Sadjarstvo

Češnjeva listna pegavost

Češnjeva listna pegavost

6. avgust 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pri zgodnjih sortah jablan in hrušk je čas za zaključna škropljenja. Za varstvo pred škrlupom in skladiščnimi boleznimi priporočam uporabo pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Amylo – X (karenca ni potrebna), Bellis (7 dni karence), Geoxe (3 dni), Karbicure, Vitisan (oba 1 dan), Switch 62,5 WG (3 dni) in Pomax (5 dni). Na voljo so tudi pripravki z daljšo karenco kot so Luna experience (14 dni) in Scab 480 SC/80 WG (21 dni). Izbiro fungicidov prilagodite lastnostim sorte in predvidenemu terminu obiranja.

Na srednje in pozno zorečih sortah nadaljujte z rednimi škropljenji s pripravki na osnovi kaptana kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus ali pa uporabite pripravek Luna care ali Revyona.

Ekološki sadjarji lahko uporabite tudi pripravke Vitisan, Karbicure in Curatio - žvepleno apnena brozga, ki delujejo tudi proti listnim pegavostim.

Ulovi jabolčnega zavijača so nizki in pod pragom škodljivosti. Svetujemo pregled plodov in oceno črvivosti, pri čemer je potrebno pregledati najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Prag škodljivosti, znaša 0,5 do 1 % črvivih plodov. Uporabite pripravke s krajšo karenčno dobo kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG in Laser plus (vsi 7 dni karence) ter pripravka na osnovi virusa granuloze (Madex max, Carpovirusine), ki imata do 3 dni karence. Na voljo sta tudi sredstvi Agree in Lepinox, ki učinkujeta tudi proti gosenicam drugih škodljivih metuljev.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Pridelovalcem češenj in višenj glede na deževno vreme ponovno svetujemo, da opravijo varstvo pred češnjevo listno pegavostjo in listno luknjičavostjo koščičarjev. Uporabite lahko Delan 700 WG, Merpan 80 WDG, Luna Experience, Syllit 400 SC, Syllit 544 SC ali Signum.

 

31. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Zgodnje sorte jablan so dosegle razvojno stopnjo BBCH 78. Sedaj je primeren čas za zaključna škropljenja proti poznemu škrlupu in drugim skladiščnim boleznim. Svetujemo uporabo fungicidov s kratko karenčno dobo kot so Amylo – X, Bellis, Geoxe, Karbicure, Vitisan, Switch 62,5 WG in Pomax . Na voljo so tudi pripravki z nekoliko daljšo karenco kot so Luna experience, Scab 480 SC/80 WG in Zato 50 WG. Na srednje in pozno zorečih sortah lahko še vedno uporabite pripravke z daljšo karenco kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Luna care in Revyona. V trenutnih, nestabilnih vremenskih razmerah z neurji in močnimi nalivi bodite pozorni predvsem na spiranje fungicidne obloge. Smatramo, da je bila obloga sprana, če je skupno padlo več kot 25–30 mm padavin od zadnjega škropljenja in je zato škropljenje potrebno ponoviti.

V primeru neurij s točo opravite škropljenje s sredstvi na osnovi kaptana kot so Captan 80 WDG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG ali Scab 480 SC. Bodite pozorni na karenčno dobo.

Na opazovanih lokacijah so ulovi jabolčnega zavijača konstantni in nizki. Svetujemo pregled plodov in oceno črvivosti, pri čemer je potrebno pregledati najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Škropljenje je potrebno opraviti v primeru preseženega praga škodljivosti, ki v obdobju naleta druge generacije škodljivca znaša od 0,5 do 1 % črvivih plodov. Svetujemo uporabo pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG in Laser plus.

Pozorno spremljajte nasade za morebitne prerazmnožitve fitofagnih pršic, zlasti rdeče sadne pršice in rjaste pršice. Vroče vreme je ugodno za njihov razvoj, zato je ob preseženem pragu škodljivosti (6–7 pršic/list) potrebno ukrepati. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC in ob tem upoštevajte karenčno dobo.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, karenčne dobe, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

 

24. julij 2023

VARSTVO BRESKEV IN NEKTARIN

Zaradi pogostih padavin in večje vlažnosti se na dozorevajočih plodovih breskev ter nektarin pojavlja navadna sadna gniloba. Še posebej so ogroženi plodovi, ki so poškodovani zaradi toče ali insektov. Za preprečevanje okužb priporočamo preventivno uporabo pripravkov kot so Signum, Mavita 250 EC, Prolectus, Luna experience, Chorus 50 WG, Libreto, Revyona, Score 250 EC, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov kot sta Amylo-x in Taegro ali pripravek Karbicure, ki imajo krajšo karenco in so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Zoreče sadje ogroža tudi plodova vinska mušica. Njeno prisotnost v nasadu lahko spremljajte s postavitvijo prehranskih vab. V primeru pojava škodljivca lahko za zatiranje uporabite pripravek Laser plus ali Asset five. Sredstvi sta dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Pri škropljenju s FFS v času zorenja plodov bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev pred uporabo insekticidov v nasadih pokosite cvetočo podrast. Škropljenje opravite v večernem času oz. takrat ko so čebele v panjih.

VARSTVO SLIV IN ČEŠPELJ

V nasadih sliv in češpelj beležimo pojav češpljevega zavijača, ki povzroča črvivost plodov. Za zatiranje škodljivih gosenic metulja lahko uporabite katerega od naštetih insekticidov: Affirm opti, Coragen, Delegate 250 WG, Exirel, Voliam ali Agree WG; slednji je primeren tudi za ekološko pridelavo.

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Deževno vreme je ugodno za širjenje glivičnih bolezni na listih češenj in višenj kot sta češnjeva listna pegavost ter listna luknjičavost koščičarjev. Z namenom, da ohranimo listno maso zdravo čim dalj časa in preprečimo predčasno razlistanje dreves, svetujemo uporabo fungicidov za varstvo pred omenjenimi povzročitelji bolezni tudi po koncu obiranju plodov. Uporabite lahko Delan 700 WG, Luna experience, Merpan 80 WDG, Signum ali Syllit 400 SC oz. 544 SC.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

17. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nadaljujte s preventivnim varstvom, pred jablanovem škrlupom s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). V ekološki pridelavi lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti različnim povzročiteljem pegavosti na listih (kompleksi gliv iz rodu Marssonina, Alternaria in Colletotrichum).

Ulovi metuljev druge generacije jabolčnega zavijača so na opazovanih lokacijah veliki in presegajo prag škodljivosti (5–7 metuljev/ploščo/teden). Zato svetujemo ukrepanje z insekticidi, ki imajo krajšo karenčno dobo, kot so Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG, Laser plus ali Mospilan 20 SG. Uporaba slednjega je priporočljiva v nasadih, kjer imate težave tudi z listnimi ušmi. V močno napadenih nasadih je priporočljivo nanašati pripravke na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max ali Carpovirusine. Uporabite lahko tudi biotične pripravke Lepinox plus, Delfin WG ali Agree, ki delujejo tudi na gosenice drugih vrst škodljivih metuljev.

Pozorni bodite na prerazmnožitve fitofagnih pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti (6–7 pršic/list) ukrepajte z enim izmed akaricidnih pripravkov kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

 

VARSTVO JAGODIČJA

Tekom celotnega obdobja zorenja jagodičastega sadja, je potrebno izvajati varstvo pred plodovo vinsko mušico. Populacijo je potrebno spremljati s prehranskimi vabami. Za zatiranje plodove vinske mušice na jagodičju so na voljo pripravki Laser 240, SC Laser Plus in Asset Five. Zaradi izjemno hitrega razvojnega kroga škodljivca je priporočeno opravit škropljenje v razmiku od 7 do 10 dni.

 

10. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Še naprej izvajajte redno varstvo proti jablanovem škrlupu. Ukrepate lahko s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). V ekološki pridelavi lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti različnim povzročiteljem pegavosti na listih (kompleksi gliv iz rodu Marssonina, Alternaria in Colletotrichum).

