
Peronospora na vinski trti

Začetek cvetenja vinske trte

Socvetje - kabrnk na vinski trti

Začetek škropljenj proti peronospori in oidiju
25. 7. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Vinska trta je v zaključni fazi razvoja grozdičev (BBCH-79-81), jagode pri rdečih sortah postopoma že dobivajo sortno značilno barvo. Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem še ni minila, ob napovedani spremembi vremena s pogostejšimi lokalnimi plohami in nevihtami bodo pogoji za okužbe spet bolj ugodni. V vinogradih bo potrebno obnoviti fungicidno oblogo na listih in grozdih, na območjih kjer so bolezenska znamenja že prisotna je potrebno več pozornosti nameniti preprečevanju širjenja okužb. Prirast zelenih delov vinske trte se postopoma umirja, zato lahko za varstvo pred peronosporo pri naslednjem škropljenju uporabite katerega od dotikalnih fungicidov na osnovi folpeta kot so Follow 80 WG, Folpan 80 WDG ali Solofol. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki deluje tudi proti oidiju. Za zaključna škropljenja je ustrezna zlasti izbira bakrovih fungicidov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG oz. WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG ali kombiniranega pripravka z bakrom Pergado C (do začetka zorenja).
Dokler jagode v grozdih ne pridejo v fazo zorenja za varstvo pred oidijem svetujemo dodajanje žvepla škropilni brozgi. Uporabite lahko enega izmed pripravkov kot so: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol- Sulphur 800 SC oz. 80 WG, Symbiotica fito – tekoče žveplo oz. granulirano žveplo, Thiovit Jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. Kjer so okužbe na grozdih prisotne v večji meri lahko namesto žvepla uporabite kontaktni pripravek Karathane gold ali Kusabi. V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.
Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodi pozorni na časovne razmike med posameznimi škropljenji, ki jih prilagodite zdravstvenemu stanju vinogradov in količini padavin. V primeru, da pade več kot 25 mm dežja, se predvideva, da je fungicidna obloga na listih sprana in jo je potrebno obnoviti.
Pri izbiri sredstev upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab, upoštevajte veljavne registracije in karenčne dobe pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila in priporočila za varstvo okolja!
4. 7. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo. Po koncu dolgotrajnega sušnega obdobja in visokih temperatur so trenutne vremenske razmere spet bolj ugodne za razvoj glivičnih bolezni, zlasti za oidij. Mladi grozdiči so v tem času še posebej občutljivi za okužbe. Osnovni preventivni ukrep za preprečevanje okužb in širjenje bolezni je dosledno opravljanje zelenih del za vzpostavitev večje zračnosti listne stene, predvsem v območju blizu grozdov. Za varstvo pred omenjeno boleznijo svetujemo uporabo zanesljivejših pripravkov s sistemičnim oz. polistemičnim ali translaminarnim načinom delovanja kot so Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC , Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Poleg naštetih pripravkov priporočamo tudi uporabo žvepla.
V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan ali pripravke na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.
Razmere za širjenje okužb s peronosopro so odvisne od trenutnega zdravstvenega stanja vinogradov. V vinogradih kjer imate letos več težav z obvladovanjem te bolezni, je več možnosti za sekundarne okužbe, zato v tem primeru še naprej svetujemo uporabo ustreznih kombiniranih pripravkov kot so Ampexio, Cymbal, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F ali Zorvec zelavin. V vinogradih kjer bolezenska znamenja na listih in grozdih niso prisotna in je padavin malo (npr. Primorska), lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od kontaktnih fungicidov. Na voljo so: Daimyo F, Delan pro, Enervin, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Mildicut, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. V ekološki pridelavi za varstvo pred peronosporo uporabite fungicid na osnovi bakra.
Pri ukrepih varstva bodite pozorni na ustrezne časovne razmike med škropljenji, ki jih prilagodite prirastu mladik in količini padavin. Pri uporabi kontaktnih pripravkov škropljenje ponovite v približno tedenskem časovnem intervalu oz. prej v primeru, da pade več kot 20 mm padavin.
