajo v cvetenje. V tem času je potrebno v nasade obesiti bele lepljive plošče s katerimi spremljamo prisotnost rumene in črne češpljeve grizlice (2 plošči /ha). Če je po koncu cvetenja ulovljenih več kot 30 osic, je po končanem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom, kot je pripravek Mospilan 20 SG.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

13. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Hruške že prehajajo v fenološko fazo brstenja (Primorska), med tem ko jablane po večini še mirujejo. V času brstenja hrušk je potrebno opraviti škropljenja s sredstvi na osnovi bakra (Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/WG, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000, Nordox 75 WG). V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem počakajte do otoplitve.  V tem času je pomembno nanašati tudi pripravke na osnovi kislih glin, ki delujejo odvračalno na sesajoče organizme, predvsem na hruševe bolšice. Nanos je potrebno večkrat obnoviti, še posebno po padavinah, ki sperejo oblogo.

V letošnjem letu je sredstvo Asset Five pridobilo dovoljenje za nujne primere za zatiranje jablanovega cvetožerja. Uporaba sredstva je dovoljena v času brstenja na jablanah ob preseženem pragu gospodarske škode. Dovoljenje velja v času med 1. 3. in 30. 6. 2023. Sredstvo je potrebno predhodno naročiti pri dobavitelju.

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN IN MARELIC

Toplo vreme preteklih dni je močno spodbudilo fenološki razvoj koščičastih sadnih vrst. Na območju osrednje Slovenije začenjajo breskve in nektarine brsteti, med tem ko se na Primorskem že približujejo začetku cvetenja. V času brstenja koščičastih vrst sadja (breskve, nektarine, marelice) je toplo vreme s prisotnimi padavinami ugodno za razvoj glivičnih in bakterijskih bolezni kot so breskova kodravost, listna luknjičavost koščičarjev, bakterijski rak koščičarjev… Varstvo pred temi boleznimi začnemo izvajati v času brstenja s sredstvi na osnovi bakra. Sadjarjem svetujemo naj v nasadih, ki so v začetku brstenja, opravijo škropljenje. Bodite pozorni na vremenske razmere in v primeru negativnih nočnih temperatur počakajte s škropljenjem. Uporabite lahko enega izmed registriranih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP in Nordox 75 WG (samo breskve in nektarine).

V nasadih na Primorskem, ki že dosegajo razvojno fazo 55-57 BBCH (čašni listi odprti) proti breskovi kodravosti uporabite pripravke na osnovi dodina kot sta Syllit 400 SC in Syllit 544 SC.

V letošnjem letu je pridobilo izjemno dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi breskev in marelic, sredstvo Curatio žvepleno apnena brozga. Pripravek lahko uporabite proti listni luknjičavosti koščičarjev, pepelastim plesnim ter na breskvah tudi proti breskovi kodravosti. Uporaba sredstva je dovoljena v obdobju med 15. 3. 2023 in 14. 7. 2023.

Na Primorskem in posameznih, toplih mikrolokacijah po Sloveniji, marelice že odpirajo cvetove. Za varstvo pred okužbami s cvetno monilijo, pred napovedanimi padavinami uporabite enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Duaxo koncentrat, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby. Prvo škropljenje je potrebno opraviti šele, ko je odprtih 10 % cvetov.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

VARSTVO JAGOD

Po opravljenem čiščenju (odstranjevanje odmrlih listov), je spomladi nasade jagod potrebno zavarovati pred okužbami z bakterijskimi in glivičnimi povzročitelji bolezni. Škropljenje lahko opravite z enim od registriranih bakrovih pripravkov kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP ali Nordox 75 WG. V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem počakajte do otoplitve. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Toplo vreme močno pospešuje razvoj tako rastlin kot tudi bolezni. Proti jagodni pepelovki lahko pridelovalci uporabite registrirana sredstva na osnovi žvepla kot so Vertipin, Thiovit jet in Biotip sulfo 800 SC. Uporaba slednjega je dovoljena od začetka razvoja stolonov (BBCH 41). Sredstva na osnovi žvepla imajo zaviralno delovanje tudi na razvoj škodljivih vrst pršic. Te se lahko začno pojavljati že zgodaj v začetku vegetacije.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

AMERIŠKE BOROVNICE

Toplo vreme je spodbudilo aktivnost prezimelih stadijev češpljevega kaparja v nasadih ameriških borovnic. Pridelovalcem svetujemo naj pregledujejo nasade in bodo pozorni na morebitne premikajoče se ličinke, predvsem na starem lesu. V primeru opaženih ličink opravite škropljenje z enim izmed oljnih pripravkov. Uporabite lahko Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat/razpršilka ali Ovitex. S pripravkom Ovitex se ne sme tretirati najmanj 30 dni po uporabi pripravkov na osnovi žvepla. Delovanje olj je najučinkovitejše v toplem (nad 10° C) in oblačnem vremenu. V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem še počakajte.

Nekateri nasadi ameriških borovnic na toplih legah že brstijo. Za zatiranje glivičnih in bakterijskih boleznih je v tem času priporočljiva uporaba registriranih sredstev na osnovi bakra (Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP). Škropljenje opravite pred napovedanimi padavinami vendar le primeru pozitivnih dnevnih (nad 8° C) in nočnih temperatur.

Na hladnih legah kjer so ameriške borovnic še v mirovanju, lahko uporabite sredstvo Curatio apneno žveplena brozga, ki je pridobilo dovoljenje za nujne primere, za uporabo v ekoloških nasadih. Sredstvo je dovoljeno uporabiti v obdobju od 15. 3. 2023 do 14. 7. 2023 za varstvo pred okužbami z antraknozo in boleznimi lesa in skorje.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in veljavne registracije!

     

Poljedelstvo

Krompirjeva plesen na steblu

Krompirjeva plesen na steblu

24. julij 2023

VARSTVO KROMPIRJA

Pozne sorte krompirja še naprej varujte pred krompirjevo plesnijo, saj so ob nestanovitnem vremenu in nekoliko nižjih temperaturah razmere za razvoj bolezni spet bolj ugodne. Priporočamo predvsem rabo fungicidov z delnim sistemičnim in/ali dotikalnim delovanjem kot so Banjo forte, Carial flex, Reboot, Revus, Zorvec endavia ali tudi Ranman top ter Polyram DF ali katerega od pripravkov na osnovi fluazinama kot so Banjo, Shirlan 500 SC, Flowncid in Winby ali bakrov pripravek Cuprablau Z 35 WP/WG, Badge WG ali Nordox 75 WG. Oblogo dotikalnega fungicida je potrebno obnoviti po vsakem obilnem dežju.

Kjer se pojavlja tudi črna listna pegavost lahko uporabite Revus top ali Zignal super, ki zatirata obe bolezni.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in opozorila proizvajalcev sredstev glede dovoljenega števila rab!

 

5. julij 2023

VARSTVO KROMPIRJA

V nasadih krompirja je treba nadaljevati z rednim varstvom rastlin pred krompirjevo plesnijo, saj je nestanovitno vreme s pogostimi padavinami ugodno za razvoj bolezni. V teh razmerah priporočamo predvsem rabo fungicidov z delnim sistemičnim in/ali dotikalnim delovanjem kot so Banjo forte, Carial flex, Reboot, Revus, Zorvec endavia ali tudi Ranman top ter Polyram DF ali katerega od pripravkov na osnovi fluazinama kot so Banjo, Shirlan 500 SC, Flowncid in Winby ali bakrov pripravek Cuprablau Z 35 WP/WG, Badge WG in Nordox 75 WG. Oblogo dotikalnega fungicida je potrebno obnoviti po vsakem obilnejšem dežju.

V nasadih bodite pozorni tudi na pojave črne listne pegavosti krompirja. Obe bolezni zatirata pripravka Revus top in Zignal super ter delno fungicidi na osnovi bakra. V primeru močnejših okužb pa lahko uporabite katerega od specialnih fungicidov za zatiranje črne listne pegavosti kot so sredstva na osnovi azoksistrobina (Chamane, Mirador 250 SC, Noris, Ortiva, Zaftra azt 250 SC), difenokonazola (Mavita 250 EC, Score 250 EC) ter Propulse ali Sercadis plus.   

Spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od insekticidov s kratko karenco kot so Asset five, Raptol koncentrat, Azatin EC (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal T/S (karenca je 4 dni). Vsi so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.  Pripravki Mospilan 20 SG, Benevia, Coragen, Voliam in Laser plus imajo 14-dnevno karenco. Zatirajte mlade ličinke, škropljenje opravite proti večeru ali zgodaj zjutraj!   

 

12. junij 2023

VARSTVO KROMPIRJA

Ob obilici vlage v tleh in nadaljevanju nestanovitnega vremena, so razmere za razvoj krompirjeve plesni še naprej zelo ugodne, zato je potrebno v nasadih nadaljevati z varstvom pred boleznijo. Še naprej priporočamo rabo fungicidov s kombiniranim dotikalnim in sistemičnim ali delnim sistemičnim delovanjem kot so Infinito, Proxanil 450 SC, Rival duo, Banjo forte, Carial flex, Reboot, Zorvec endavia, Revus ali tudi Ranman top in podobni. Pri izbiri sredstev upoštevajte priporočila proizvajalcev sredstev glede dovoljenega števila rab in menjujte aktivne snovi, zaradi izogibanja razvoja odpornosti povzročitelja proti FFS. V nasadih zgodnjih sort, ki jih boste kmalu izkopavali izbirajte sredstva s krajšo karenco.