Na opazovanih lokacijah beležimo povečevanje ulovov druge generacije metuljev jabolčnega zavijača. Svetujemo, da plodove pregledate na prisotnost črvivosti, pri čemer je potrebno najmanj 1000 plodov posamezne sorte. Škropljenje je potrebno opraviti v primeru preseženega praga škodljivosti, ki v obdobju naleta druge generacije škodljivca znaša 0,5 do 1% črvivih plodov. Z insekticidi je potrebno preventivno ukrepati tud v primeru, da se v enem tednu na feromonske vabe ulovi 5-7 metuljev. Primerna je uporaba pripravkov s krajšo karenčno dobo kot so  Affirm, Affirm opti, Delegate 250 WG, Laser plus ali Mospilan 20 SG. Uporaba slednjega je priporočljiva v nasadih kjer imate težave tudi z listnimi ušmi. V močno napadenih nasadih je priporočljivo nanašati pripravke na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max ali Carpovirusine. Za varstvo pred gosenicami drugih škodljivih metuljev so na voljo sredstva Lepinox plus, Delfin WG ali Agree.

Večjo pozornost je potrebno nameniti tudi prerazmnožitvi pršic, zlasti rdeče sadne pršice . Vroče vreme je ugodno za njihov razvoj, zato je ob preseženem pragu škodljivosti (6-7 pršic/list) potrebno ukrepati. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

VARSTVO OREHOV

Pridelovalce orehov obveščamo, da se je pričel let orehove muhe, zato je potrebno v nasade izobesiti rumene lepljive plošče s privabilom, za spremljanje naleta. V nasad je priporočljivo namestiti najmanj dve vabi, ki sta med seboj oddaljeni vsaj 30 m in na različnih višinah v krošnji - ena vaba naj visi na višini okoli 2 m, druga pa na višini okoli 6 m. Plošče obesimo v bližino plodov, na senčno stran krošnje.

Priporočeni termin za zatiranje muhe je 5 dni po prvem ulovu na rumeno lepljivo ploščo. Uporabite lahko pripravek Laser 240 SC ali Laser plus. Pripravka je priporočljivo uporabiti v kombinaciji s prehransko vabo Nutrel. Za škropljenje zastrupljene vabe je predvidena zelo majhna količina vode ob uporabi šob, ki oblikujejo velike kaplje. Poškropiti je potrebno le spodnjo tretjino krošnje na osončeni strani. Enako postopamo v ekoloških nasadih. V primeru, da se po opravljenem škropljenju na rumeno lepljivo ploščo še vedno lovijo muhe je potrebno v presledku enega do dveh tednov škropljenje ponoviti. Prav tako je potrebno škropljenje ponoviti tudi v primeru obilnejših padavin, ki izperejo zastrupljeno vabo.

Za varstvo posameznih dreves, je možno tudi prekrivanje površine pod drevesi s proti insektno mrežo ali kopreno. Prekrivka mora biti trdno nameščena in ob robovih tesno stisnjena ob tla. Prekrivko je potrebno pustiti vse do konca septembra. Tako preprečimo muham, ki se izlegajo pod drevesom, da izletijo na drevo. Večji del škode lahko na ta način preprečimo, kljub temu pa jo nekaj povzročijo muhe, ki priletijo iz okolice. Možna je tudi uporaba registrirane insekticidne pasti Decis trap orehova muha.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja! Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast!

3. julij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Sadjarjem svetujemo, da še naprej izvajajo redno varstvo pred jablanovim škrlupom. Ukrepate lahko s pripravki na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC). Škropljenja izvajajte preventivno v 10–14 dnevnih intervalih oz. po tem, ko pade 20–30 mm dežja. Še posebno pozorni bodite na lokalne nalive, ki lahko hitro sperejo fungicidno oblogo in neurja s točo, ki povzročijo poškodbe rastlinskih tkiv.

V ekoloških sadovnjakih lahko uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti listnim pegavostim.

Vroče vreme je ugodno za razvoj fitofagnih pršic, zato bodite pozorni na morebitne prerazmnožitve. Uporabite lahko akaricidna sredstva kot so Shirudo, Milbeknock, Kanemite SC.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je pri uporabi žveplovih pripravkov, potrebna previdnost, saj žveplo pri temperaturah nad 28 stopinj lahko deluje fitotoksično. V močno okuženih nasadih je možna uporaba sistemičnih fungicidov (Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis)

 

VARSTVO JAGODIČJA

V nasadih jagodičastih sadnih vrst, predvsem ameriških borovnic in malin, je že prisotna plodova vinska mušica. Pridelovalcem svetujemo naj spremljajo populacijo s pomočjo prehranskih pasti in ob pojavu škodljivca ukrepajo z enim od registriranih insekticidov kot so Laser 240 SC, Laser Plus in Asset Five.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

19. junij 2023

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zgodnje sorte ameriških borovnic že zorijo. Tekom zorenja je potrebno spremljati nalet plodove vinske mušice in po potrebi ukrepati z insekticidom. Nalet mušice lahko spremljate s pomočjo doma narejenih prehranskih vab.

V 0,5 L plastenko na zgornjem delu izvrtajte 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvajte z rdečo barvo. V plastenko nalijete 1 dl raztopine jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju razmerje 3:1 z dodanim sladkorjem (1 čajna žlička sladkorja /1 l raztopine). Vabo obesite v notranjost krošnje cca. 1 m od tal.

V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe in ob pojavu škodljivca ukrepajte z enim izmed registriranih insekticidov (Laser 240 SC, Laser Plus in Asset Five). Vsi pripravki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

Na poznih sortah je še vedno čas za ukrepanje proti širjenju sekundarnih okužb s sivo plesnijo. Priporočamo uporabo biotičnih pripravkov, ki imajo kratko oz. so brez karenčne dobe. Na voljo sta pripravka Taegro in Serenade ASO, ki sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO LESK

V nasadih lesk opažamo širjenje okužb z leskovo pepelovko. V Sloveniji se je v preteklih nekaj letih začela širiti, pri nas nova vrsta leskove pepelovke, ki je agresivnejša od do sedaj dobro poznane vrste Phyllactinia guttata. Nova vrsta pepelovke (Erysiphe corylacearum) se začne pojavljati že zgodaj spomladi in okužuje tudi zelene ovojnice lešnikov kar povzroča neposredno gospodarsko škodo. Proti leskovi pepelovki lahko uporabite sredstvi na osnovi žvepla (pripravek Vertipin) ali biotični pripravek Taegro. Pripravek Signum, ki se ga uporablja za preprečevanje okužb z leskovo pegavostjo, kaže stransko delovanje tudi na pepelovke.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

V nasadih poznih sort češenj bodite pozorni na pojav plodove vinske mušice. Nalet mušice lahko spremljate s pomočjo doma narejenih prehranskih vab.

V 0,5 L plastenko na zgornjem delu izvrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo. V plastenko nalijete 1 dl raztopine jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju razmerje 3:1 z dodanim sladkorjem (1 čajna žlička sladkorja /1 l raztopine). Vabo obesite v notranjost krošnje cca. 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe in ob pojavu škodljivca ukrepajte z enim izmed registriranih insekticidov (Exirel, Laser Plus, Aset Five).

V nasadih breskev in nektarin je potrebno nadaljevati z varstvom pred breskovo pepelovko. Priporočamo uporabo žveplovih pripravkov, možna pa je tudi uporaba sintetičnih fungicidov kot so Mavita 250 C, Score 250 EC ali Sercadis.

Proti breskovemu molju in breskovemu zavijaču priporočamo uporabo pripravkov Coragen ali Voliam ter ekoloških sredstev Lepinox Plus, Agree WG in Laser Plus. Veljavno registracijo imata tudi pripravka Affirm in Delegate 250 WG.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

12. junij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Za varstvo pred jablanovim škrlupom svetujemo uporabo enega izmed kontaktnih pripravkov na osnovi a.s. kaptan kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 ali Scab 480 SC. Naštete pripravke uporabite tudi v primeru toče. V nasadih, kjer ni prisotnih peg škrlupa, podaljšajte razmike med škropljenji na 10 do 14 dni oz. škropljenja prilagodite vremenskim razmeram. V primeru daljšega deževja lahko uporabite pripravke s sistemičnim delovanjem kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC. Sistemičnim pripravkom je potrebno dodati dotikalni fungicid, izjema je pripravek Difol.