Preden se jagode v grozdih strnejo, je smiselno opraviti tudi škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Uporabite lahko tudi katerega od pripravkov na osnovi mikroorganizmov kot so: Amylo-X, Botector ali Serenade ASO (le za namizno grozdje), Polyversum, Taegro ali Univerzalni fungicid, ki so dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.
V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba kombiniranih pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet (npr. Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.) ali kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta: Follow 80 WG, Folpan 80 WDG in Solofol.
Ob visokih dnevnih temperaturah zraka (nad 25 ⁰C), svetujemo, da opravite škropljenje v jutranjem ali večernem času, ko je nanos škropilne brozge boljši in manjša možnost pojava fitotoksičnosti zaradi uporabe žveplovih pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!
27. 6. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE – ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA
Do konca meseca se na večini vinogradniških območji iztekajo predpisani roki za izvedbo prvega zatiranja ameriškega škržatka z insekticidi. V začetku julija lahko v vinogradih že pričakujemo pojav odraslih osebkov ameriškega škržatka. Ulov ameriškega škržatka spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami (RLP).
V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je spremljanje ameriškega škržatka obvezno.
V vinogradih za pridelavo grozdja spremljanje ni obvezno, je pa priporočljivo zlasti v razmejenem območju zlate trsne rumenice, saj tako lahko ugotovimo stanje populacije ameriškega škržatka in tudi, če je bilo zatiranje ameriškega škržatka uspešno opravljeno.
V vinograd za pridelavo grozdja, matični vinograd, trsnico ali matičnjak izobesimo najmanj 3 RLP. Če je površina večja od 2 ha, število plošč ustrezno povečamo, kot je navedeno v preglednici spodaj:
Površina (ha) | Število rumenih lepljivih plošč |
do 2 | 3 |
nad 2 do 5 | 6 |
nad 5 | 9 |
Priporočljivo je, da plošče izobesimo v sredino vinograda, matičnjaka ali trsnice in ne v robne vrste ali na konec vrste. Plošče obesimo v senčni del trte na žico ali trto, ker se škržatki najraje zadržujejo v senci. V trsnici izobesimo plošče na količke, ki jih postavimo na grebenih. Pri tem pazimo, da se plošče ne prilepijo na listje trte.
DRUGO ŠKROPLJENJE PROTI AMERIŠKEMU ŠKRŽATKU
A. Vinogradi za pridelavo grozdja v razmejenih območjih
Drugo škropljenje z insekticidi je obvezno opraviti v okuženih območjih v JV Sloveniji in v SV Sloveniji, razen, če vinogradnik po opravljenem prvem tretiranju spremlja ulov ameriškega škržatka, pri čemer znašajo ulovi manj kot 4 škržatke na ploščo na teden. V takem primeru drugega tretiranja ni treba opraviti.
V vinogradih v varovalnem pasu JV in SV Slovenije ter v ostalih razmejenih območjih drugo tretiranje ni obvezno in ga opravite le, če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden. Za drugo zatiranje priporočamo uporabo sistemičnih insekticidov Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju, ali Movento SC 100. Uporabite lahko tudi pripravka Mospilan 20 SG (42 dni karence) ali Decis 2,5 EC (oba pripravka je dovoljeno uporabiti enkrat v rastni dobi).
V ekološki pridelavi sta za zatiranje ameriškega škržatka registrirana pripravka Flora verde in Biotip floral na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti 3 tretiranja v 7-dnevnih razmikih.
Natančnejše časovne roke za drugo tretiranje za posamezna območja v Sloveniji napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Novo mesto in Maribor ter na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije in na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Napovedi so objavljene v prognostičnih obvestilih, ki so dostopna na spletni strani Agrometeorološkega portala RS: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/, kjer se je mogoče naročiti na prejemanje prognostičnih obvestil po elektronski pošti.