V ekološki pridelavi uporabite katerega od bakrovih pripravkov kot so Badge WG (karenca 7 dni) ali Cuprablau Z 35 WG in WP ter Nordox 75 WG (vsi s karenco 14 dni). 

Pozorni bodite tudi na razvoj ličink koloradskega hrošča. Za njihovo zatiranje v zgodnjih sortah, ki jih nameravate kmalu izkopavati, uporabite katerega od insekticidov s kratko karenco kot so Asset five, Raptol koncentrat, Azatin EC (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal T/S (karenca je 4 dni). Vsi so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Pripravki Mospilan 20 SG, Benevia, Coragen, Voliam in Laser plus imajo 14-dnevno karenco. Zatirajte mlade ličinke, škropljenje opravite proti večeru ali zgodaj zjutraj, nikakor ne sredi dneva in ob močnem soncu!

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in priporočila za varstvo čebel!

 

5. junij 2023

VARSTVO KROMPIRJA

Nestanovitno vreme s pogostimi padavinami je bolj ugodno za razvoj krompirjeve plesni. Pregledujte posevke in nadaljujte z varovanjem rastlin s katerim od pripravkov kot so Infinito, Proxanil 450 SC, Rival duo, Banjo forte, Revus, Zorvec endavia, Carial flex, Reboot, Ranman top in podobni.

V ekološki pridelavi uporabite bakrov pripravek. Upoštevajte priporočila proizvajalcev sredstev glede dovoljenega števila rab. Če boste krompir v kratkem začeli izkopavati in v nasadu ali okolici krompirjeva plesen še ni bila ugotovljena, zatiranje s fungicidom sedaj ni potrebno.

Spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča, katerega ličinke so se že začele izlegati in ukrepajte po potrebi. Za zatiranje ličink uporabite katerega od insekticidov kot so Mospilan 20 SG, Benevia, Coragen, Voliam, Asset five, v ekološki pridelavi pa Laser plus, Nemazal T/S, Azatin EC ali Raptol koncentrat.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila! Škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

29. maj 2023

VARSTVO KROMPIRJA

Vremenske razmere so še naprej nevarne za razvoj krompirjeve plesni. Pregledujte posevke in jih preventivno zavarujete s fungicidom. Priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim delovanjem kot so Infinito, Proxanil 450 SC, Rival duo, Banjo forte, Revus, Zorvec endavia, Carial flex, Reboot in podobni. Uporabite lahko tudi dotikalni fungicid, vendar je treba oblogo obnoviti po vsakem obilnem dežju. Manj podvržen izpiranju je pripravek Ranman top.  V ekološki pridelavi lahko uporabite bakrov pripravek

Spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od insekticidov kot so Mospilan 20 SG, Benevia, Coragen, Voliam, Asset five. V ekološki pridelavi lahko uporabite Laser plus,  Nemazal T/S, Azatin EC ali Raptol koncentrat.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

VARSTVO ŽIT

Ozimne pšenice in tritikale so sedaj pretežno v obdobju cvetenja. V kolikor tega še niste storili, lahko liste in klase še zavarujte pred boleznimi s katerim od fungicdov, kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Prosaro, Siltra xpro, Verben, Prosaro, Practis, Pecari 300 EC, Caramba, Sirena, Plexeo. Pri izbiri sredstev upoštevajte protirezistentno strategijo in se izogibajte večkratni rabi istih aktivnih snovi v posevku, zaradi nevarnosti razvoja odpornosti povzročiteljev proti fungicidom.

V posevkih žit opažamo tudi žitne strgače v vseh razvojnih stadij. Preglejte posevke. Okvirni prag zatiranja je presežen, če najdete v povprečju več kot 1 ličinko na bil. Za zatiranje škodljivcev lahko uporabite katerega od registriranih insekticidov kot so Decis 2,5 EC, Poleci, Karate zeon 5 CS, Evure, Mavrik 240 EW.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

22. maj 2023

VARSTVO KROMPIRJA PRED KROMPIRJEVO PLESNIJO

Sedanje vremenske razmere so ugodne za razvoj krompirjeve plesni. Obilna vlaga v tleh namreč omogoča razvoj povzročitelja, ki je navzoč v na videz zdravih, latentno okuženih semenskih gomoljih. Micelij prodira iz gomoljev v poganjke oz. v krompirjeva stebla, jih sčasoma preraste in tkivo začne propadati. Na krompirjevih rastlinah se to odraža v obliki primarnih okužb, za katere je značilen pojav temnih lezij na steblih in propadanje tkiva. Oblikujejo se tudi trosi, s katerimi se bolezen širi po okolici. Razvoj bolezni poteka hitreje pri višjih temperaturah, zato lahko znamenja okužb pričakujemo najprej v posevkih, ki so bili pokriti oz., ko se vreme otopli. Pridelovalcem krompirja priporočamo pregledovanje njiv. V primeru odkritja rastlin z opisanimi znamenji primarnih okužb svetujemo, da take rastline izpulite, odložite v PVC vrečo in odnesete z njive. Svetujemo tudi, da posevke preventivno zavarujete s fungicidom, takoj, ko bo možen prehod na njive. Priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim delovanjem kot so Infinito, Proxanil 450 SC in Rival duo ali tudi delnim sistemičnim delovanjem kot so Banjo forte, Revus, Zorvec endavia, Carial flex, Reboot in podobni. Če so rastline še majhne, lahko uporabite tudi dotikalni fungicid, vendar je treba oblogo obnoviti po vsakem obilnem dežju. Manj podvržen izpiranju je pripravek Ranman top.

V ekološki pridelavi uporabite katerega od bakrovih pripravkov: Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Nordox 75 WG.

 

VARSTVO ŽIT

Ozimni ječmeni so sedaj večinoma že v fazi zgodnje mlečne zrelosti. Škropljenje s fungicidi je smiselno, če se opravi do začetka cvetenja.

Ozimne pšenice in tritikale so pretežno v obdobju razvoja listne nožnice ali klasijo, odvisno od območja pridelave in sorte (BBCH 45-55). Če do sedaj še niste uspeli zavarovati posevkov pred glivičnimi okužbami, to opravite čim bo možno. Za zatiranje listnih pegavosti uporabite katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Prosaro, Siltra xpro, Verben in podobni. V primeru, da sta od prvega škropljenja že pretekla dva do trije tedni, je treba škropljenje ponoviti. S škropljenjem v obdobju, ko je večina klasov že zunaj, boste poleg listov zavarovali tudi klas. Za zavarovanje klasov svetujemo rabo katerega od fungicidov, ki vsebujejo aktivno snov protiokonazol ali metkonazol. Omenjeni a.s. razmeroma dobro delujeta tudi proti fuzarijskim okužbam klasov in vplivata na manjšo vsebnost mikotoksinov v zrnju. Poleg zgoraj navedenih fungicidov vsebujejo protiokonazol še Prosaro, Practis in Pecari 300 EC,  fungicidi z metkonazolom pa so Caramba, Sirena in Plexeo. Pri izbiri sredstev upoštevajte protirezistentno strategijo in se izogibajte večkratni rabi istih aktivnih snovi v posevku, zaradi nevarnosti razvoja odpornosti povzročiteljev proti fungicidom.

V žitih spremljajte tudi razvoj žitnih strgačev. Pogoste in obilne padavine v minulem obdobju so sprale hrošče z rastlin in tako ovirale njihov razvoj. Ob pregledih njiv še vedno opažamo le odrasle hroščke in odložena jajčeca, ličink še ne.

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

8. maj 2023

VARSTVO OZIMNIH ŽIT

Ozimni ječmeni imajo sedaj že razvite vse liste in so pretežno v fazi razvoja listne nožnice (BBCH 41-45) ali klasijo. Obdobje od sredine razvoja listne nožnice in med klasenjem ječmena (BBCH 45-55) je primerno za preventivno zavarovanje posevkov pred ječmenovo ramularijsko pegavostjo, ki je zadnja leta najpomembnejša bolezen ječmena pri nas. Bolezen se sicer začne pojavljati šele po zaključenem klasenju, najbolj v obdobju vremena z močnim sončnim obsevanjem, vendar je takrat za njeno zatiranje že prepozno. Pridelovalcem zato priporočamo, da posevke zavarujete s katerim od fungicidov kot je Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Revycare, Siltra Xpro ali tudi Retengo. Če ste prvo škropljenje s fungicidom že izvedli med kolenčenjem ječmena, škropljenje ponovite po preteku približno dveh do treh tednov.  