Za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko, lahko v ekoloških nasadih uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

V manj okuženih nasadih z jablanovo pepelovko uporabite žveplove pripravke. Na občutljivih sortah in ob močnih okužbah je možna uporaba enega izmed sistemičnih pripravkov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. Poleg kemičnega varstva je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

Številčnost ulovov metuljev jabolčnega zavijača na feromonske vabe, je na lokacijah spremljanja precej različna. Iz odloženih jajčec se gosenice jabolčnega zavijača že izlegajo. V tem obdobju je primerna uporaba pripravkov Coragen, Voliam in Exirel. V tem tednu lahko uporabite tudi že insekticide: Mimic, Delegate ali Laser plus. V primeru sočasnega zatiranja mokaste uši ali zelene jablanove uši pa dajte pri izbiri prednost pripravku Mospilan 20 SG.

V ekoloških sadovnjakih lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravek Madex max, Carpovirusine ali Laser plus. Kjer imate pogosto škodo tudi zaradi drugih zavijačev priporočamo, da škropilni brozgi dodate enega izmed biotičnih pripravkov kot so Agree, Lepinox plus ali Delfin WG.

Pozorni bodite na morebitne prerazmnožitve listnih uši ter krvave uši, ki se iz starejših delov dreves seli na mlade, zelene poganjke. Ob preseženem pragu škodljivosti je zadnji čas za uporabo insekticidov Pirimor 50 WG ali Movento SC 100 saj kasnejša uporabo insekticidov škodljivo vpliva na naravne sovražnike krvave uši, ki so bistven element pri uspešnem zatiranju škodljivca.

Pri uporabi sredstev nevarnim čebelam in drugim opraševalcem, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Preberite sredstvom priložena navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

V nasadih ameriških borovnic opažamo težave z okužbami s sivo plesnijo, ki so posledica ugodnih vremenskih razmer za širjenje okužb. Siva plesen je izrazito polifagen organizem, ki okužuje mnoge vrste jagodičja in jagode. Najnevarnejše so primarne okužbe cvetov in mladih, zelenih tkiv. Okuženi deli rastlin so vir sekundarnih okužb, ki prizadenejo razvijajoče se plodove. Najočitnejši simptomi se pojavijo šele v času zorenja, ko se v plodovih poveča vsebnost sladkorjev vendar je takrat za ukrepanje že prepozno.

Za zmanjševanje okužb s sivo plesnijo svetujemo uporabo sredstev z biotičnimi agensi kot sta Serenade aso in Taegro. Možna je tudi uporaba fungicidov Switch 62,5 WG, Signum ali Teldor vendar je pri uporabi potrebno upoštevati karenčne dobe.

 

5. junij 2023

VARSTVO PEČKARJEV

V nasadih pečkarjev kjer so na listih prisotne pege škrlupa, je tekom poletja potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom pred sekundarnimi okužbami z jablanovim škrlupom. Trenutne vremenske razmere zaradi pogostih padavin predstavljajo veliko nevarnost za sekundarne okužbe. Za varstvo uporabite enega izmed kontaktnih pripravkov na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC). V nasadih kjer ni prisotnih peg lahko povečate razmike med škropljenji na 10–14 dni oz. škropljenja prilagodite vremenskim razmeram in količini padavin. V primeru daljšega deževnega obdobja svetujemo uporabo sistemičnih pripravkov kot so Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC, katerim je potrebno dodati dotikalni fungicid, izjema je pripravek Difol.

Ekološki sadjarji lahko za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan ali Karbicure.

V sadovnjakih, ki jih je prizadela toča, v najkrajšem možnem času opravite škropljenje z enimi izmed sredstev na osnovi kaptana.

V nasadih kjer je vidnih več simptomov okužb z jablanovo pepelovko priporočamo, da za varstvo uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. V nasadih z manjšim potencialom za okužbe je priporočljiva uporaba sredstev na osnovi žvepla, ki ima stransko delovanje tudi na pršice. Poleg kemičnega varstva je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

Ulovi metuljev jabolčnega zavijača so konstantni in se postopoma povečujejo. Razmere za let metuljev in parjenje ter odlaganje jajčec so ugodne. V nasadih kjer na feromonskih vabah opažate presežen prag škodljivosti (7–10 metuljev/teden), lahko uporabite insekticida Coragen ali Voliam. Na voljo je tudi sredstvo Exirel. Za fiziološko oslabitev gosenic priporočamo dodajanje biotičnih sredstev na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max in Carpovirusine. Sredstvi sta dovoljeni tudi v ekološki pridelavi.

 

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Če ste v času pred začetkom zorenja češenj na rumene lepljive plošče ugotovili presežen prag škodljivosti češnjeve muhe (najmanj 1 češnjeva muha/2 lepljivi plošči), je upravičena uporaba insketicida. Uporabite lahko Exirel ali Mospilan 20 SG. Pri uporabi obeh sredstev bodite pozorni na karenčne dobe. Ekološki pridelovalci lahko uporabite biotični pripravek Naturalis, ki nima karenčne dobe. Ob škropljenju je priporočljivo dodajanje beljakovinske vabe Nutrel. Ob uporabi beljakovinske vabe je potrebno poškropiti le del krošnje, ki je izpostavljen direktni sončni svetlobi. V krošnje dreves lahko namestite tudi insekticidno vabo Decis Trap češnjeva muha, ki privablja škodljivca in zmanjšuje napadenost plodov. Priporočljiva gostota pasti znaša 100 vab/ha.

Zoreče plodove napada tudi plodova vinska mušica, ki odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličink so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo. Trenutne vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj škodljivca. Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe s pomočjo katerih lahko spremljajo pojav škodljivca. Prehranske vabe lahko izdelate sami, tako da v 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate od 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja mušico. V plastenko nalijete 1 dl raztopino jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v krošnjo na višino 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe. Za zatiranje škodljivca so registrirana naslednja sredstva: Exirel, Laser plus in Asset five.

Več informacij je dostopnih na spodnji povezavi: https://www.ivr.si/app/uploads/2023/01/Priporocila-za-zatiranje-PVM-KONCNA.pdf

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Za varstvo lahko uporabite enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience, Prolectus, Libreto, Signum, Switch 62,5 WG, Revyona ali Teldor 500 SC. Ekološki sadjarji imate na voljo pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Serenade ASO ali Taegro.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in karenčne dobe ter jih upoštevajte. Ob uporabi insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

29. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pridelovalce obveščamo, da je nevarnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom končana. Trosišča so izčrpana, prav tako se je lansko listje popolnoma razgradilo. Kljub temu je potrebno še naprej skrbeti za ustrezno preventivno varstvo. Posebno pozornost velja nameniti zaščiti plodičev v sadovnjakom kjer so na listih prisotne pege škrlupa. Za zaščito lahko še vedno uporabite sredstva na osnovi ditianona (Delan Pro, Delan 700, Alcoban). V nasadih kjer ni prisotnih peg lahko povečate razmike med škropljenji 10–14 dni. Spremljajte vremensko napoved in škropljenja prilagodite vremenskim razmeram in količini padavin. Uporabite lahko kontaktne pripravke na osnovi kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG oz. 480 SC).

Tudi v primeru toče, v najkrajšem možnem času opravite škropljenje z enimi izmed zgoraj naštetih sredstev na osnovi kaptana.

V močneje okuženih nasadih z jablanovo pepelovko lahko namesto žvepla uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Topas 100 EC Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis. V nasadih z manjšim potencialom za okužbe pa je priporočljiva uporaba sredstev na osnovi žvepla. Poleg kemičnega varstva, je nujno potrebno izrezovati plesnive poganjke. Izrezane poganjke damo v vreče in jih odnesemo iz nasada ter zažgemo.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

Še naprej bodite pozorni na zgodnje simptome prerazmnožitve škodljivih vrst pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed akaricidov (Kanemite, Shirudo in Milbeknock).

Za zatirnaje krvave uši in listnih uši, ob preseženem pragu škodljivosti, ukrepajte z insekticidom Movento SC 100, Pirimor 50 WG. Pri aplikaciji je prioročljva uporaba močila.

Ulovi jabolčnega zavijača so konstantni vendar relativno nizki. Ob segrevanju ozračja bo tudi razvoj škodljivca pospešen. V sredini tega tedna bo za zmanjševanje populacije škodljivca še ustrezna uporba pripravka Harpun, ki ima ovicidno delovanje. Sredstvo deluje tudi na ličinke ameriškega kaparja. Konec tedna bo primeren čas za uporabo  pripravkov Coragen ali Voliam, ki delujeta predvsem na izlegle gosenice. Uporabite lahko tudi insekticid Exirel. Za fizološko oslabitev gosenic priporočamo dodajanje biotičnih sredstev na osnovi virusa granuloze kot sta Madex max in Carpovirusine. Sredstvi sta dovoljeni tudi  v ekološki pridelavi.

Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in karenčne dobe ter jih upoštevajte. Ob uporabi insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

22. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nestanovitno vreme predstavlja nevarnost za okužbe listja pečkatih vrst sadja s škrlupom. Priporočamo nadaljevanje preventivnega pristopa varstva s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro, Delan 700 WG, Polyram ali Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V obdobju intenzivnega priraščanja listne mase in plodičev, je fungicidno oblogo potrebno obnavljati na 5-7 dni oz., če je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm dežja. Ob dolgotrajnih padavinah je možna uporaba sistemičnih, IBE pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC. Vsem sistemičnimi sredstvom je potrebno dodati dotikalni fungicid razen pripravkoma Difol in Faban.

V nasadi opažamo vse več okužb z jablanovo pepelovko, saj so z rastjo dnevnih temperatur pogoji za njen razvoj vedno bolj ugodni. Za uspešno zaščito je poleg kemičnega varstva, nujno potrebno izvajati tudi tehnološke ukrepe kot je izrezovanje plesnivih poganjkov. Izrezane poganjke je priporočljivo dati v vreče in jih odnesti iz nasada ter zažgati. V nasadih, kjer imate manjše težave z boleznijo je priporočljivo škropilni brozgi dodati enega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed sistemičnih fungicidov kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

Bodite pozorni na zgodnje simptome prerazmnožitev predvsem rdeče sadne pršice ter tudi drugih škodljivih vrst pršic. Ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed akaricidov, ki delujejo tudi na odrasle pršice (Kanemite, Shirudo in Milbeknock).

Za zatirnaje krvave uši lahko ob preseženem pragu škodljivosti ukrepate z insekticidom Movento SC 100, katerega uporaba je primernejša v nasadih, kjer imate težave tudi z ameriškim kaparjem in pršicami, lahko pa uporabite tudi pripravek Pirimor 50 WG.

Ulovi jabolčnega zavijača zaradi spremenljivega vremena, niso konstantni. Tako pričakujemo, da bo v prihodnjem tednu ustrezen čas za ukrepanje, o čemer vas bomo še obvestili. Izjema je primorska regija kjer so že bili izpolnjeni pogoji za parjenje in odlaganje jajčec. V začetku tega tedna je še čas za uporabo pripravka Harpun, ki učinkuje na izlegla jajčeca, od sredine tedna naprej pa bo ustreznejša uporabo pripravkov Coragen ali Voliam, ki delujeta tudi na izlegle gosenice.

 

15. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Pečkate vrste sadja so prešle v fazo intenzivnega priraščanja listne mase debeljenja plodičev. Deževno vreme s pogostimi plohami omogoča izjemno ugodne razmere za okužbe z jablanovim škrlupom, zato je potrebno skrbeti, da so novo prirasla tkiva stalno zaščitena s fungicidno oblogo. Oblogo je potrebno obnavljati na 5-7 dni ali pa je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm dežja in je bila obloga sprana. Priporočamo nadaljevanje preventivnega pristopa varstva pred jablanovim škrlupom s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro, Delan 700 WG, Polyram. Možna je tudi uporaba sredstev na osnovi kaptana: Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V primeru, da škropljenja ne boste mogli opraviti pravočasno in bo listje mokro dalj časa, je še vedno možna uporaba sistemičnih fungicidov kot so Chorus 50 WG, Mythos, Scala, Syllit 400/544 SC (pozor pri mešanju), Avalon, Laitane, Faban in Chorus Forte. V kolikor je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro več kot 48 ur ter je padlo več kot 20 mm padavin, lahko uporabite tudi katerega od sistemičnih, triazolnih pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC ali Sercadis plus (deluje tudi proti pepelovki). Vsem sistemičnimi sredstvom je potrebno dodati dotikalni fungicid razen pripravkom Difol, Faban in Choru forte.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko lahko pri škropljenju v nasadih z občutljivimi sortami škropilni brozgi dodate katerega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga, Vitisan in Karbicure.

V nasadih kjer ste spremljali nalet jabolčne grizlice in je bil prag škodljivosti presežen (30 osic/1 ploščo), po zaključenem cvetenju opravite škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Ob pripravka delujeta tudi proti listnim ušem.

V nekateri nasadih opažamo prerazmnožitve rdeče sadne pršice. Pregleduje nasade in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed naslednjih akaricidov Kanemite, Shirudo in Milbeknock.

Ličinke krvave uši so začele s premeščanjem proti mladim poganjkom. Za zatiranje lahko uporabite insekticida Movento SC 100 ali Pirimor 50 WG.

 

8. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Jablane v večini nasadov postopoma zaključujejo s cvetenjem ali pa so že odcvetele. Hruške so odcvetele že pred časom in prehajajo v fenološko fazo razvoja plodičev. Vremenske razmere s pogostimi plohami še vedno omogočajo izjemno dobre pogoje za okužbe z jablanovim škrlupom. Za varstvo svetujemo preventivno uporabo fungicidov z dotikalnim delovanjem kot so Alcoban, Delan pro ali Polyram. Po zaključenem cvetenju lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kaptana kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG ali Scab 80 WG oz. Scab 480 SC. V nasadih je potrebno skrbeti za redno obnavljanje škropilne obloge na listih in škropljenje ponoviti v primeru da pade več kot 25 mm dežja oz. najkasneje po sedmih dneh od prejšnjega škropljenja. V primeru, da škropljenja ne boste mogli opraviti pravočasno in bo listje mokro ter dalj časa nezavarovano, svetujemo, da poleg zgoraj naštetih pripravkov uporabite tudi katerega od triazolnih pripravkov s kurativnim delovanjem: Difcor 250 EC, Difenzone, Difol, Domark 100 EC, Mavita 250 EC, Revyona, Score 250 EC ali Sercadis plus (deluje tudi proti pepelovki).

Za varstvo pred jablanovo pepelovko lahko pri škropljenju v nasadih z občutljivimi sortami škropilni brozgi dodate katerega od registriranih žveplovih pripravkov. V močneje okuženih nasadih svetujemo, da namesto žvepla uporabite enega izmed pripravkov s sistemičnim delovanjem kot so Luna experience, Luna Care, Stroby WG, Zato 50 WG, Tercel ali Sercadis.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga.

Ko bodo jablane povsem odcvetele, lahko v nasadih kjer ste na podlagi spremljanja ulovov z lepljivimi ploščami ugotovili presežen prag škodljivosti jabolčne grizlice, uporabite insekticid Mospilan 20 SG ali Neemazal T/S (dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Oba pripravka delujeta tudi proti listnim ušem.

Insekticide uporabite le v nasadih, kjer je cvetenje dreves povsem zaključeno. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Pred uporabo sredstev preberite navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Po zaključenem cvetenju je v nasadih koščičarjev potrebno spremljati pojav različnih vrst škodljivcev in ob preseganju pragov škodljivosti ustrezno ukrepati.

Na češnjah se po cvetenju pojavlja črna češnjeva uš, ki jo zatiramo ob v primeru, da so kolonije prisotne na več kot 3 % poganjkov. Za zatiranje uporabimo enega izmed registriranih insekticidov kot so Afinto, Movento SC 100, Neemazal T/S ali Teppeki.

Na breskvah in nektarinah lahko za zatiranje listnih uši uporabite enega izmed naslednjih insekticidov: Afinto, Mospilan 20 SG, Neemazal T/S, Pirimor 50 WG ali Teppeki. V nasadih sliv in češpelj, v katerih ste s spremljanjem naleta češpljeve grizlice ugotovili presežen prag škodljivost (30 osic na belo lepljivo ploščo) je po končanem cvetenju potrebno opraviti zatiranje škodljivca. Uporabite lahko insekticid Mospilan 20 SG, ki učinkuje tudi proti listnim ušem. Za zatiranje listnih uši lahko uporabite tudi pripravke Movento SC 100, Neemazal T/S ali Teppeki.

