Poljedelstvo

Krompirjeva plesen na steblu

Krompirjeva plesen na steblu

Črna listna pegavost na krompirju

Črna listna pegavost na krompirju

Ječmen - zdrave rastline med kolenčenjem

Ječmen - zdrave rastline med kolenčenjem

17. 10. 2022

JESENSKO ZATIRANJE PLEVELOV V ŽITIH                                                                                          

Setev ozimnih žit je marsikje že zaključena, drugod še poteka in bo predvidoma dokončana do konca meseca. Zgodaj sejani posevki so že vzkalili ali so v fazi vznikanja.   

Zatiranje plevelov je eden od najpomembnejših agrotehničnih ukrepov, ki ga je mogoče izvajati v jesenskem ali spomladanskem obdobju. Bolj razširjeno je spomladansko zatiranje, vendar ima tudi jesenska raba herbicidov svoje prednosti, ki jih ne kaže prezreti.  

Jeseni in zime so precej bolj tople, kot so bile nekoč, kar omogoča jesenskim posevkom razmeroma hitro rast že kmalu po vzniku in tudi kasneje v zimskih mesecih. Nemalokrat so žita že pred zimo dobro razvita, skupaj z njimi pa tudi pleveli. Težave so lahko zlasti v zgodaj sejanih ječmenih. V razvitih posevkih je spomladansko škropljenje težje izvedljivo in slabše učinkovito, saj so mnogi pleveli takrat že preveliki in jih herbicidi slabše zatirajo, oz. je za zadovoljiv učinek potreben večji odmerek. To še posebej velja za enoletne trave, kot je npr. navadni srakoperec ali njivski lisičji rep in še nekateri. Te plevele lahko učinkovito zatiramo prav v začetnih obdobjih rasti, ko imajo razvite enega do tri liste, kasneje je učinkovitost herbicidov občutno slabša. Tudi širokolistne plevele, kot so jetičnik, mrtva kopriva, plešec, njivska vijolica, plezajoča lakota in podobni je najbolje zatirati od vznika pa do razvoja od 2 do 6 pravih listov. O potrebi po jesenskem škropljenju se torej odločamo predvsem glede na razvitost plevelov v posevku. Če imajo enoletne trave (npr. srakoperec) do konca oktobra že razvita dva lista (BBCH 12), je jesensko tretiranje smiselno. Najbolje je uporabiti herbicid s širokim spektrom delovanja proti najpomembnejšim travnim in širokolistnim plevelom, s kombiniranim delovanjem prek tal in listov. Kadar na njivah izstopajo travni pleveli, je priporočljivo uporabiti sredstvo s poudarjenim delovanjem na travne plevele, če imamo težave npr. s plezajočo lakoto, je treba izbrati sredstvo, ki dobro zatira tudi ta plevel ali pa bo treba opraviti korekcijsko škropljenje spomladi.

Herbicidi, ki jih je možno uporabiti v jeseni in/ali zgodaj spomladi, so navedeni v spodnji razpredelnici. Pri izbiri sredstev je potrebno upoštevati navodila proizvajalcev, vremenske (temperaturne) razmere v času škropljenja ter razvoj žit in plevela. Za dobro delovanje talnih herbicidov morajo biti tla ob škropljenju dovolj vlažna.

Preglednica: Herbicidi za zatiranje plevelov v žitih v jeseni ali zgodaj spomladi (.pdf)

 

4. 7. 2022

VARSTVO KROMPIRJA                                                                                

Prevladujoče suho vreme in visoke dnevne temperature so v minulem obdobju preprečevale razvoj krompirjeve plesni. Po delni ohladitvi vremena in padavinah, ki so napovedane za te dni, lahko pričakujemo bolj ugodne razmere za razvoj bolezni. Priporočamo, da spremljate razmere in nadaljujete z varstvom poznih sort krompirja. Uporabite lahko katerega od fungicidov z delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Banjo forte, Carial flex, Reboot, Revus, Rival duo, Copforce extra, Curzate partner, Cymbal, Sacron 45 DG ali katerega od dotikalnih fungicidov kot je Polyram DF, Banjo, Frowncide, Shirlan 500 SC, Winby ali bakrov pripravek Cuprablau Z 35 WP / WG, Badge WG, Nordox 75 WG in Kocide 2000. V primeru močnejših nalivov je potrebno sprano škropilno oblogo dotikalnih fungicidov obnoviti.