Tudi posevki ozimne pšenice se sedaj pospešeno razvijajo. Večinoma zaključujejo kolenčenje in razvijajo vrhnji list (BBCH 37-39). Zgornji trije listi so poleg klasov najbolj zaslužni za polnjenje zrn in pridelek, zato naj čim bolj dolgo ostanejo zdravi. Priporočamo, da jih zavarujete pred glivičnimi okužbami takoj, ko se formira zastavičar. Za varstvo uporabite katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Eminent, Mirador forte, Priaxor EC, Prosaro, Revycare, Siltra xpro, Verben in podobni.

V posevkih spremljajte tudi razvoj žitnih strgačev. Ob pregledu njiv smo za sedaj opažali le odrasle hroščke in odložena jajčeca, ličink pa še ne, vendar se bo z otoplitvijo vremena razvoj pospešil in se stanje lahko hitro spremeni.

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

24. april 2023

ZATIRANJE PLEVELOV V KROMPIRJU

Glavnina krompirjevih njiv je posajenih. Pred vznikom rastlin je primeren čas za zatiranje plevelov s talnimi herbicidi. Po dežju, ko so tla dobro sesedena in namočena, lahko za zatiranje enoletnih ozkolistnih in širokolistnih plevelov uporabite katerega od pripravkov v spodnji tabeli. Upoštevajte navodila proizvajalcev sredstev!

Tabela: Herbicidi za zatiranje plevelov pred vznikom krompirja (.pdf)

 

7. april 2023

VARSTVO OZIMNEGA JEČMENA 

Ozimna žita so sedaj pretežno v fazi kolenčenja. Ječmeni imajo večinoma razvito prvo do drugo kolence (BBCH 30-32). V mnogih posevkih so opazna znamenja okužb z ječmenovo mrežasto pegavostjo, ki se kažejo kot rjavi mrežasti vzorci na svetlejšem tkivu ali kot podolgaste temne lise, obkrožene z rumenkastimi klorozami. K širjenju bolezni pripomore nestanovitno vreme z menjavanjem obdobij sončnega vremena s padavinskimi obdobji. Priporočamo, da pregledujete posevke in približno ocenite stopnjo okuženosti posevkov.

V obdobju kolenčenja se zatiranje listnih bolezni s fungicidom priporoča, če so bolezenska znamenja opazna na več kot 20 do 30 % rastlin na katerem od najmlajših treh listov. Za prvo zatiranje lahko uporabite katerega od fungicidov kot so Priaxor EC, Revycare, Mirador forte, Delaro forte, Verben, Retengo ali sredstva na osnovi azoksistrobina kot so Amistar, Chamane, Ortiva in podobni. Škropljenje opravite ob mirnem vremenu, nočne temperature naj bodo nad ničlo. Po preteku približno dveh tednov bo potrebno škropljenje ponoviti.    

 

20. marec 2023

ZATIRANJE PLEVELOV V ŽITIH

Ozimna žita so v hladnejših območjih večinoma še v razvojni fazi razraščanja, v toplejših območjih in legah prehajajo v fazo kolenčenja ali že kolenčijo. Posevki so večinoma dobro razraščeni, nekateri so zelo gosti, dobro pa so razviti tudi pleveli. Širokolistni kot so njivska vijolica, jetičniki, smolenec ipd. so večinoma v fazah razvoja stranskih poganjkov, mrtva kopriva oblikuje popke, enoletne trave se razraščajo. V gostih posevkih so pleveli že dobro prekriti z žitom, v manj razvitih so še dobro vidni med rastlinami žit. Priporočamo, da pregledate posevke in ukrepate po potrebi. Kjer so tla dovolj suha je sedaj še čas za mehansko prečesavanje žit. Ukrep je še posebej priporočljiv v zelo gostih posevkih.

Sicer pa izberite ustrezen herbicid ali njihove kombinacije, s katerimi boste najbolje zatrli prevladujoče plevele v posevku, ob upoštevanju razvoja žita in okoljskih razmer. Nekatera sredstva je treba uporabiti do konca razraščanja žit, nekatera lahko rabite še med kolenčenjem, ko so pleveli v fazi intenzivne rasti. Učinkovitost ukrepa je praviloma boljša dokler so pleveli manjši in so žitom tudi manj konkurenčni. Učinkovitost sredstev je odvisna tudi od okoljskih dejavnikov, zlasti temperature in vlage, prav tako ni priporočljivo izvajati škropljenj takrat, kadar so rastline v stresu bodisi zaradi suše, nizkih temperatur, bolezni ali drugih dejavnikov.

Pripravke, registriane za spomladansko rabo v žitih, najdete na spletnih straneh za integrirano varstvo rastlin, na povezavi:

https://www.ivr.si/obvladovanje-skodljivih-organizmov/fitofarmacevtska-sredstva/dovoljena-fitofarmacevtska-sredstva/

SEZNAM in NAVODILA za uporabo herbicidov za spomladansko zatiranje plevelov v žitih (.pdf)

Pred škropljenjem natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

Vinogradništvo

Siva grozdna plesen – botritis

Siva grozdna plesen – botritis

Oidij na grozdju

Oidij na grozdju

6. avgust 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta v odvisnosti od sorte in lege vinograda postopoma prehaja v fazo zorenja in sortno značilnega barvanja grozdnih jagod (BBCH 81). Za zaključna škropljenja za varstvo pred peronosporo je primerna izbira bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/ WG/ 50 WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG, ki imajo 21 dnevno karenčno dobo. Pri sortah, ki dozorevajo pozneje, lahko uporabite tudi kombiniran pripravek z bakrom Pergado C ali katerega od drugih kombiniranih pripravkov z ustrezno registracijo in krajšo karenco.

Za varstvo pred oidijem lahko škropilni brozgi dodate enega izmed registriranih pripravkov na osnovi močljivega žvepla kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG (vsi 28 dni karence) ali Vertipin (5 dni). V vinogradih, kjer se je oidij močneje pojavil, lahko zaradi zmanjšanja okužb in infekcijskega potenciala glive za naslednje leto namesto žvepla uporabite kontaktni pripravek Karathane gold (21 dni) ali Kusabi (28 dni).

Glede na preteklo deževno vreme in pogosto prisotnost poškodb na grozdih zaradi toče ali grozdnih sukačev, pričakujemo v času dozorevanja grozdja več težav s pojavom sive grozdne plesni – botritisa. Vinogradnikom svetujemo, da ob začetku mehčanja grozdnih jagod uporabite enega od ustreznih fungicidov (botriticidov) kot so Cantus (28 dni), Libreto (14 dni), Mythos (21 dni), Prolectus (14 dni), Pyrus 400 SC (35 dni), Scala (21 dni), Switch 62,5 WG (21 dni), Teldor SC 500 (14 dni) ali Zenby (21 dni). Za zmanjševanje okužb lahko uporabite tudi pripravka Orocide plus ali Prev-gold (oba 1 dan karence). Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov s krajšo karenco (do 1 dan) kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode. Nanos škropilne brozge je boljši, če pred tem opravite delno razlistanje in zagotovite dobro omočenost grozdov.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja! V fazi dozorevanja grozdja bodite pozorni na varnostne dobe pripravkov in v primeru načrtovanih zgodnejših trgatev izberite tiste s krajšo karenco.

 

31. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo na listih in grozdih. Do faze zorenja jagod je potrebno ohraniti listno maso čim dalj časa zdravo. Peronospora se v tem času pojavlja predvsem na vrhovih in zalistnikih, ki v tem času največ prispevajo k fotosintezni aktivnosti trte, zato je smiselno poskrbeti, da ostane listna masa čim dalj časa zdrava. V vinogradih s prisotnimi bolezenskimi znamenji je možnost širjenja sekundarnih okužb tudi na grozdih. Za naslednje škropljenje lahko opravite s katerim od kombiniranih sistemičnih pripravkov, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih ali pa uporabite katerega od fungicidov s kontaktnim delovanjem kot so Delan Pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol ali pripravka Cabrio top in Universalis, ki hkrati delujeta tudi proti oidiju. Namesto naštetih pripravkov lahko uporabite tudi katerega od fungicidov, ki delujejo kontaktno in se močneje vežejo v tkivo povrhnjice kot so Enervin, Daimyo F, Mildicut, Videryo F ali Vincya F. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave. V bujno rastočih vinogradih lahko namesto naštetih fungicidov uporabite katerega od bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/ WG/ 50 WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG ali kombiniran pripravek z bakrom Pergado C. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni, da škropilno oblogo obnavljate v tedenskih razmikih oz. da škropljenje ponovite prej v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Grozdne jagode so zlasti pri sortah, ki pozneje dozorevajo, še vedno občutljive za okužbe z oidijem, zato za varstvo pred omenjeno boleznijo škropivu dodajte enega od fungicidov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija sta na voljo tudi kontaktna pripravka Karathane gold in Kusabi. V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat)., ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. 

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja! Pri varstvu sort, ki zgodaj dozorevajo in v vinogradih, kjer načrtujete zgodnje trgatve, bodite pozorni na varnostne dobe pripravkov in izberite tiste s krajšo karenco.