V nasadih koščičarjev po cvetenju občasno škodo povzročajo tudi gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjujejo na listih rastlin. Za zatiranje škodljivca lahko uporabite pripravke: Exirel (češnje, višnje, slive), Agree WG in Neemazal T/S. Slednja sta dovoljena tudi v ekološki pridelavi sadja. Tretiranje se opravi po cvetenju v času izleganja gosenic škodljivih metuljev.

Nestanovitno vreme s pogostimi padavinami ustvarja ugodne pogoje za razvoj in širjenje glivičnih bolezni listja kot so listna luknjičavost koščičarjev, češnjeva listna pegavost, breskova kodravost, češpljeva rdeča listna pegavost in češpljeva rja. V nasadih, ki so že popolnoma odcveteli je potrebno izvajati preventivno varstvo pred naštetimi boleznimi. Škropljenje s fungicidi opravite pred padavinami.

Za varstvo višenj in češenj lahko uporabite katerega od pripravkov kot je Delan 700 WG, Merpan 80 WDG, Luna Experience, Signum, Syllit 544 SC oz. Syllit 400 SC ali Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo sliv in češpelj so registrirani pripravki: Delan 700 WG, Luna Experience, Mavita 250 EC, Score 250 EC in Curatio-žvepleno apnena brozga.

Za varstvo breskev in nektarin so na voljo pripravki: Delan 700 WG, Luna Experience in Curatio-žvepleno apnena brozga.

Insekticide uporabite le v nasadih, kjer je cvetenje dreves povsem zaključeno. Zaradi varstva čebel in drugih opraševalcev, je potrebno pred škropljenjem odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Pred uporabo sredstev preberite navodila za uporabo in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.

 

VARSTVO OREHOV

Žlahtne sorte orehov postopoma začenjajo z vegetacijo. V času brstenja je smiselno opraviti škropljenje z bakrovimi pripravki, ki zmanjšujemo potencial bakterijskih povzročiteljev bolezni iz rodu Xanthomonas, ki povzročajo orehovo črno listno pegavost. Uporabite lahko pripravka Cuprablau Z 35 WG ali Cuprablau Z 50 WP. Okužbe mladih lističev so pogostejše v vlažnem vremenu, zato je glede na aktualne vremenske razmere škropljenje v času brstenja in do začetka cvetenja smiselno opraviti večkrat.

 

3. maj 2023

VARSTVO PEČKARJEV

V nasadih jablan in hrušk je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom pred jablanovim škrlupom. Svetujemo uporabo sredstev z dotikalnim delovanjem, ki jih nanašajte v rednih časovnih intervalih z ozirom na prirast listne mase in vremenske razmere. Fungicidno oblogo na listih je potrebno obnoviti, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 7 dni oz. je bila le-ta sprana (več kot 25 mm padavin). Uporabite lahko pripravke Polyram, Delan pro, Alcoban ali Delan 700 WG (po cvetenju). V kolikor škropljenja ne boste uspeli opraviti pred napovedanimi padavinami, uporabite enega izmed pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Škropljenje z naštetimi pripravki je učinkovito, če ga opravite najkasneje 24 ur po dežju. Z izjemo pripravka Faban je potrebno tem dodati tudi enega od kontaktnih fungicidov. Uporaba drugih sistemičnih pripravkov z daljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat, Revyona, Difol je upravičena le, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro dlje kot 48 ur ter je v tem času skupaj padlo več kot 20 mm padavin. 

V ekoloških nasadih lahko proti jablanovem škrlupu uporabite Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravka Vitisan in Karbicure.

Za zatiranje jablanove pepelovke svetujemo uporabo enega izmed registriranih žveplovih pripravkov. Le pri občutljivih sortah in v močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov kot so Sercadis plus, Sercadis, Luna experience ali Revyona.

V času cvetenja je potrebno v sadovnjakih namestiti feromonske pasti za spremljanje naleta jabolčnega zavijača. Pridelovalci, ki uporabljate metodo konfuzije, izobesite feromonske razpršilce najkasneje ob ulovu prvih metuljčkov na pasti. Uporabite lahko RAK 3, Isomate C TT, Checkmate puffer CM –Pro ali Semios NET – Codling Moth.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Pred napovedanimi padavinami je potrebno cvetove borovnic zavarovati s fungicidnimi pripravki. Za varstvo pred sivo plesnijo lahko uporabite enega izmed fungicidov kot so Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko) in Taegro (tudi v eko). Slednja dva sta registrirana tudi za zatiranje antraktnoze. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetnim okužbam z monilijo borovnic. V primeru dolgega cvetenja in pogostih padavin, je potrebno škropljenje ponoviti.

VARSTVO JAGOD

V času cvetenja jagod je potrebno opraviti varstvo pred sivo plesnijo. Za ta namen so registrirani naslednji fungicidi: Libreto, Prolectus, Signum, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby in Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod). Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Amylo-x, Prestop, Serenade Aso, Botector, Univerzalni fungicid in Taegro. Našteti pripravki so dovoljeni za uporabo tudi v ekološki pridelavi jagod.

Za zatiranje jagodne pepelovke lahko uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Na voljo so tudi fungicidi Stroby, Aq-10, Amylo-X, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva, Topas 100 EC, Mavita 250 EC, Signum, Score 250 EC in Sercadis plus. Lahko uporabite tudi pripravek Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv.

VARSTVO ČEŠPELJ IN SLIV    

Po popolnoma zaključenem cvetenju češpelj in sliv je v nasadih, kjer se je tekom cvetenja ujelo več kot 30 češpljevih grizlic na ploščo, smiselno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG.

Sredstvo je čebelam nevarno, zato pred uporabo pokosite cvetočo podrast in nanos opravite v zvečer oz. v času, ko so čebele v panjih.

 

24. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nestanovitno vreme predstavlja nevarnost za okužbe mladih listov z jablanovim škrlupom. Škropljenje je potrebno opraviti, v kolikor je bila fungicidna obloga izprana (če je od zadnjega škropljenja skupno padlo več kot 25 mm padavin), oz. je od zadnjega škropljenja minilo več kot 7 dni (potrebno je zaščititi novo prirasla tkiva). Svetujemo preventivni pristop pri izvajanju varstva, s sredstvi z dotikalnim delovanjem kot so Polyram, Delan pro, Alcoban in Delan 700 WG (po cvetenju). V kolikor škropljenja niste uspeli opraviti pred padavinami, lahko uporabite enega izmed pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos, Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednjima dotikalnega fungicida ni potrebno dodajati. Uporaba sistemičnih pripravkov z ddaljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat, Revyona, Difol je upravičena le, če je od zadnjega škropljenja minilo več kot 96 ur in je bilo listje mokro več kot 48 ur ter je padlo več kot 20 mm padavin.  

V ekoloških nasadih je proti jablanovemu škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravkov Vitisan Karbicure.

Vremenske razmere so ugodne za razvoj jablanove pepelovke. Svetujemo uporabo žveplovih pripravkov (Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin). Na občutljivih sortah in v močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov, ki delujejo tudi proti škrlupu. Uporabite lahko Sercadis plus, Sercadis, Luna experience ali Revyona.

Če še niste, v nasade izobesite bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Zgodnje sorte ameriških borovnic začenjajo cveteti. V času cvetenja je pomembno varstvo pred okužbami s sivo plesnijo, antraktnozo in sekundarnimi okužbami z monilijo ameriških borovnic. Kljub neugodnim pogojem za razvoj monilije smo v nekaterih nasadih opazili primarne okužbe na zelenih poganjkih. Zeleni poganjki so vir sekundarnih, cvetnih okužb, ki povzročajo gospodarsko škodo. Zato je pred napovedanimi padavinami potrebno cvetove borovnic zavarovati s fungicidnimi pripravki. Za zatiranje sive plesni so registrirana naslednja sredstva: Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko) in Taegro (tudi v eko). Slednja dva sta registrirana tudi za zatiranje antraktnoze. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetnim okužbam monilije borovnic. V primeru dolgega cvetenja in padavin je škropljenje potrebno večkrat ponoviti. Na poznih sortah, ki so še v fazi brstenja lahko proti primarnim okužbam zelenih lističev uporabite enega izmed fungicidov kot so Score 250 EC, Mavita 250 EC ali Folicur EW 250.