B. V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je treba opraviti najmanj dve tretiranji proti ameriškemu škržatku, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj. Če je na rumeno lepljivo ploščo ulovljen vsaj en škržatek, je treba opraviti še tretje tretiranje. Za drugo zatiranje priporočamo uporabo sistemičnih insekticidov Sivanto prime, če ga nismo uporabili že pri prvem tretiranju, ali Movento SC 100. Uporabite lahko tudi pripravka Mospilan 20 SG (42 dni karence) ali Decis 2,5 EC.
Fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki so dovoljena za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Pred uporabo insekticida je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drug način preprečiti, da bi jo FFS doseglo.
20. 6. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
V večini vinogradov je cvetenje zaključeno. Prirast mladik vinske trte je še naprej intenziven, zato je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Po cvetenju se povečuje tudi nevarnost za pojav oidija, ki lahko povzroči poškodbe na mladih grozdičih. Aktualne vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj bolezni. Za preprečevanje okužb svetujemo redno uporabo sistemičnih fungicidov v 8 do 10 dnevnih razmikih. Na voljo so naslednji registrirani pripravki: Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC , Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF in Vivando. Za izboljšanje kontaktnega delovanja poleg sistemičnih fungicidov priporočamo tudi redno uporabo žvepla. V ekološki pridelavi za varstvo pred oidijem poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na osnovi kalijevega hidrogenkarbonata kot sta Karbicure ali Vitisan. Na voljo so tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov: AQ 10, Sonata in Taegro.
Nevarnost za pojav peronospore je na večini vinogradniških območji še naprej velika, pogoji za širjenje okužb so izpolnjeni zlasti v primeru pojava ploh in neviht, ki povzročajo, da je listje dalj časa mokro. Svetujemo uporabo pripravkov s kombiniranimi kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Magma triple, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado D, Pergado F, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F ali Zorvec zelavin. V ekološki pridelavi za varstvo pred peronosporo uporabite fungicid na osnovi bakra. Pri uporabi kontaktnih pripravkov škropljenja izvajajte v približno tedenskih časovnih intervalih.
V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet kot so na primer Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash ipd.
13. 6. 2022
ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA – PRENAŠALCA ZLATE TRSNE RUMENICE
Zlata trsna rumenica je neozdravljiva bolezen trte, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence dorée (FD). Bolezen se v vinogradih zelo hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka. Za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni trte je ključnega pomena odstranjevanje okuženih trt v žariščih okužbe ter v okuženih območjih in pravočasno zatiranje njenega prenašalca.
Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno:
• v matičnih vinogradih, trsnicah in matičnjakih povsod po Sloveniji ter
• v vinogradih za pridelavo grozdja na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice, ki zajema vse tri vinorodne dežele.
Za učinkovito zatiranje ameriškega škržatka je pomembno, da z zatiranjem pričnemo pravočasno, preden se v vinogradih pojavijo odrasli škržatki in ko je trta povsem odcvetela. Glede na podatke o spremljanju razvoja ameriškega škržatka in fenološkega razvoja vinske trte bo okvirno v drugi polovici junija potrebno opraviti prvo zatiranje z insekticidi.
Natančnejše časovne roke tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin na Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Novo mesto in Maribor ter na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije in na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Napovedi so objavljene v prognostičnih obvestilih, ki so dostopna na spletni strani Agrometeorološkega portala RS: http://agromet.mkgp.gov.si/pp/, kjer se je mogoče naročiti na prejemanje prognostičnih obvestil po elektronski pošti.
Več informacij o Zlati trsni rumenici in ukrepih za obvladovanje širjenja najdete na spletni strani Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin RS (UVHVVR): https://www.gov.si/podrocja/kmetijstvo-gozdarstvo-in-prehrana/varstvo-rastlin/zdravje-rastlin/bolezni-in-skodljivci-rastlin/zlata-trsna-rumenica/
1. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH ZA PRIDELAVO GROZDJA, BRAJDAH IN OHIŠNICAH V RAZMEJENEM OBMOČJU ZLATE TRSNE RUMENICE
Razmejeno območje je sestavljeno iz okuženega območja in varovalnega pasu.
Okuženo območje razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi obvladovanja (zadrževanja).
Varovalni pas razmejenega območja je območje, v katerem se izvajajo ukrepi izkoreninjenja.