 

24. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem je še vedno velika. Ogroženi so zlasti vinogradi kjer so bolezenska znamenja na listih in grozdih že prisotna. Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva, ki ga opravljajte v rednih časovnih intervalih. Za naslednje škropljenje proti peronospori svetujemo uporabo pripravkov s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsitemičnim delovanjem kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado C, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi katerega od pripravkov na osnovi aktivne snovi ciazofamid (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F). Uporabo slednjih še posebej priporočamo za preprečevanje širjenja bolezni in zaustavljanje aktivnih okužb na trtah s prisotnimi bolezenskimi znamenji. V vinogradih, kjer imate z obvladovanjem peronospore manj težav, lahko za naslednje škropljenje izberete katerega od kontaktnih fungicidov kot so Delan Pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol ali pripravka Cabrio top in Universalis hkrati delujeta tudi proti oidiju. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave. Slednjega lahko uporabite tudi v ekoloških vinogradih kjer sicer varstvo temelji na uporabi bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG.

Do začetka zorenja so grozdne jagode občutljive za okužbe z odijem. Pogoji za okužbe so v letošnjem letu zelo ugodni, zato je z obvladovanjem bolezni v vinogradih več težav. Svetujemo, da za naslednje škropljenje ponovno uporabite katerega od pripravkov s sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija sta na voljo tudi kontaktna pripravka Karathane gold in Kusabi. V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Zaradi pogostih in intenzivnih padavin v vinogradih prihaja do hitrega spiranja fungicidne obloge, zato bodite pri načrtovanju škropljenja s kontaktnimi pripravki še posebej pozorni na količino dežja. Nanos opravite v primeru, da pade več kot 20–25 mm padavin oz. najkasneje po 7 dneh od prejšnjega škropljenja.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

17. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

V drugi polovici tedna so ponovno napovedane padavine, zato bodo pogoji za okužbe s peronosporo in oidijem spet bolj ugodni.

Za okužbe s peronosporo so občutljivi predvsem novo prirastli listi na zalistnikih, v vinogradih s prisotnimi bolezenskimi znamenji pa je velika nevarnost sekundarnih okužb in širjenja bolezni tudi na grozdnih jagodah. Priporočamo, da škropljenje s fungicidi opravite najkasneje pred napovedanim dežjem. Ponovno lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Izberete lahko tudi katerega od pripravkov s kontaktnim delovanjem kot so Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F, Enervin ali Delan Pro, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol. Pripravka Cabrio top in Universalis hkrati delujeta tudi proti oidiju. Na voljo so tudi pripravki na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34) ali pripravek Fytosave, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. V vinogradih z bujno rastjo lahko namesto naštetih fungicidov uporabite katerega od pripravkov z vsebnostjo bakra, ki vpliva na zmanjšuje intenzivnosti rasti. Na voljo je kombiniran pripravek Pegado C ali drugi kontaktni fungicidi, ki vsebujejo le baker (Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG).

Za varstvo pred oidijem lahko uporabite pripravke s sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem, kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. V primeru močnejšega pojava oidija svetujemo, da opravite škropljenje s kontaktnim fungicidom na osnovi aktivne snovi meptildinokap (Karathane gold) in nato po nekaj dneh uporabite sistemični pripravek s kurativnim delovanjem (kot npr. pripravki na osnovi spiroksamina, tebukonazola, difenokonazola ipd.). V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite žveplo ali pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Pogostost škropljenj prilagodite zdravstvenemu stanju vinograda, intenzivnosti prirasta zelenih delov, količini padavin ter lastnostim izbranega fungicida. Škropljenja s sistemičnimi pripravki opravljajte v približno 10 dnevnih časovnih intervalih. Pri uporabi kontaktnih pripravkov je priporočljivo škropljenje ponoviti najkasneje po 7 dneh oz. prej, v primeru, da pade več kot 20–25 mm padavin.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Pri izbiri fungicidov bodite pozorni na preprečevanje odpornosti proti FFS oz. t.i. antirezistenčno strategijo, zato dosledno upoštevajte število dovoljenih uporab pripravkov ter priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Podrobnejše informacije o pravilih antirezistenčne strategije pri uporabi FFS so na voljo na spletni strani Integrirano varstvo rastlin: https://www.ivr.si/obvladovanje-skodljivih-organizmov/fitofarmacevtska-sredstva/preverjanje-in-upravljanje-odpornosti-skodljivih-organizmov-na-ffs/

 

10. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem še ni minila. V vinogradih, kjer varstveni ukrepi do sedaj niso bili ustrezno opravljeni, lahko opazimo širjenje bolezni in pojav novih bolezenskih znamenj. Za preprečevanje novih okužb so poleg nadaljevanja rednih škropljenj pomembni tudi nekemični ukrepi varstva, ki vplivajo na zmanjševanje pogojev za razvoj bolezni. V primeru aktualnih vremenskih razmer to še posebej velja za oidij, ki se lahko širi tudi pri višjih temperaturah zraka in nižji zračni vlagi. Za zatiranje oidija svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku. V primeru, da se simptomi oidija pojavijo v večjem delu vinograda svetujemo, da trte najprej poškropite s kontaktnim fungicidom na osnovi aktivne snovi meptildinokap (Karathane gold) in nato po nekaj dneh škropljenje ponovite z enim od sistemičnih pripravkov s kurativnim delovanjem (pripravki na osnovi spiroksamina tebukonazola, difenokonazola ipd.).  

Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. V vinogradih, kjer nimate težav z obvladovanjem bolezni lahko za naslednje škropljenje izberete pripravke, ki delujejo dotikalno in so manj podvrženi izpiranju (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F, Enervin) ali druge kontaktne pripravke kot so Delan Pro, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol. Uporabite lahko tudi pripravka Cabrio top in Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Na voljo sta tudi pripravka na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34), ki ju kombinirajte s kontaktnimi fungicidi na osnovi folpeta.

V ekološki pridelavi za zatiranje peronospore uporabite enega izmed pripravkov na osnovi bakra kot so: Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za delno zmanjševanje okužb s peronosporo in oidijem lahko uporabite pripravek Fytosave. Za varstvo pred oidijem so na voljo žveplovi pripravki ali sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V vinogradih kjer imate v jesenskem času več težav z gnilobo, je v času preden se jagode v grozdih strnejo priporočljivo opraviti tudi škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Libreto, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Za zmanjševanje okužb lahko uporabite tudi pripravka Orocide plus ali Prev-gold. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

NAPOVED ZA DRUGO ZATIRANJE IN ZAČETEK SPREMLJANJA AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA

Tri tedne po 1. tretiranju je običajno čas za drugo uporabo insekticida za zatiranje ameriškega škržatka – prenašalca zlate trsne rumenice. V vinogradih za pridelavo grozdja v varovalnem pasu razmejenega območja za zadrževanje je število obveznih tretiranj določeno glede na stanje okužb in je določeno po občinah. Natančni podatki o številu tretiranj po občinah so objavljeni v seznamih, ki so del Načrta ukrepov za zlato trsno rumenico (dostopno na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin – UVHVVR) ali v prognostičnih obvestilih Javne službe zdravstvenega varstva rastlin na spletni strani Agrometeorološkega portala RS http://agromet.mkgp.gov.si/pp/.

Pri drugem tretiranju dajemo prednost pripravku Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju. Če je bil pri prvem tretiranju uporabljen insekticid Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, za drugo tretiranje priporočamo uporabo pripravka Movento SC 100 ali Decis 2,5 ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW.

V primerih, ko je treba opraviti še 3. tretiranje imajo prednost kontaktni pripravki: Biotip floral, Flora verde ali Decis 100 EC ali Mavrik 240 EW. Uporabimo lahko tudi pripravek Sivanto prime. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko Sivanto prime uporabi samo 1 x v sezoni. Če so vremenske razmere ustrezne – če je zračna vlaga visoka, npr. takoj po dežju, lahko uporabimo tudi pripravek Movento SC 100, ki ga lahko uporabimo 2 x v rastni sezoni.

V ekološki pridelavi so na celotnem razmejenem območju obvezna najmanj 3 tretiranja s sredstvi na osnovi piretrina, ki jim je priporočljivo dodati ustrezno močilo oz. adjuvant.

Vinogradnike tudi obveščamo, da se v vinogradih že pojavljajo odrasli osebki ameriškega škržatka, zato je sedaj skrajni čas, da izobesite rumene lepljive plošče (RLP) za njegovo spremljanje. V vinogradih za pridelavo grozdja je spremljanje ameriškega škržatka priporočljivo, saj tako lahko sami preverimo učinkovitost opravljenih ukrepov zatiranja. Na splošno pa je za poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja priporočljivo, da vinogradniki spremljajo ulov ameriškega škržatka tudi izven razmejenih območij. V vinogradih za pridelavo grozdja v določenih občinah, ki so navedene v prilogi 2 Načrta ukrepov, je glede na stanje ulova odraslih škržatkov možno zmanjšati število tretiranj, če vinogradnih sam spremlja ulov ameriškega škržatka. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na območju celotne Slovenije pa je spremljanje ameriškega škržatka obvezno.