VARSTVO JAGOD

Večina nasadov jagod v zavarovanih prostorih prehaja v polno cvetenje, med tem ko se v nasadih na prostem odpirajo prvi cvetovi. Cvetove je pred napovedanimi padavinami potrebno zaščititi pred okužbami s sivo plesnijo. Uporabite lahko enega izmed sredstev kot so Libreto, Prolectus, Signum, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby, Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod) ter pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Amylo-x, Prestop, Serenade Aso, Botector, Univerzalni fungicid in Taegro.

Proti jagodni pepelovki uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Žveplo učinkuje pri temperaturah nad 15 °C. Možna je tudi uporaba drugih fungicidov kot so Stroby, Aq-10, Amylo-X, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva, Topas 100 EC, Mavita 250 EC, Signum, Score 250 EC in Sercadis plus. Na voljo je tudi pripravek Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv. Za dosego učinka je potrebno opraviti škropljenje vsa 2–3 krat zapored v razmaku 7–10 dni. Sredstvo se v manj okuženih nasadih uporablja preventivno oz. v kombinaciji z drugimi fungicidi.

VARSTVO KOŠČIČARJEV       

V nasadih poznih sort češenj, višenj ter sliv in češpelj je v času odpadanja venčnih listov, pred dežjem potrebno opraviti drugo škropljenje proti cvetni moniliji. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev Amylo-X , Luna experience, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Tegro in Duaxo koncentrat, Teldor SC 500 (češnje in višnje) ter Chorus 50 WG (slive in češplje).

V kolikor se je v nasadih češpelj in sliv, tekom cvetenja ujelo več kot 30 češpljevih grizlic na ploščo, je po popolnoma zaključenem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG. Sredstvo je čebelam nevarno!

Na breskvah, nektarinah in marelicah se pojavljajo okužbe s pepelovkami. Za varstvo uporabite registrirana sredstva na osnovi žvepla: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Kumulus DF, Microthiol Disperss, Microthiol Special, Pepelin, Sulfar (marelice), Pol-sulphur 800 SC (breskve in nektarine), Thiovit Jet, Vertipin, Vindex 80 WG ter ob močni okužbi tudi druge fungicide (Score 250 EC, Sercadis, Mavita 250 EC). Možna je tudi uporaba pripravka Fytosave, ki stimulira rastlini lasten obrambni odziv. Za dosego želenega učinka je potrebno opraviti škropljenje vsa 2–3 krat zapored v razmaku 7–10 dni. Sredstvo se v manj okuženih nasadih uporablja preventivno oz. v kombinaciji z drugimi fungicidi. Ekološkim pridelovalcem je na voljo tudi Curatio – žvepleno apnena brozga.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

 

17. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Deževno vreme z nizkimi temperaturami še vedno zavira razvoj rastlin. Tako so na toplih lokacijah zgodnje sorte jablan ter hruške začele s cvetenjem.  Na nekaterih hladnih legah so pozne sorte še vedno v stadiju zelenega popka, na večini lokacij pa  jablane prehajajo v balonski stadij.

V preteklih dneh so močne padavine sprale fungicidno oblogo. Zaradi nizkih temperatur, velike količine padavin in nadaljevanja nestanovitnega vremena je primernejša uporaba anilinopiramidinskih pripravkov, katerim dodajte dotikalni fungicid. Škropljenje opravite čim prej po končanih padavinah z enim od pripravkov kot so Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos,  Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednjima dotikalnega fungicida ni potrebno dodajati. V kolikor škropljenja zaradi razmer v sadovnjaku ni mogoče opraviti takoj po končanih padavinah, je možno uporabiti tudi sredstva z daljšim kurativnim delovanjem kot so Difenzone, Difcor 250 EC, Mavita 250 SC, Score 205 EC, Duaxo koncentrat. Tekom rastne dobe bo potrebno nadaljevati s preventivnim pristopom varstva pred jablanovim škrlupom s sredstvi z dotikalnim delovanjem. Do cvetenja je še vedno možna uporaba pripravkov Syllit 400 SC, Syllit 544 SC (pozornost pri mešanju z drugimi sredstvi) in Polyram. V nasadih, ki že cvetijo, je ustreznejša uporaba pripravkov na osnovi ditianona kot so Delan pro, Alcoban in Delan 700 WG (po cvetenju).

V ekoloških nasadih je proti jablanovem škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga ter pripravkov Vitisan in Karbicure.

Vremenske razmere so ugodne za razvoj jablanove pepelovke. Zaradi nizkih temperatur (pod 15 °C) je učinkovitost žveplovih pripravkov (Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito –tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin) majhna. Na občutljivih sortah in močno okuženih nasadih priporočamo uporabo sistemičnih fungicidov, ki delujejo tudi proti škrlupu. Uporabite lahko Sercadis plus, Sercadis, Luna experience in Revyona.

Pred cvetenjem je ob preseženem pragu škodljivosti (1-2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) potrebno opraviti škropljenje proti mokasti uši. Uporabite lahko Teppeki ali Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za uporabo proti mokasti uši je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko uporabite pripravek Neemazal.

Proti izlegajočim se ličinkam rdeče sadne pršice ukrepajte ob preseženem pragu škodljivosti, ki znaša 3-4 ličinke/list. Škropljenje opravite ob dvigu temperatur. Uporabite lahko sredstva Nissorun 10 WP in Nissorun 250 SC, ki deluje na nimfe, ličinke in jajčeca ter Knemite SC, ki deluje na vse razvojne stadije razen jajčec.

Pred začetkom cvetenja je v nasadi pečkatih vrst sadja, potrebno obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Na posameznih toplih lokacijah, zgodnje sorte ameriških borovnic začenjajo cveteti. V tem razvojnem stadiju je izjemno pomembno varstvo odprtih cvetov pred sekundarnimi okužbami z monilijo ameriških borovnic. Hladno vreme je zaviralo razvoj apotecijev glive zato infekcijski pritisk primarnih okužb ni bil velik. Kljub temu smo v nekaterih nasadih opazili primarne okužbe na zelenih poganjkih. Na sortah, ki so še v fazi brstenja, lahko proti primarnim okužbam uporabite Score 250 EC ali Mavita 250 EC ali Folicur EW 250. V času cvetenja je potrebno cvetove borovnic zavarovati tudi pred okužbami z glivičnimi povzročitelji bolezni kot sta antraknoza, siva plesen in monilija ameriških borovnic. Za zatiranje sive plesni so registrirani fungicidnih pripravki Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko), in Taegro (tudi v eko). Slednja dva delujeta tudi proti antraknozi. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni, hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetim okužbam z monilijo borovnic. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami. V primeru dolgega cvetenja in padavin je škropljenje potrebno ponoviti.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

7. april 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Nizke temperature in pozeba so močno zavrle fenološki razvoj rastlin. Tako so jablane večinoma v fazi od rožnatega popka do balonskega stadija, le na primorskem in nekaterih toplih legah so zgodnje sorte jablan že začele cveteti.

V nasadih, ki še ne cvetijo, proti jablanovem škrlupu svetujemo uporabo kontaktnih fungicidov kot so Polyram, Delan pro, Alcoban ali  Syllit 400 SC in Syllit 544 SC. Slednja sta ustrezna za preventivno in kurativno uporabo vendar jih ne smemo mešati s sredstvi na osnovi močljivega žvepla, bordojske brozge, kaptana, fenoksikarba, cinka, bakra ter nekaterimi foliarnimi gnojili. Na lokacijah kjer so drevesa že začela cveteti je primernejša uporaba sredstev na osnovi ditianona kot sta Alcoban in Delan pro ter anilinopirimidinskih pripravkov (glej spodaj). Preventivna škropljenja opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Ob napovedanih daljših deževnih obdobij se priporoča uporaba sistemičnih pripravkov iz skupine anilinopirimidinov, katerim obvezno dodajte enega izmed zgoraj naštetih kontaktnih fungicidov. Uporabite lahko registrirana sredstva Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Mythos,  Scala, Pyramid, Batalion 450 SC, Faban in Chorus Forte. Slednja dva pripravka že vsebujeta kontaktni fungicid zato ga ni potrebno dodajati.

V ekoloških nasadih je proti jablanovem škrlupu možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga.

V nasadih jablan že opažamo okužbe cvetnih šopov in listov z jablanovo pepelovko. Za varstvo pred jablanovo pepelovko je priporočljiva uporaba žveplovih pripravkov. Žveplovi pripravki učinkujejo pri temperaturah nad 15°C zato žveplove pripravke uporabite šele ob otoplitvi. Na voljo so registrirana sredstva Cosan, Pepelin, Kumulus DF, Microthiol specila, Microthiol disperss, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip Sulfo 800 SC, Pol sulphur 800 SC, Symbiotica Fito – tekoče žveplo, Azumo WG ali Vertipin.