V posevkih bodite pozorni tudi na pojave črne listne pegavosti krompirja. Če opazite znamenja bolezni lahko za varstvo uporabite kombiniran pripravek proti krompirjevi plesni Revus top ali Zignal super ali katerega od specializiranih pripravkov na osnovi a.s. azoksistrobin (Chamane, Ortiva, Mirador 250 SC, Zaftra azt 250 SC) ali difenokonazol (Mavita 250 EC, Score 250 EC). Slednji ne zatirajo krompirjeve plesni.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte priporočila proizvajalcev sredstev glede dovoljenega števila uporab v sezoni.  

20. 6. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

Ob nadaljevanju suhega in vročega vremena s temperaturami okoli 30 oC razmere za razvoj krompirjeve plesni niso nevarne. Nekaj več možnosti za razvoj bolezni je v intenzivni pridelavi krompirja, kjer se izvaja namakanje ali v hladnejših legah s pogostejšim pojavom ploh in neviht.

Glede na to lahko v območjih in na njivah s sušnimi razmerami, kjer se bolezen še ni pojavila, z varstvom pred plesnijo počakate do ohladitve vremena oz. obilnejših padavin, kljub temu pa priporočamo redno pregledovanje njiv. V območjih s pogostejšimi plohami ali nevihtami in v nasadih z namakanjem pa nadaljujte z rednim varstvom s katerim od fungicidov z delnim sistemičnim delovanjem. Pri pregledu njiv bodite pozorni tudi na pojave znamenj črne listne pegavosti krompirja.

 

13. 6. 2022

ČRNA LISTNA PEGAVOST KROMPIRJA

V nekaterih nasadih krompirja opažamo pojave črne listne pegavosti. Bolezen se pojavlja v obliki temno rjavih peg, različnih po velikosti in obliki, ki se najprej pojavijo na spodnjih listih in s širjenjem naprej lahko povzročijo predčasno propadanje cime. Razvoju bolezni ustreza menjavanje vlažnih obdobij s toplimi in suhimi, k hitrejšemu širjenju prispevajo tudi močne rose. Priporočamo pregledovanje krompirjevih njiv. Od fungicidov proti krompirjevi plesni so za zatiranje črne listne pegavosti registrirani pripravki Revus top, Zignal super, Cuprablau Z 35 WP, Nordox 75 WG, samo črno listno pegavost pa zatirajo pripravki z azoksistrobinom (Chamane, Ortiva, Mirador 250 SC, Norios, Zaftra azt 250 SC) ali difenokonazolom (Mavita 250 EC, Score 250 EC, Sercadis plus) ali s protiokonazolom (Propulse).    

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

6. 6. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

V nasadih krompirja nadaljujte z varstvom pred krompirjevo plesnijo. V razmerah nestanovitnega vremena in pogostih močnih nalivov priporočamo še naprej predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicida Ranman top ali Enervin (karenca 7 dni), ki sta manj podvržena izpiranju. V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov kot so Cuprablau Z 35 WG in WP, Badge WG, Nordox 75 WG, Kocide 2000. Upoštevajte navodila o dovoljenem številu rab v sezoni. V nasadih zgodnjega krompirja se o rabi fungicidov odločajte glede na čas izkopa in stanje v nasadu oz. bližnji okolici.  

Spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so Alverde, Asset five (4), Azatin EC, Benevia, Coragen, Laser 240 SC, Laser plus, Mospilan 20 SG, Neemazal–T/S, Raptol koncentrat ali Voliam. 

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

30. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT                                                                                          

Ozimni ječmeni so sedaj večinoma v fazi mlečne zrelosti. V tem obdobju varstvo pred glivičnimi okužbami ni več smiselno, še naprej pa priporočamo spremljanje populacij ličink žitnega strgača in zatiranje po potrebi. Okvirni prag zatiranja je presežen, če v povprečju najdete 1 do 2 ličinki na bil. Uporabite lahko katerega od pripravkov kot so Delux 050 CS, Evure, Mavrik 240 EW ali Karate zeon 5 CS.

Ozimne pšenice in tritikale so sedaj večinoma v fazi polnega cvetenja, nekatere poznejše sorte v hladnejših legah začenjajo s cvetenjem. V obdobju od konca klasenja in med cvetenjem je čas za zavarovanje zgornjih listov in klasov pred glivičnimi okužbami. V kolikor tega še niste storili, opravite škropljenje čim bo možen prehod na njive, saj je hladno vreme z obilnimi padavinami v minulih dneh ustvarilo ugodne razmere za širjenje glivičnih okužb listov in klasov. Za varstvo lahko uporabite katerega od kombiniranih fungicidov s protiokonazolom kot so Ascra Xpro, Delaro forte, Elatus era, Prosaro, Siltra Xpro ali katerega od fungicidov z metkonazolom (Caramba, Sirena, Plexeo), lahko v kombinaciji s pripravki, ki vsebujejo tebukonazol (Tebusha 25 % EV, Buzz ultra DF, Zamir in podobni) ali protiokonazol (Protendo 300 EC, Promino 300 EC, Tartaros 300 EC). Po možnosti izberite sredstva z drugimi aktivnimi snovmi, kot ste jih uporabili za prvo škropljenje. Od prejšnje rabe fungicidov naj preteče vsaj 14 dni.

Tudi v posevkih pšenice in tritikale opažamo številčne populacije ličink žitnega strgača. Preglejte posevke in po potrebi dodajte katerega od zgoraj navedenih insekticidov.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih.

 

VARSTVO KROMPIRJA

Padavine v minulih dneh so dobro namočile tla in spodbudile rast krompirja, obilna vlaga pa vpliva ugodno tudi na razvoj krompirjeve plesni. Priporočamo, da posevke krompirja preventivno zavarujete pred okužbami. V sedanjih razmerah bujne rasti priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim ali delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot je Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali nov fungicid Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicid Ranman top (karenca 7 dni), ki je manj podvržen izpiranju. V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov. V nasadih zgodnjega krompirja se o rabi fungicidov odločajte glede na čas izkopa in stanje v nasadu oz. bližnji okolici. 

Na njivah s krompirjem spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so: Asset five (4), Azatin EC, Raptol koncentrat (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal–T/S s karenco 4 dni ali Laser 240 SC s karenco 7 dni ali pripravke Alverde, Benevia, Coragen, Laser plus, Mospilan 20 SG ali Voliam (vsi s karenco 14 dni).

Pred uporabo preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Zaradi varstva čebel škropljenje z insekticidi opravite zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so čebele v panjih.

 

23. 5. 2022

VARSTVO KROMPIRJA

Nasadi krompirja so trenutno v različnih fazah razvoja, odvisno od območja pridelave, roka sajenja, sorte, količine padavnin ipd. Zgodnje sorte, ki so bile na začetku rasti pod prekrivko, in/ali kjer se izvaja namakanje, so bujne in imajo sklenjene vrste, pozneje sajene sorte sklepajo vrste, nekatere v hladneših območjih šele vznikajo. V območjih, kjer že dalj časa ni bilo obilnejših padavin in ni možno namakanje, se pomanjkanje talne vlage odraža v nekoliko počasnejšem razvoju rastlin, sušne razmere pa so vplivale tudi na počasnejši razvoj povzročitelja bolezni.