Način spremljanja ameriškega škržatka z RLP: V sredino vinograda, matični vinograd, trsnico ali matičnjak izobesimo najmanj 3 RLP. Če je površina večja od 2 ha, število plošč ustrezno povečamo (6 RLP na 2-5 ha oz. 9 RLP v vinogradih večjih od 5 ha). Plošče izobesimo v senčni del trte na žico ali trto, ker se škržatki najraje zadržujejo v senci. V trsnici izobesimo plošče na količke, ki jih postavimo na grebenih. RLP pregledujemo 1 x tedensko in jih menjamo na 14 dni. Ulov redno beležimo. V vinogradih za pridelavo grozdja spremljamo ulov do konca avgusta, v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah pa do sredine septembra.

Več informacij o Zlati trsni rumenici in ukrepih za obvladovanje širjenja najdete na spletni strani Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin RS (UVHVVR): https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/ 

 

3. julij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta hitro napreduje v razvoju. Grozdne jagode pri nekaterih sortah že dosegajo velikost graha (BBCH 75). Prirast mladic je hiter in intenziven, zato je treba skrbeti, da je novo prirasla zelena masa stalno zavarovana pred okužbami s povzročitelji glivičnih bolezni. Osnovni preventivni ukrep je dosledno opravljanje ampelotenihničnih opravil in delno odstranjevanje listov v območju rasti grozdov, kar omogoča dobro prezračenost listne stene ter dostop škropilne brozge do ciljne površine. Vremenske razmere za razvoj peronospore in oidija bodo ob nestanovitnem vremenu s pogostimi plohami in nevihtami še naprej ugodne. Pri naslednjem škropljenju za varstvo pred peronosporo lahko uporabite kombinirane kontaktne in sistemične oz. polsitemične pripravke kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Škropljenja z njimi izvajajte v približno 10 dnevnih intervalih, glede na intenzivnost prirasta in količino padavin. V vinogradih, kjer z boleznijo v letošnji sezoni niste imeli težav in je nevarnost za okužbe manjša (območja z manj padavinami), lahko uporabite pripravke na osnovi ciazofamida (Daimyo F, Mildicut, Videryo F, Vincya F) ali pripravka Enervin in Delan Pro. Na voljo so tudi pripravki na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Solofol) ali pripravka Cabrio top in Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevaga fosfonata (Foshield, Soriale LX, LBG -01F34), ki jih kombinirajte s kontaktnimi fungicidi na osnovi folpeta. Škropljenja s kontaktnimi pripravki opravite enkrat tedensko oz. v krajih časovnih razmikih, v primeru da pade več kot 20–25 mm padavin.

V ekološki pridelavi za zatiranje peronospore uporabite enega izmed pripravkov na osnovi bakra kot so: Badge WG, Cupoxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za delno zmanjševanje okužb s peronosporo in oidijem lahko uporabite pripravek Fytosave.

Za zatiranje oidija svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi dodajte tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred oidijem uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

 

19. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Na toplejših legah je cvetenje že povsem zaključeno, zaradi suhega in toplega vremena pa lahko pričakujemo, da bo trta hitro odcvetela tudi drugod. Trenutne vremenske razmere so manj ugodne za razvoj peronospore, vendar se bo nevarnost za okužbe ob koncu tedna, ko so napovedane nove padavine, hitro spet povečala, zato je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Več okužb lahko pričakujemo predvsem v vinogradih, kjer se je bolezen v letošnjem letu že pojavila. Tam priporočamo uporabo kombiniranih kontaktnih in sistemičnih oz. polsitemičnih pripravkov kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Drugod lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih pripravkov kot so Daimyo F, Enervin, Videryo F, Vincya F, Delan Pro, Follow 80 WG, Polyram DF, Solofol, Cabrio top ali Universalis (slednja delujeta tudi proti oidiju). Za varstvo trt v ekološki pridelavi uporabite pripravke na osnovi bakra. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodi še posebej pozorni na količino padavin, saj je treba nanos ponoviti v primeru, da pade več kot 20 mm dežja. V vsakem primeru je zaradi intenzivnega prirasta mladic in razvoja grozdičev škropljenja s kontaktnimi pripravki priporočljivo izvajati v tedenskih časovnih intervalih.

Po cvetenju so razvijajoče se jagode zelo dovzetne za okužbe z oidijem. Za razvoj povzročitelja ni potrebna prisotnost proste vode (vodni film na površini listov in grozdičev) in za širjenje okužb zadostuje že višja relativna zračna vlaga ter temperature okrog 25–30 °C. Okužbami so tako bolj izpostavljene trte na senčnih, neprevetrenih legah ter občutljive sorte kot so npr. Chardonay, Malvazija, Modra frankinja... Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. V ekološki pridelavi lahko namesto žvepla uporabite sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.

Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

12. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Medtem ko je na najtoplejših legah vinska trta v polnem cvetenju, postopoma pričakujemo začetek cvetenja glavnine sort tudi v ostalih vinogradih. Pogoste plohe in obilnejše padavine so v preteklem tednu povzročale hitro izpiranje škropilne brozge na listih in kabrnkih, zato je potrebno natančno spremljati razmere v vinogradu, količino padavin in vremensko napoved, da je ponovitev nanosa fungicidov pravočasna in učinkovita. Ponovno škropljenje je potrebno opraviti najkasneje po 8–10 dneh oz. prej, v primeru, da pade več kot 25 mm dežja. Pri izbiri pripravkov za varstvo pred peronosporo še naprej dajemo prednost fungicidom s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Allum, Ampexio, Cymbal, Folpan Gold, Forum star, Magma triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo, Zorvec Vinabel ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov kot so LBG-01F34, Soriale LX ali Foshield, ki jim dodajte kontaktni pripravek.

V nadaljevanju lahko ob napovedanih višjih temperaturah zraka pričakujemo, da bodo tudi pogoji za okužbe z oidijem bolj ugodni, še posebej na toplejših legah oz. tam kjer se cvetenje zaključuje. Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori in oidiju uporabite bakrove pripravke v kombinaciji z žveplom. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure oz. Vitisan (kalijev hidrogen karbonat).

Zaradi spremenljivih vremenskih razmer in velike nevarnosti za okužbe bo predvidoma v letošnji sezoni potrebno opraviti nadpovprečno število škropljenj proti peronospori in oidiju, zato je pri izbiri pripravkov potrebno še posebno pozornost nameniti preprečevanju odpornosti proti FFS oz. t.i. antirezistenčni strategiji. Pri izbiri fungicidov zato upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Podrobnejše informacije o pravilih antirezistenčne strategije pri uporabi FFS so na voljo na spletni strani Integrirano varstvo rastlin: https://www.ivr.si/obvladovanje-skodljivih-organizmov/fitofarmacevtska-sredstva/preverjanje-in-upravljanje-odpornosti-skodljivih-organizmov-na-ffs/ 

 

5. junij 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Večina vinogradov je tik pred cvetenjem, vinske trta pa vstopa v fazo razvoja, ko je najbolj občutljiva za okužbe s peronosporo. Razmere za razvoj bolezni so že od začetka pomladi zelo ugodne in glede na aktualne vremenske razmere lahko tudi v nadaljevanju pričakujemo povečano število inkubacij in bolezenskih znamenj, kjer varstveni ukrepi niso bili dosledno opravljeni. Vinogradniki morajo še naprej izvajati preventivno varstvo z ustreznimi fungicidi s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis ultra, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov kot so LBG-01F34, Soriale LX ali Foshield, ki jim dodajte kontaktni pripravek. Pri uporabi pripravkov na osnovi aktivne snovi fosetil-Al (Allum, Mikal flash, Mikal premium F) je priporočljivo, da jih uporabite najmanj dvakrat ali trikrat zaporedoma, da je dosežen boljši učinek. Pri uporabi ostalih fungicidov, bodite pozorni na izmenično rabo pripravkov z aktivnimi snovmi iz različnih skupin in mehanizmi delovanja.

Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte enega od registriranih sistemičnih pripravkov kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi je priporočljivo dodati tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori in oidiju uporabite bakrove pripravke v kombinaciji z žveplom. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

 

29. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta hitro napreduje v razvoju in naglo prirašča. V večini vinogradov je glavnina sort v fazi aktivne rasti listov in razvoja socvetij. Na toplejših lokacijah bodo sorte, ki so hitrejše v razvoju, kmalu pričele cveteti. Razmere za okužbe s peronosporo vinske trte so še naprej ugodne, zato je za naslednje škropljenje priporočljivo uporabiti fungicide s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Na voljo so naslednji pripravki: Allum, Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Časovni razmiki med posameznim škropljenji naj v tem obdobju ne bodo daljši od 8–10 dni oz. jih je potrebno prilagoditi intenzivnosti prirasta in količini padavin. Posebno pozornost je potrebno nameniti varstvu vinogradov, kjer so bolezenska znamenja na listih že prisotna. Tam je smiselno časovne razmike med škropljenji skrajšati in pri izbiri pripravkov dati prednost fungicidom z eradikativnim delovanjem (na podlagi aktivnih snovi dimetomorf, ciazofamid, iprovalikarb ipd.).

Z višanjem temperatur zraka se postopoma povečuje tudi nevarnost za okužbe z oidijem. Za varstvo pred omenjeno boleznijo uporabite enega izmed naslednjih sistemičnih pripravkov: Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi je priporočilo dodati tudi žveplo v zmanjšanem odmerku.