V tem času je potrebno pregledovati cvetne šope za oceno zastopanosti mokaste uši v nasadih. Ob preseženem pragu škodljivosti (1-2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) je pred cvetenjem potrebno opraviti škropljenje. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi flonikamida kot sta Teppeki in Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš, ki je tudi že aktivna. Za uporabo proti mokasti uši,  je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko uporabite pripravek Neemazal.

Pred začetkom cvetenja je v nasadi pečkatih vrst sadja, potrebno obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

VARSTVO JAGOD

Poleg klasičnega varstva nasadov pred jagodno pepelovko, je v času cvetenja potrebno preprečiti okužbe s sivo plesnijo. Proti sivi plesni lahko uporabite pripravke kot so  Libreto, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Teldor SC 500, Zenby, Switch 62,5 WG (slednji deluje tudi proti črni pegavosti jagod) ter pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Polyversum, Prestop, Serenade Aso, Botector in Taegro.

Proti jagodni pepelovki uporabite sredstva na osnovi žvepla kot sta Thiovit jet in Vertipin ter kalijevega hidrogen karbonata (Vitisan in Karbicure). Žveplo učinkuje pri temperaturah nad 15 °C. Možna je tudi uporaba drugih fungicidov kot so Signum, Stroby, Aq-10, Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva in Sercadis plus.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pred nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

27. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Fenološki razvoj pečkarjev je v preteklem tednu, kljub ohladitvi napredoval. Tako so razvojni stadiji zelo različni glede na pridelovalna območja, lege nasadov in sortiment.  Na večini opazovanih lokacij so jablane še v fazi brstenja. Na toplih legah, zgodnje sorte že dosegajo razvojni stadij "zeleni popek" in "rožnati popek" (56-57 BBCH). Zgodnje sorte hrušk na nekaterih toplih lokacijah dosegajo balonski stadij (57 BBCH). Pričakujemo, da bo hladno vreme prihodnjih dni, z nizkimi nočnimi temperaturami, fenološki razvoj rastlin nekoliko zaustavilo.

Kljub hladnemu vremenu je ob padavinah prisotna nevarnost okužb z jablanovim škrlupom, zato je pomembno, da pred napovedanim dežjem poškropite nasade. V nasadih, ki nekoliko zaostajajo v razvoju in so še v fazi brstenja, je še vedno čas za uporabo sredstev na osnovi bakra kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000, ter pripravka Nordox 75 WG in Badge WG, ki sta namenjena varstvu pred hruševim ožigom. V nasadih, kjer ste že opravili škropljenja z bakrom pa je možna tudi uporabo fungicidov na osnovi metirama (Polyram), ditianona (Delan pro, Alcoban) in dodina, ki deluje tudi kurativno (Syllit 400 SC, Syllit 544 SC).

V ekoloških nasadih je od razvojne stopnje "mišje uho" možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima dovoljenje za nujne primere. Sredstvo je namenjeno obvladovanju bolezni kot so jablanov škrlup, listne pegavosti, jablanova pepelovka in mušja pegavost plodov. Proti jablanovem škrlupu lahko uporabite tudi sredstvo Karbicure.

V času brstenja je za zatiranje sesajočih škodljivih organizmov (kaparji, rdeča sadna pršica in listne uši) primerna uporaba oljnih pripravkov, kot so: Ovitex, Frutapon, Belo olje karsia, Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat. Učinkovitost je največja v oblačnem vremenu pri temperaturah 10–15 °C.

Še vedno bodite pozorni na prisotnost jablanovega cvetožera, posebno v nasadih, ki ležijo v bližini gozdov ali v nasadih kjer ste imeli težave s škodljivcem v preteklih letih. Prag škodljivosti je presežen, kadar je nabodenih več kot 15 % brstov (pri šibkem cvetnem nastavku) ali 30 % (pri močnem nastavku), oziroma so na več kot 15 % pregledanih brstov odložena jajčeca. Pri metodi stresanja znaša prag 20 do 30 hroščkov/100 vej. V primeru preseženega praga škodljivosti svetujemo škropljenje s sredstvom Asset five. Škropljenje opravite v večernih urah, po potrebi lahko škropljenje ponovite v razmaku sedmih dni.

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN

Proti breskovi kodravosti poškropite nasade breskev in nektarin tik pred napovedanimi padavinami, s sredstvom na osnovi dodina (Syllit 400 SC ali Syllit 544 SC).

V času cvetenja je pred padavinami potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Zenby, Switch 62,5 WG, Signum, Revyona, Luna experience, Prolectus, Prestop. Prvo škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih 10 % cvetov.

VARSTVO ČEŠENJ, VIŠENJ, ČEŠPELJ IN SLIV

V času cvetenja češenj, višenj, češpelj in sliv, je pred padavinami, potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev Amylo-X , Luna experience, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Tegro in Duaxo koncentrat, Teldor SC 500 (češnje in višnje) ter Chorus 50 WG (slive in češplje). Škropljenje je potrebno opraviti, ko bo odprtih 10 % cvetov.

V nasade češpelj in sliv je v času cvetenja potrebno obesiti bele lepljive plošče, s katerimi spremljamo prisotnost rumene in črne češpljeve grizlice (2 plošči/ha). Če je po koncu cvetenja ulovljenih več kot 30 osic, je po končanem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom Mospilan 20 SG.

VARSTVO JAGOD

Drugi letniki jagod v zavarovanih prostorih že začenjajo cveteti, med tem ko so prvi  letniki komaj dobro začeli z vegetacijo. Relativno topli dnevi z visoko zračno vlago ustvarjajo ugodne razmere za okužbe listov z jagodno pepelovko. Proti bolezni lahko uporabite sredstva na osnovi žvepla kot so Thiovit jet, Vertipin in Bio tip sulfo 800SC. Ob močnem infekcijskem potencialu svetujemo uporabo fungicidov kot so Signum, Stroby, Karbicure, Vitisan, Aq-10. Od fenološke faze "prvi nizi cvetov na dnu rozete" (BBBCH 55) lahko uporabite tudi Zafra azt 250 SC, Mirador 250 SC, Ortiva in Sercadis plus.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

 

20. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Stopnja fenološkega razvoja jablan in hrušk je zelo različna in odvisna od sorte in lege. Na večini opazovanih lokacij so jablane in hruške v fazi brstenja. Zgodnje sorte hrušk na izredno toplih lokacijah pa že dosegajo stadij rožnih popkov (57 BBCH).

Trosišča gliv jablanovega škrlupa so zrela, tako ob prvih padavinah pričakujemo sproščanje askospor in posledično prve okužbe. Zato je pomembno, da pred padavinami poškropite nasade in zaščitite odpirajoče se brste. V času brstenja je primerna uporaba sredstev na osnovi bakra kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000. V nasadih, kjer so se v preteklosti pojavile okužbe z bakterijo hruševega ožiga lahko uporabite tudi bakrova pripravka Nordox 75 WG ali Badge WG.

Za zatiranje sesajočih škodljivih organizmov (kaparji, rdeča sadna pršica in listne uši), ki prezimijo na lesu v obliki jajčec ali ličink, je v tem času primerna uporaba oljnih pripravkov kot so Ovitex, Frutapon, Belo olje karsia, Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat.  Največja učinkovitost delovanja oljnih pripravkov je v oblačnem vremenu, pri visoki relativni zračni vlagi.

V ekoloških nasadih je od razvojne faze »mišje uho« možna uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima dovoljenje za nujne primere. Sredstvo je namenjeno obvladovanju bolezni kot so jablanov škrlup, listne pegavosti, jablanova pepelovka in mušja pegavost plodov.