Sedanje nestanovitno vreme je bolj ugodno za razvoj krompirjeve plesni. Priporočamo redno pregledovanje njiv. Preventivno varstvo pred boleznijo priporočamo v nasadih, ki so bili pod prekrivko oz. namakani. Priporočamo predvsem rabo fungicidov s sistemičnim delovanjem kot je Infinito (karenca 7 dni) ali Proxanil 450 CS (karenca 14 dni) ali katerega od fungicidov z delnim sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem, kot so pripravki z dimetomorfom (Banjo forte, Orvego s karenco 7 dni) ali mandipropamidom (Revus, Revus top - karenca 3 dni, Carial flex - karenca 7 dni) ali tudi cimoksanilom (Rival duo – karenca 14 dni, Reboot s karenco 7 dni, ipd.) ali nov fungicid Zorvec endavia (karenca 7 dni) ali fungicid Ranman top (karenca 7 dni), ki je manj podvržen izpiranju V ekološki pridelavi uporabite katerega od registriranih bakrovih pripravkov.

Menjavanje toplih sončnih obdobij s kratkotrajnimi padavinami je ugodno tudi za razvoj črne listne pegavosti krompirja. Ob pregledovanju njiv bodite pozorni tudi na tega povzročitelja. Zatiranje bolezni priporočamo, če na spodnjih listih opazite znamenja v obliki drobnih rjavih peg, ki se širijo. Proti obema povzročiteljema lahko uporabite fungicide Revus top, Zignal super ali Cuprablau Z 35.

Na njivah s krompirjem spremljajte tudi razvoj koloradskega hrošča. Za zatiranje ličink lahko uporabite katerega od pripravkov kot so: Asset five (4), Azatin EC, Raptol koncentrat (vsi s karenco 3 dni) ali Neemazal–T/S s karenco 4 dni ali Laser 240 SC s karenco 7 dni ali pripravke Alverde, Benevia, Coragen,  Laser plus, Mospilan 20 SG ali Voliam (vsi s karenco 14 dni). V zgodnjem krompirju bodite pozorni na karence.

Pred uporabo skrbno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

16. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT 

Ob toplem vremenu in dobri namočenosti tal je razvoj žit pospešen, pogoste padavine ugodno vplivajo tudi na razvoj povzročiteljev bolezni, zato priporočamo redno pregledovanje njiv.

Posevki ozimnih ječmenov sedaj večinoma klasijo ali začenjajo s cvetenjem (BBCH 50-60), v hladnejših območjih so še v fazi razvoja listne nožnice (BBCH 41-49). Kljub temu, da je zdravstveno stanje posevkov v splošnem dobro, jih je treba sedaj preventivno zavarovati pred ječmenovo ramularijsko pegavostjo, v kolikor tega še niste storili. Uporabite lahko katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Revycare, Seguris xtra, Siltra xpro, Zantara ipd. ali tudi Retengo, ki omejuje pojave neparazitskih listnih pegavosti. Če je bilo prvo škropljenje s fungicidom izvedeno že med kolenčenjem, se učinkovitost škropljenja po približno dveh tednih izniči.

Tudi posevki ozimne pšenice se sedaj pospešeno razvijajo. Večinoma imajo že razvit zgornji list (zastavičar) in prehajajo v obdobje razvoja listne nožnice (od BBCH 39 dalje). Za pridelek so poleg klasa najbolj zaslužni zgornji trije listi, zato je važno, da ostanejo čim bolj dolgo zdravi. Preventivno jih zavarujte s katerim od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Mirador forte, Magnello, Prosaro, Revycare, Siltra xpro, Zamir in podobni.