V ekološki pridelavi grozdja proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek kot je Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

22. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Daljše obdobje intenzivnih padavin se je po dolgem času končno zaključilo in razmere spet omogočajo varen vstop v vinograde in izvedbo ukrepov varstva s fungicidi. Glede na napoved bodo vremenske razmere v prihodnjih dneh še naprej nestanovitne in ob postopnem višanju temperatur zraka se bo nevarnost za okužbe s peronosporo le še stopnjevala. Vinska trta je v preteklem obdobju le počasi napredovala v razvoju, zato lahko sedaj v vinogradih pričakujemo intenzivno rast in nagel razvoj mladik ter socvetij, ki jih bo potrebno dosledno zavarovati pred okužbami. Kjer je od prejšnjega škropljenja minilo 7 dni, svetujemo, da ponovno uporabite pripravke z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG, Polyram DF ali pripravke z dolgotrajnim kontaktnim delovanjem kot so Enervin, Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Za varstvo pred oidijem škropivu dodajte žveplov pripravek (Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin). Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati deluje proti obema povzročiteljema bolezni.

Na toplejših lokacijah, kjer je trta hitrejša v razvoju in so socvetja že polno razvita, pa pri naslednjem škropljenju za varstvo pred peronosporo uporabite fungicide s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so: Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Naštete pripravke uporabite v kombinaciji z enim od fungicidom za zatiranje oidija kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Unicorn DF ali Vivando.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

15. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vremenske razmere za razvoj peronospore na vinski trti so zelo ugodne. V vinogradih lahko zaradi pogostih padavin v nadaljevanju sezone pričakujemo več težav z obvladovanjem te bolezni, zato je potrebno ukrepati preventivno in preprečiti primarne okužbe. Vinska trta kljub relativno hladnemu vremenu hitro prirašča, pogoste in obilne padavine pa hitro izpirajo fungicidno oblogo na listih. Na novo prirasle zelene dele je potrebno ustrezno zavarovati in škropljenje s kontaktnimi pripravki ponoviti najkasneje po 7 dneh ali škropljenje opraviti prej, v primeru, da pade skupno več kot 20-25 mm.

Za naslednje škropljenje lahko ponovno uporabite pripravke z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG ali Polyram DF. V aktualnih razmerah je še posebej priporočljiva izbira kontaktnih pripravkov z aktivno snovjo ciazofamid, ki se delno veže v povrhnjico listov in so zato manj podvrženi spiranju: Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravka Foshield in Fytosave. Na toplejših lokacijah, kjer vinska trta hitreje prirašča in pri sortah, ki že prehajajo v razvojno fazo razvoja socvetij (BBCH 55) svetujemo, da glede na trenutno veliko nevarnost za okužbe pričnete z uporabo fungicidom s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Na voljo so pripravki: Ampexio, Cymbal, Enervin, Folpan Gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Twingo ali Zorvec Vinabel. Izbiro enega izmed naštetih fungicidov, ki imajo kurativno delovanje, priporočamo tudi v vinogradih, kjer škropljenja do sedaj še niste opravili in so bili pogoji za okužbe v preteklem tednu že izpolnjeni (dosežna temperaturna vsota > 170 ˚C in mladice dolžine več kot 10 cm).

Trenutne razmere so manj ugodne za razvoj oidija. Za varstvo zadostuje uporaba žveplovih pripravkov kot so: Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG in Vertipin. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki deluje tudi proti peronospori. V vinogradih kjer je bil oidij v lanskem letu močneje prisoten pa lahko namesto naštetih fungicidov uporabite pripravek Karathane Gold 350 SC ali Kusabi 300 SC.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

Pred škropljenjem preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

8. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Na večini vinogradniških območji po Sloveniji je bila v prejšnjem tednu oz. v preteklih dneh tega tedna že dosežena vsota efektivnih temperatur 170° s pragom 8° C, kar pomeni, da so zimske oospore peronospore vinske trte dozorele in že omogočajo primarne okužbe. Verjetnost za okužbe je trenutno večja na toplejših lokacijah, a se bo postopoma povečala tudi drugod. V vinogradih s sortami, ki so zgodnejše v razvoju in mladice že presegajo dolžino 10 cm, svetujemo, da ko bodo vremenske razmere to dopuščale, opravite prvo preventivno škropljenje. Za začetna škropljenja je primerna izbira fungicidov z dotikalnim delovanjem kot so Delan pro, Folpan 80 WDG, Follow 80 WG ali Polyram DF. Ustrezna je tudi uporaba kontaktnih pripravkov z aktivno snovjo ciazofamid, ki se delno veže v povrhnjico listov in so zato manj podvrženi spiranju: Daimyo F, Videryo F ali Vincya F. Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite tudi pripravke, ki proti povzročitelju delujejo na način, da spodbujajo obrambni odziv rastline kot sta Foshield in Fytosave.

Za varstvo pred oidijem priporočamo dodajanje močljivega žvepla. Za uporabo na vinski trti so registrirani naslednji pripravki: Azumo, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol Disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/WP oz. 800 SC, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG in Vertipin. V vinogradih, kjer je bil oidij v lanskem letu močneje prisoten, pa lahko namesto žvepla uporabite pripravek Karathane Gold 350 SC ali Kusabi 300 SC.

V vinogradih z ekološko pridelavo proti peronospori uporabite pripravke na osnovi bakra kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte žveplov pripravek. Proti oidiju lahko uporabite tudi sredstva na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Sonata, Taegro ali pripravek Karbicure (kalijev hidrogen karbonat).

 

3. maj 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v fenološki fazi odpiranja brstov in prirasta prvih lističev. Začetni razvoj vinske trte je zaradi nestanovitnega vremena in relativno hladnega vremena v začetku pomladi počasnejši in neenakomeren, pogoste padavine pa omogočajo okužbe mladih poganjkov s črno pegavostjo. Preventivno varstvo vinske trte je priporočljivo opraviti v vinogradih z občutljivimi sortami (npr. 'Rizvanec', 'Šipon', 'Laški rizling' in 'Traminec') in povsod, kjer so bolezenska znamenja na dvoletnem lesu že prisotna. Za preprečevanje okužb lahko uporabite katerega od kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram DF). Možna je tudi uporaba bakrovega pripravka Cuprablau Z 35 WG oz. Cuprablau Z 35 WP. V vinogradih, kjer se je v preteklem letu močneje pojavil oidij, lahko namesto zgoraj omenjenih fungicidov proti črni pegavosti uporabite pripravek Universalis. V primeru nadaljevanja ugodnih razmer za razvoj bolezni je škropljenje priporočljivo opraviti dvakrat zaporedoma, in sicer prvič, ko mladice dosežejo velikost do 2 cm ter drugič čez približno 7-10 dni. Škropilni brozgi lahko dodate tudi katerega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Sulfar, Thiovit jet, Windex 80 WG ali Vertipin, ki delujejo proti oidiju in zavirajo razvoj škodljivih pršic, povzročiteljic akarinoze in erinoze. V vinogradih, kjer je običajno več poškodb zaradi pršic, lahko v razvojni fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 15), ukrepate tudi s pripravkom Vertimec pro.

 

7. april 2023

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je v fazi brstenja, stopnja razvoja pa je med sortami in lokacijami različna, od faze nabrekanja brsta (BBCH 03) do stadija volne (BBCH 05) in postopnega odpiranja brstov (BBCH 07). V tem obdobju lahko vinograde poškropite z enim od registriranih žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Sulfar, Thiovit jet, Windex 80 WG ali Vertipin. Uporaba žvepla ima posreden učinek na zmanjševanje populacije škodljivih pršic kot sta trsna listna pršica šiškarica (erinoza) in pršica trsne kodravosti (akarinoza). Ukrep je smiselno opraviti predvsem v vinogradih, kjer se pršice pogosteje pojavljajo in povzročajo na listih večjo škodo. Žveplovi pripravki delujejo tudi proti oidiju ter zmanjšujejo okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Škropljenje je treba opraviti v toplejšem delu dneva, ko dosežejo temperature zraka nad 15 °C, saj delovanje žvepla pri nižjih temperaturah ni učinkovito. Do konca fenološke faze nabrekanja brsta (BBCH 03) lahko za zatiranje rdeče sadne pršice in gabrove pršice uporabite pripravek Red fox, ki zmanjšuje tudi okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Proti škodljivim pršicam na vinski trti je mogoče ukrepati še v kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 15) s pripravkom Vertimec pro.