Pridelovalcem svetujemo naj pregledujejo brste na prisotnost jablanovega cvetožera. Še posebno bodite pozorni v nasadih, ki ležijo v bližini gozdov ali v nasadih, v katerih ste imeli težave v preteklih letih. Toplo vreme omogoča hiter razvoj škodljivca, tako v sadovnjakih opažamo nabodene brste ter tudi že prva odložena jajčeca. Prag škodljivosti je presežen kadar je nabodenih več kot 15 % brstov (pri šibkem cvetnem nastavku) ali 30 % (pri močnem nastavku), oziroma so na več kot 15 % pregledanih brstov odložena jajčeca. Pri metodi stresanja je prag presežen, če ulovimo 20 do 30 hroščkov /100 vej. V primeru, da je prag škodljivosti presežen svetujemo škropljenje s sredstvom Asset five. Škropljenje opravite v večernih urah, po potrebi lahko škropljenje ponovite v razmaku sedmih dni.

Za odvračanje sesajočih žuželk kot so hruševe bolšice, je v času brstenja hrušk priporočena uporaba kaolinskih glin. Nanos je potrebno večkrat ponoviti, predvsem v primeru padavin.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetočo podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Razvoj breskev in nektarin je zelo različen in odvisen od lege. Na večini lokacij breskve brstijo, ponekod pa že prehajajo v cvetenje.

Za varstvo pred breskovo kodravostjo, pred napovedanimi padavinami poškropite nasade, pri katerih so na vegetativnih brstih vidni zeleni vršički, s sredstvom na osnovi dodina (Syllit 400 SC ali Syllit 544 SC).

V primeru, da breskve in nektarine začenjajo cveteti, je pred napovedanimi padavinami potrebno cvetove zaščititi pred okužbami s cvetno monilijo. Uporabite lahko enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Zenby, Switch 62,5 WG, Signum, Revyona, Luna experience, Prolectus, Prestop. Škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih vsaj 10 % cvetov.

V času brstenja višenj, češenj in sliv je pred padavinami potrebno opraviti škropljenje s sredstvi na osnovi bakra, s katerimi preprečujemo okužbe z listno luknjičavostjo koščičarjev oz. rožičavosti/metličavosti češpelj. Uporabite lahko Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP ali Badge WG (rožičavosti/metličavosti češpelj). V ekološki pridelavi je možna tudi uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga, ki ima nujno dovoljenje do 14. 7 2023.

Na posameznih toplih lokacijah slive in češplje že prehajajo v cvetenje. V tem času je potrebno v nasade obesiti bele lepljive plošče s katerimi spremljamo prisotnost rumene in črne češpljeve grizlice (2 plošči /ha). Če je po koncu cvetenja ulovljenih več kot 30 osic, je po končanem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom, kot je pripravek Mospilan 20 SG.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte. Pri nanosom sredstev nevarnih čebelam obvezno odstranitev cvetoče podrast in škropljenje opravite v večernem času, ko so čebele v panjih.

13. marec 2023

VARSTVO PEČKARJEV

Hruške že prehajajo v fenološko fazo brstenja (Primorska), med tem ko jablane po večini še mirujejo. V času brstenja hrušk je potrebno opraviti škropljenja s sredstvi na osnovi bakra (Badge WG, Cuprablau Z 35 WP/WG, Cuprablau Z 50 WP, Kocide 2000, Nordox 75 WG). V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem počakajte do otoplitve.  V tem času je pomembno nanašati tudi pripravke na osnovi kislih glin, ki delujejo odvračalno na sesajoče organizme, predvsem na hruševe bolšice. Nanos je potrebno večkrat obnoviti, še posebno po padavinah, ki sperejo oblogo.

V letošnjem letu je sredstvo Asset Five pridobilo dovoljenje za nujne primere za zatiranje jablanovega cvetožerja. Uporaba sredstva je dovoljena v času brstenja na jablanah ob preseženem pragu gospodarske škode. Dovoljenje velja v času med 1. 3. in 30. 6. 2023. Sredstvo je potrebno predhodno naročiti pri dobavitelju.

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN IN MARELIC

Toplo vreme preteklih dni je močno spodbudilo fenološki razvoj koščičastih sadnih vrst. Na območju osrednje Slovenije začenjajo breskve in nektarine brsteti, med tem ko se na Primorskem že približujejo začetku cvetenja. V času brstenja koščičastih vrst sadja (breskve, nektarine, marelice) je toplo vreme s prisotnimi padavinami ugodno za razvoj glivičnih in bakterijskih bolezni kot so breskova kodravost, listna luknjičavost koščičarjev, bakterijski rak koščičarjev… Varstvo pred temi boleznimi začnemo izvajati v času brstenja s sredstvi na osnovi bakra. Sadjarjem svetujemo naj v nasadih, ki so v začetku brstenja, opravijo škropljenje. Bodite pozorni na vremenske razmere in v primeru negativnih nočnih temperatur počakajte s škropljenjem. Uporabite lahko enega izmed registriranih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP in Nordox 75 WG (samo breskve in nektarine).

V nasadih na Primorskem, ki že dosegajo razvojno fazo 55-57 BBCH (čašni listi odprti) proti breskovi kodravosti uporabite pripravke na osnovi dodina kot sta Syllit 400 SC in Syllit 544 SC.

V letošnjem letu je pridobilo izjemno dovoljenje za uporabo v ekološki pridelavi breskev in marelic, sredstvo Curatio žvepleno apnena brozga. Pripravek lahko uporabite proti listni luknjičavosti koščičarjev, pepelastim plesnim ter na breskvah tudi proti breskovi kodravosti. Uporaba sredstva je dovoljena v obdobju med 15. 3. 2023 in 14. 7. 2023.

Na Primorskem in posameznih, toplih mikrolokacijah po Sloveniji, marelice že odpirajo cvetove. Za varstvo pred okužbami s cvetno monilijo, pred napovedanimi padavinami uporabite enega izmed fungicidnih sredstev kot so Amylo-X, Chorus 50 WG, Duaxo koncentrat, Prestop, Prolectus, Revyona, Serenade aso, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby. Prvo škropljenje je potrebno opraviti šele, ko je odprtih 10 % cvetov.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

VARSTVO JAGOD

Po opravljenem čiščenju (odstranjevanje odmrlih listov), je spomladi nasade jagod potrebno zavarovati pred okužbami z bakterijskimi in glivičnimi povzročitelji bolezni. Škropljenje lahko opravite z enim od registriranih bakrovih pripravkov kot so Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP ali Nordox 75 WG. V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem počakajte do otoplitve. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Toplo vreme močno pospešuje razvoj tako rastlin kot tudi bolezni. Proti jagodni pepelovki lahko pridelovalci uporabite registrirana sredstva na osnovi žvepla kot so Vertipin, Thiovit jet in Biotip sulfo 800 SC. Uporaba slednjega je dovoljena od začetka razvoja stolonov (BBCH 41). Sredstva na osnovi žvepla imajo zaviralno delovanje tudi na razvoj škodljivih vrst pršic. Te se lahko začno pojavljati že zgodaj v začetku vegetacije.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

AMERIŠKE BOROVNICE

Toplo vreme je spodbudilo aktivnost prezimelih stadijev češpljevega kaparja v nasadih ameriških borovnic. Pridelovalcem svetujemo naj pregledujejo nasade in bodo pozorni na morebitne premikajoče se ličinke, predvsem na starem lesu. V primeru opaženih ličink opravite škropljenje z enim izmed oljnih pripravkov. Uporabite lahko Celaflor Naturen naravni insekticid za sadje, vrtnine in okrasne rastline – koncentrat/razpršilka ali Ovitex. S pripravkom Ovitex se ne sme tretirati najmanj 30 dni po uporabi pripravkov na osnovi žvepla. Delovanje olj je najučinkovitejše v toplem (nad 10° C) in oblačnem vremenu. V primeru negativnih nočnih temperatur s škropljenjem še počakajte.

Nekateri nasadi ameriških borovnic na toplih legah že brstijo. Za zatiranje glivičnih in bakterijskih boleznih je v tem času priporočljiva uporaba registriranih sredstev na osnovi bakra (Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP). Škropljenje opravite pred napovedanimi padavinami vendar le primeru pozitivnih dnevnih (nad 8° C) in nočnih temperatur.

Na hladnih legah kjer so ameriške borovnic še v mirovanju, lahko uporabite sredstvo Curatio apneno žveplena brozga, ki je pridobilo dovoljenje za nujne primere, za uporabo v ekoloških nasadih. Sredstvo je dovoljeno uporabiti v obdobju od 15. 3. 2023 do 14. 7. 2023 za varstvo pred okužbami z antraknozo in boleznimi lesa in skorje.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila in veljavne registracije!