Na listih opažamo tudi že prve ličinke žitnega strgača. Priporočamo pregledovanje posevkov Zatiranje z insekticidi se priporoča, če v povprečju opažate 1-2 ličinki na bil. Uporabite lahko katerega od sledečih pripravkov: Delux 050 CS, Evure, Mavrik 240 EW, Karate zeon 5 CS. Škodljivci se lahko pojavljajo samo na posameznih delih njiv, v takih primerih škropljenje po celotni površini ni potrebno. 

Natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

9. 5. 2022

VARSTVO OZIMNIH ŽIT 

Toplo vreme in dobra namočenost tal sta pospešila razvoj žit, pogoste padavine v zadnjem obdobju pa vplivajo ugodno na razvoj povzročiteljev bolezni, zato priporočamo redno pregledovanje njiv.

Ozimni ječmeni so večinoma že zaključili obdobje kolenčenja ali ga bodo vsak čas, v toplejših območjih so rastline že v fazi razvoja listne nožnice (BBCH 41-49) oz. prehajajo v obdobje klasenja (BBCH 51-59). Zdravstveno stanje posevkov je sedaj večinoma še zelo dobro. Je pa obdobje od sredine razvoja listne nožnice in med klasenjem ječmena primeren čas za preventivno zavarovanje posevkov pred ječmenovo ramularijsko pegavostjo. Bolezen se običajno pojavi po zaključenem klasenju, vendar je takrat za zatiranje že prepozno, zato jo je treba zatirati preventivno. Uporabite lahko katerega od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Revycare, Seguris xtra, Siltra xpro, Zantara ali tudi Retengo, ki omejuje pojave neparazitskih listnih pegavosti, ki se pogosto pojavljajo skupaj z ramularijsko pegavostjo. Če ste prvo škropljenje s fungicidom izvedli že med kolenčenjem ječmena bo potrebno po preteku približno dveh tednov škropljenje ponoviti.

Tudi posevki ozimne pšenice se sedaj pospešeno razvijajo. V toplejših območjih že zaključujejo kolenčenje in razvijajo vrhnji list (BBCH 37-39). Zgornji trije listi so poleg klasov najbolj zaslužni za polnjenje zrn in pridelek, zato morajo čim bolj dolgo ostati zdravi. Ko bodo razviti vsi listi priporočamo, da jih preventivno zavarujete pred glivičnimi okužbami s katerim od fungicidov kot so Ascra xpro, Delaro forte, Elatus era, Priaxor EC, Mirador forte, Magnello, Prosaro, Revycare, Siltra xpro, Zamir in podobni.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

3. 5. 2022

VARSTVO ŽIT

Posevki ozimnih žit so sedaj pretežno v fazi kolenčenja. Ječmeni imajo razvita dva ali tri kolenca (BBCH 32-33), pšenice in tritikale pa enega do dva (BBCH31-32). Zdravstveno stanje posevkov je trenutno zelo dobro, kar je posledica dolgotrajnega suhega vremena zgodaj spomladi, ki je onemogočalo razvoj povzročiteljev bolezni. V posevkih ne opažamo znamenj bolezni, ki jih običajno pričakujemo v tem času. V ječmenu bi to bila predvsem ječmenova mrežasta pegavost in ječmenov listni ožig, v pšenicah in tritikalah pa pšenična listna pegavost (septoria). Na vseh pregledanih lokacijah so najmlajši trije do štirje listi še povsem brez znamenj glivičnih bolezni, posamezne pege pšenične listne pegavosti smo opazili samo na najstarejših listih, ki že naravno odmirajo. Pri načrtovanju varstva je potrebno upoštevati, da zaradi hitrega priraščanja listov, učinkovitost škropljenja med kolenčenjem traja le približno 14 dni. Po tem času učinek fungicidov mine, na novo prirasli zgornji listi pa so izpostavljeni okužbam, če jih ponovno ne zavarujemo. Glede na povedano lahko rečemo, da se z rabo fungicidov v splošnem še ne mudi. Res pa je, da je nestanovitno vreme, ki smo ga imeli v zadnjem obdobju in je napovedano tudi za prve dni maja, bolj ugodno za razvoj bolezni. Zato priporočamo redno pregledovanje posevkov.