Zelenjadarstvo

Poškodbe od kapusovega molja na ohrovtu

Poškodbe od kapusovega molja na ohrovtu

Repni belin na brstičnem ohrovtu

Repni belin na brstičnem ohrovtu

Kumarna plesen

Kumarna plesen

Stenice na papriki

Stenice na papriki

Resarji na kumarah

Resarji na kumarah

Pršice na melonah

Pršice na melonah

Pepelovka na bučah

Pepelovka na bučah

Listne uši na kumarah

Listne uši na kumarah

Listne uši na fižolu

Listne uši na fižolu

Zgodnja znamenja čebulne plesni

Zgodnja znamenja čebulne plesni

Pesna listna pegavost

Pesna listna pegavost

Čebulna plesen

Čebulna plesen

28. avgust 2023

VARSTVO KAPUSNIC PRED ŠKODLJIVCI

Kapusnice različnih starosti so še naprej vabljive za razne škodljivce. Nedavno presajene sadike ogrožajo predvsem bolhači, nekoliko starejše rastline pa zlasti gosenice belinov, kapusovega molja in različne sovke. Pojavljajo se tudi poškodbe od kapusove hržice. Njihove ličinke objedajo mlada tkiva in povzročajo deformacije tkiv ter ovirajo tvorbo glav oziroma rož. Zelo občutljiv je brokoli. Na nekaterih kapusnicah se pojavlja tudi kapusov ščitkar ali kapusova bela mušica. Škodljivec je nadležen predvsem pri vrtninah, ki ostanejo na njivah še pozno v jeseni, kot so glavnati, kodrolistni ter brstični ohrovt. Bolj kot neposredna škoda zaradi sesanja listov je škodljivo izločanje medene rose, na katero se naselijo glive sajavosti, ki kvarijo izgled pridelkov. Priporočamo, da rastline večkrat pregledate in ukrepate po potrebi.

Za zatiranje gosenic belinov, sovk in kapusovega molja so dovoljeni Decis 100 EC, Karate Zeon, Affirm, Coragen, Benevia in Voliam, od bioloških pripravkov pa Agree WG, Lepinox plus in Delfin WG ter ekološka Neemazal - T/S in Raptol koncetrat.

Proti kapusovi hržici je registriran pripravek Movento SC 100 in tudi Karate zeon ter ekološki pripravek Raptol koncentrat. Movento zatira tudi kapusovega ščitkarja. Proti temu škodljivcu je dovoljen tudi insekticid Benevia ter ekološki pripravki Raptol koncentrat, Raptol Spray, Naturalis in Neemazal T/S. 

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte registracije pripravkov! Upoštevajte opozorila za varstvo čebel in okolja!

 

31. julij 2023

VARSTVO KAPUSNIC

Svetujemo pregledovanje vseh vrst kapusnic in po potrebi zatiranje gosenic belinov, sovk in kapusovega molja. Pri zelju je natančen pregled potreben preden se zapirajo glave. Za zatiranje gosenic metuljev lahko uporabite biološke pripravke Agree, Lepinox plus ali Delfin, od klasičnih insekticidov pa Affirm, Benevia, Coragen, Decis; Karate zeon, Mimic ali Voliam.

Pri novih saditvah spremljajte tudi pojav bolhačev. Ob dvigu temperatur in bolj suhem vremenu bodo spet bolj številčni. Uporabite lahko pripravke Decis, Karate zeon ali Laser plus.

Pred rabo insekticidov skrbno preberite navodila proizvajalcev sredstev in upoštevajte registracije pripravkov. Posebej bodite pozorni na varovanje čebel!

 

VARSTVO BUČEVK

V deževnem obdobju z nižjimi temperaturami se je razmahnila kumarna plesen/plesen bučevk. Pojavlja se ponekod celo v zavarovanih prostorih.

Za zatiranje na solatnih kumarah na prostem lahko uporabite fungicide Aliette flash, Enervin, pripravke z azoksistrobinom (Mirador, Ortiva, Zaftra), Cuproxat ali Cuprablau Z 35 WP/WG. Pri ekološki pridelavi je za škropljenje na prostem na voljo tudi Polyversum, fungicid na podlagi mikroorganizmov. Za kumare v rastlinjakih so registrirani pripravki z azoksistrobinom, Aliette flash, Ranman top in Cuproxat.

Za varstvo bučk na prostem in v zavarovanih prostorih lahko prav tako uporabite sredstvo Aliette flash, Cuproxat ter navedene pripravke z azoksistrobinom.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, karenčne dobe, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja!

 

24. julij 2023

VARSTVO VRTNIN

Paradižnikova (krompirjeva) plesen

Paradižnik na prostem varujte pred paradižnikovo plesnijo. Razvoju bolezni ustreza toplo in vlažno vreme. Če na rastlinah že opazite bolezenska znamenja, najprej previdno odstranite bolne dele, nato jih poškropite s katerim od registriranih fungicidov. Na prostem in v rastlinjakih lahko uporabite Polyram DF (karenca je 14 dni), Revus (K=3 dni), Revus top (K=3 dni; zatira tudi črno listno pegavost) ter bakrov pripravek Nordox 75 WG (K=3 dni za svežo uporabo in 10 dni za predelavo); samo na prostem pa tudi Kocide 2000, Cuprablau Z 35 WP, Copforce extra (pri vseh je K=3 oz. 10 dni) ali Pergado C (K=3 dni).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

Resarji na čebulnicah

Na nekaterih posevkih čebule in pora so se namnožili resarji. Na čebulah, ki so sedaj že v fazi dozorevanja, škodljivci ne bodo več povzročili pomembne škode, bolj so izpostavljeni nasadi pora, ki bodo še razmeroma dolgo časa na njivah. Priporočamo pregledovanje rastlin. Na navzočnost resarjev lahko sklepate že, če opazite značilne srebrnkaste lise na listih, na rastlinah pa jih boste najlažje našli tako, da boste razmaknili najmlajše liste in preiskali bazalne dele rastlin. Resarje opazite kot drobne, podolgaste žuželke, svetlejših barv, ki se premikajo po listih. Če je napadena približno polovica rastlin priporočamo zatiranje z insekticidom. Na poru lahko uporabite Laser plus ali tudi Neemazal-T/S ter Karate zeon (slednja dva imata registracijo za manjše uporabe), na čebuli je poleg navedenih dovoljen tudi pripravek Benevia. Priporočljiva je raba insekticidov v dveh do treh terminih, ki si sledijo v razmaku približno en teden. Za ustrezno učinkovitost insekticida je pomemben dober nanos škropiva, ki doseže tudi skrite dele rastlin. Nekateri priporočajo dodajanje sladkorja v škropilno brozgo, kar naj bi pripomoglo k boljši učinkovitosti, zaradi večje količine zaužitega insekticida (resarji imajo radi sladko).

Stenice na vrtninah

Na vrtninah opažamo povečan pojav raznih vrst stenic, predvsem na paprikah in drugih plodovkah, bučnicah, kapusnicah ter fižolu, blitvi in drugod. Gre za žuželke, ki imajo ustni aparat oblikovan za zbadanje v rastlinsko tkivo in sesanje sokov. Na mestih sesanja se najprej pojavijo drobne svetle točke, čemur sledijo deformacije tkiv - listov, pecljev, poganjkov, cvetov ali plodov. Poleg najpogostejših domačih vrst (zelena smrdljivka, sivi smrdljivec, vrste iz rodov Lygus, Eurydema in še nekatere), se v zadnjih letih tudi pri nas širi marmorirana smrdljivka (Halyomorpha halys), zelo škodljva tujerodna vrsta, ki napada številne kmetijske rastline, predvsem sadne vrste in vrtnine. Zatiranje stenic z insekticidi je težavno, saj veljajo za precej odporne škodljivce. Jajčna legla najdemo na spodnjih streneh listov, če jih odkrijemo, jih mehansko uničimo. Pri nas sta proti marmorirani smrdljivki na paradižniku, papriki, jajčevcu in kumarah na prostem dovoljena insekticida Mospilan in Karate Zeon (oba imata registracijo za manjše uporabe).  

Škodljivci v rastlinjakih

Vroče vreme v minulem obdobju je zelo pospešilo razvoj raznih škodljivcev v zavarovanih prostorih, kjer njihov razvoj ne ovirajo pogosti nalivi. Priporočamo redno pregledovanje rastlin in zatiranje škodljivcev preden se razvijejo številčne populacije. 

Na plodovkah bodite pozorni na pojave pršic, resarjev in listnih uši. Na papriki, paradižniku in jajčevcih lahko za zmanjšanje populacij navadne pršice, resarjev in ščitkarjev uporabite biološki pripravek Naturalis (na osnovi glive Beauveria bassiana). Glede na razmere in intenzivnost napada je potrebno škropljenje ponavljati na 5 do 7 dni. Škropljenje opravite zjutraj ali zvečer, ko so škodljivci manj mobilni in je zračna vlaga višja, s predpisano količino vode, tako, da se napadene rastline popolnoma omoči. Proti resarjem na kumarah, papriki  in paradižniku v rastlinjakih je dovoljen pripravek Laser plus, proti resarjem, ušem in ščitkarju v rastlinjakih pa Biotip floral in Flora verde (a.s. piretrin) z registracijo za manjše uporabe ter Karate zeon. Vsi imajo karenco 3 dni.

Za zmanjševanje številčnosti navadne pršice, ščitkarjev in cvetličnega resarja na papriki, jajčevcih, kumarah, bučkah in dinjah v rastlinjakih so registrirani tudi pripravki na osnovi olja pomarančevca Orocide plus, Prev-gold in Prev-gold garden.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

17. julij 2023

VARSTVO BUČEVK PRED PEPELOVKAMI

Na bučkah, bučah, kumarah, lubenicah in dinjah bodite pozorni na pojav pepelovke bučnic. V primeru pojava belo sivih prevlek na zgornji strani listov priporočamo uporabo katerega izmed registriranih fungicidov.