Med kolenčenjem je preventivna raba fungicidov smiselna pri najbolj intenzivni pridelavi ječmena, kjer nameravate v vsakem primeru izvesti dve škropljenji in če na spodnjih listih opažate znamenja katere od prej omenjenih bolezni na približno polovici rastlin. Pri manj intenzivni pridelavi, kjer boste škropili samo enkrat, pa je bolj smiselno počakati do obdobja tik pred klasenjem, ko bodo vidne že konice res. Takrat boste s fungicidom zatirali tudi ječmenovo ramularijsko pegavost, katere znamenja se pojavijo šele po klasenju ječmena.

V posevkih pšenice pa je raba fungicidov pred razvojem zastavičarja (BBCH 39) smiselna v primeru, če opažate znamenja pšenične listne pegavosti na četrtem najmlajšem listu na približno četrtini rastlin. 

 

19. 4. 2022

ZATIRANJE PLEVELOV V KROMPIRJU

Pridelovalci so glavnino krompirja že posadili ali ga bodo v kratkem. Pred vznikom rastlin je primeren čas za zatiranje plevelov s talnimi herbicidi. Po dežju so tla sesedena in namočena, kar je pogoj za učinkovito delovanje teh snovi. Pred vznikom krompirja lahko uporabite katerega od pripravkov v spodnji tabeli.

Upoštevajte navodila proizvajalcev sredstev!

TABELA: Herbicidi za zatiranje plevelov pred vznikom krompirja 2022 (.pdf)

11. 4. 2022

VARSTVO ŽIT                                                                                  

Ozimna žita so še v fazi razraščanja, jara žita pa imajo večinoma razvitih nekaj listov. Marca je bil zaradi sušnega vremena in hladnih noči razvoj žit počasen, šele padavine v začetku aprila so vzpodbudile hiter razvoj.

Če niste opravili jesenskega zatiranja plevelov je ukrep potrebno izvesti spomladi. Priporočamo, da pregledate posevke in ukrepate po potrebi. Izberite pripravke ali kombinacije, glede na stanje zapleveljenosti v posevku in razvoj žita. Nekatera sredstva je treba uporabiti do konca razraščanja žit, nekatera lahko rabite še med kolenčenjem, ko so pleveli v fazi intenzivne rasti. Učinkovitost ukrepa je praviloma boljša dokler so pleveli majhni in so žitom tudi manj konkurenčni. Učinkovitost sredstev je odvisna tudi od okoljskih dejavnikov, nekateri herbicidi slabše delujejo na zelo suhih tleh, prav tako ni priporočljivo izvajati škropljenj takrat, kadar so rastline v stresu bodisi zaradi suše, nizkih temperatur, bolezni ali drugih dejavnikov. V spodnji tabeli so navedeni pripravki, registrirani za spomladansko rabo v žitih.

Če so tla dovolj suha, je med razraščanjem še vedno tudi čas za mehansko prečesavanje žit.

TABELA: Herbicidi za spomladansko zatiranje plevelov v žitih 2022 (.pdf)

Pred škropljenjem natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

28. 3. 2022

Varstvo oljne ogrščice

Posevki oljne ogrščice na Gorenjskem so sedaj pretežno v fazi od razvoja stranskih poganjkov do začetka podaljševanja stebel (BBCH 26-31). Na rastlinah se pojavljajo škodljivci, predvsem ogrščični kljunotaj, ponekod že tudi repičar. Populacije kljunotajev so dokaj številčne, zato priporočamo njihovo zatiranje. Uporabite lahko katerega od dovoljenih insekticidov kot so Evure, Mavrik 240 EW ali tudi Fastac 100 EC (zaloge v uporabi do 30. 4. 2022) in Karate zeon 5 CS.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!