Na kumarah, bučkah, bučah, lubenicah in dinjah na prostem in v zavarovanih prostorih lahko uporabite sredstva na osnovi azoksistrobina (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC) ali Sercadis plus, samo v zavarovanih prostorih tudi Collis (samo na kumarah in bučkah), Topas 100 EC; samo na prostem pa tudi Mavita 250 EC, Score 250 EC, Duaxo koncentrat ali Duaxo sprej.

V ekološki pridelavi lahko uporabite biološke pripravke AQ-10 (na prostem), Sonata (v zavarovanih prostorih), Taegro (na prostem in v zavarovanih prostorih), Serenade Aso (na prostem in v zavarovanih prostorih – registracija za manjše uporabe), sredstvo na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Karbicure ali Vitisan (registracija za manjše uporabe – na prostem in v zavarovanih prostorih), fungicid Fytosave na osnovi oligosaharidov, ki sprožijo imunski odziv pri rastlini. Na kumarah na prostem lahko tudi Polyversum ali Univerzalni fungicid (registracija za manjše uporabe). Pri pridelavi na prostem lahko uprabite tudi katerega od žveplovih pripravkov (Cosan, Biotip Sulfo 800 SC, Kumulus DF, Microthiol SC, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Sulfar, Thiovit Jet, Vertipin ali Vindex 80 WG). Žveplovi pripravki imajo stransko delovanje na pršice. Z njimi se tretira, ko so temperature zraka med 15 in 25 °C, saj lahko pri visokih temperaturah povzročajo ožige.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

10. julij 2023

VARSTVO ZELENJADNIC

Škodljivci v zavarovanih prostorih

Na plodovkah v zavarovanih prostorih bodite pozorni na pojave raznih škodljivcev, predvsem pršic, resarjev in listnih uši. Priporočamo redno pregledovanje rastlin in pravočasno ukrepanje, preden se škodljivci obilno namnožijo. Za zmanjšanje populacij navadne pršice, resarjev in ščitkarjev lahko na papriki, paradižniku in jajčevcih uporabite biološki pripravek Naturalis (na osnovi glive Beauveria bassiana). Glede na razmere in intenzivnost napada je potrebno škropljenje ponavljati v razmaku 5 do 7 dni. Škropljenje opravite zjutraj ali zvečer, ko so škodljivci manj mobilni in je zračna vlaga višja, s predpisano količino vode, tako, da se napadene rastline popolnoma omoči. Za zmanjševanje številčnosti navadne pršice, ščitkarjev in cvetličnega resarja na papriki, jajčevcih, kumarah, bučkah in dinjah v rastlinjakih so registrirani tudi pripravki na osnovi olja pomarančevca - Orocide plus, Prev-gold in Prev-gold garden.

Na kumarah spremljajte tudi pojave listnih uši. Za njihovo zatiranje lahko uporabite biološki pripravek Neemazal T/S, ali insekticid Teppeki ali pripravke kot je Afinto, Sivanto prime, Pirimor, Closere ali sredstvo na osnovi piretrina (Biotip floral, Flora verde).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

Kumarna plesen                                                                        

Na kumarah se pojavlja kumarna plesen. Za zatiranje bolezni lahko na prostem in v zavarovanih prostorih uporabite fungicid Aliette flash ali sredstva na osnovi azoksistrobina  (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC), Ranman top ter bakrov pripravek Cuproxat; samo na prostem pa še Cuprablau Z 35 WG ali Cuprablau Z 35 WP. Sredstva na osnovi bakra so dovoljena tudi v ekološki pridelavi.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

5. julij 2023

VARSTVO RDEČE PESE

V nekaterih posevkih rdeče pese opažamo obsežne okužbe rastlin s pesno listno pegavostjo, kar je posledica dolgotrajnega deževnega in hladnega vremena v začetnem obdobju uspevanja rastlin. Priporočamo pregledovanje posevkov. Če opazite okužbe, je smiselno preprečevati širjenje bolezni na mlade liste z uporabo katerega od fungicidov, kot so Mavita, Score, Mirador, Ortiva, Zaftra ali Zoxis azt 250 SC.

VARSTVO KAPUSNIC 

Na kapusnicah se pojavljajo razni škodljivci. Pridelovalcem svetujemo pregledovanje rastlin in zatiranje po potrebi. V prvih tednih po presajanju so škodljivi predvsem bolhači, na starejših rastlinah pa delajo škodo zlasti gosenice kapusovega belina, kapusovega molja in različnih sovk. Bolhače lahko zatirate s klasičnim insekticidom Decis ali Karate zeon, za zatiranje gosenic metuljev pa lahko uporabite biološke pripravke Agree, Lepinox plus ali Delfin, od klasičnih insekticidov pa poleg prej navedenih še Affirm, Benevia, Mimic, Voliam ali Coragen.

Pred rabo insekticidov skrbno preberite navodila proizvajalcev sredstev in upoštevajte registracije pripravkov. Posebej bodite pozorni na varovanje čebel! 

 

19. junij 2023

LISTNE UŠI NA VRTNINAH

Listne uši so se začele pojavljati na raznih vrtninah tako na prostem kot v zavarovanih prostorih. Opažamo jih zlasti na mladih kumarah v rastlinjakih in na fižolu. Pri načrtovanju varstvenih ukrepov upoštevajte, da imajo pri vzdrževanju populacij listnih uši pomembno vlogo njihovi naravni sovražniki – razne polonice, parazitoidne osice, navadna tenčičarica, muhe trepetalke ipd., tako da zatiranje z insekticidi pogosto sploh ni potrebno. Priporočamo pogostejše pregledovanje rastlin in ukrepanje po potrebi.

V primeru močnejših namnožitev listnih uši lahko na kumarah v zavarovanih prostorih uporabite sredstva kot so Teppeki, Afinto, Sivanto prime, Biotip floral, Flora verde, Pirimor 50 WG ali Closer, na prostem pa poleg pripravkov Teppeki in Afinto še Karate zeon ali Mospilan.

Za zatiranje listnih uši na fižolu so dovoljena sredstva Pirimor 50 WG, Sivanto prime in Karate zeon.

V primeru rabe insekticidov preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila in opozorila za varstvo čebel in drugih opraševalcev!

 

12. junij 2023

ČEBULNA PLESEN

Pridelovalce čebule opozarjamo tudi na pojave čebulne plesni v spomladanski čebuli. Razmere z obilico vlage so še naprej zelo ugodne za razvoj in širjenje bolezni, zato priporočamo, da nasade varujete s fungicidom. Za zatiranje čebulne plesni je registriran pripravek Zorvec endavia v odmerku 0,5 l/ha. S sredstvom se lahko na istem zemljišču v eni rastni sezoni tretira največ trikrat, z najmanj 7 dnevnimi vmesnimi presledki, pri čemer se lahko uporabi največ dvakrat zapored. Za delno zmanjševanje okužb sta registrirana še pripravka Banjo in Shirlan 500 SC v odmerku 0,5 l/ha, na osnovi a.s. azoksistrobin pa pripravki Chaman, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC in Zoxis 250 SC v odmerku 1,0 l/ha ter bakrovi pripravki Cuprablau Z 35 WG in Cuprablau Z 35 WP v odmerku 1,5 l/ha in Cuproxat v odmerku 5,3 l/ha.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila! 

 

29. maj 2023

VARSTVO RDEČE PESE

Po dolgotrajnem deževnem vremenu so se v nekaterih posevkih rdeče pese začela pojavljati znamenja pesne listne pegavosti. Rastline so sedaj še majhne, za dober pridelek je pomembno, da čim dlje ohranijo zdravo listno maso. Če opazite močnejše okužbe, priporočamo, da preprečite širjenje bolezni na mlade liste z uporabo katerega od fungicidov na osnovi difenokonazola (Mavita, Score; K=28 dni) ali azoksistrobina (Mirador, Ortiva, Zaftra, Zoxis; K= 14 dni).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

22. maj 2023

ČEBULNA PLESEN

Pridelovalce čebule opozarjamo na pojav čebulne plesni v jesenski čebuli. Sedanje vremenske razmere z obilico vlage so ugodne za širjenje bolezni, zato priporočamo, da tudi spomladansko  čebulo zavarujete pred okužbami. Za zatiranje čebulne plesni je registriran fungicid Zorvec endavia. S sredstvom se lahko na istem zemljišču v eni rastni sezoni tretira največ trikrat, z najmanj 7 dnevnimi vmesnimi presledki, pri čemer se lahko uporabi največ dvakrat zapored. Za delno zmanjševanje okužb sta na osnovi a.s. fluazinam registrirana še pripravka Banjo in Shirlan 500 SC, na osnovi a.s. azoksistrobin pa pripravki Chaman, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC in Zoxis 250 SC. Uporabite lahko tudi katerega od bakrovih pripravkov kot sta Cuprablau Z 35 WG in Cuprablau Z 35 WP ali Cuproxat.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!