V vinogradih za pridelavo grozdja v razmejenih območjih je v rastni dobi obvezno opraviti:
-
Dve tretiranji v okuženih območjih v jugovzhodni Sloveniji in v severovzhodni Sloveniji, razen, če vinogradnik po opravljenem prvem tretiranju spremlja ulov ameriškega škržatka, pri čemer znašajo ulovi manj kot 4 škržatke na ploščo na teden. V takem primeru drugega tretiranja ni treba opraviti.
-
Najmanj eno tretiranje v varovalnih pasovih v jugovzhodni Sloveniji in v severovzhodni Sloveniji. Priporoča se, da vinogradnik sam spremlja ulov ameriškega škržatka v skladu s prilogo 1. Če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden, opravi tudi drugo tretiranje.
-
Najmanj eno tretiranje v celotnem razmejenem območju v zahodni Sloveniji. Priporoča se, da vinogradnik sam spremlja ulov ameriškega škržatka v skladu s prilogo 1. Če se ulovijo 4 škržatki ali več na ploščo na teden, opravi tudi drugo tretiranje.
-
Ne glede na zgoraj navedeno so v ekološki pridelavi v razmejenem območju obvezna najmanj 3 tretiranja.
V brajdah in ohišnicah v razmejenem območju je obvezno najmanj eno tretiranje v rastni dobi.
Pri prvem tretiranju uporabimo pripravke Mospilan 20 SG ali Sivanto prime ali Movento SC 100. Pripravki imajo sistemičen - rezidualni način delovanja in učinkovito zatirajo ameriškega škržatka. Ostala sredstva s kontaktnim načinom delovanja iz preglednice 1 so učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden).
Za preverjanje učinkovitosti tretiranja in poznavanja stanja v vinogradih za pridelavo grozdja je priporočljivo, da vinogradniki sami spremljajo ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Ulov odraslih ameriških škržatkov spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami od meseca julija dalje na način, da:
-
izobesimo najmanj od 3 do 5 plošč na ha, v primeru večje površine vinograda število plošč ustrezno povečamo,
-
plošče postavimo v začetku julija in jih menjavamo na dva do 3 tedne,
-
plošče pregledujemo vsakih 7 do 10 dni vse do sredine septembra, ko so škržatki še prisotni v vinogradih,
-
ulove redno beležimo.
EKOLOŠKA PRIDELAVA
V ekološki pridelavi sta dovoljena pripravka na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti 3 tretiranja. Ta sredstva, ki so dovoljena v ekološki pridelavi, imajo krajše delovanje, zato so presledki med tretiranji krajši. Drugo tretiranje opravimo 7 dni po prvem tretiranju. Tretje tretiranje se opravi 7 dni po drugem tretiranju.
2. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V MATIČNIH VINOGRADIH, MATIČNJAKIH IN TRSNICAH
V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je obvezno zatiranje ameriškega škržatka povsod po Sloveniji, to je v razmejenih območjih in izven njih. Obvezno je treba opraviti najmanj dve tretiranji proti ameriškemu škržatku, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj. Če je na rumeno lepljivo ploščo ulovljen vsaj en škržatek, je treba opraviti še tretje tretiranje.
Pomembno:
-
Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni dobi. Zatiranje lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš.
-
V matičnih vinogradih je treba paziti na karenčno dobo.
3. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA V VINOGRADIH IZVEN RAZMEJENIH OBMOČIJ ZLATE TRSNE RUMENICE
Izven razmejenih območij zlate trsne rumenice zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oziroma, če je populacija velika. V vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami na način, kot je opisano zgoraj.
Fitofarmacevtska sredstva je potrebno uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki so dovoljena za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da se prvo zatiranje opravi takrat, ko je trta že povsem zaključila cvetenje. Pred uporabo insekticida je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drug način preprečiti, da bi jo FFS doseglo.
6. 6. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
V vinogradih za varstvo pred glivičnimi boleznimi svetujemo nadaljnje izvajanje rednih preventivnih škropljenj. V tem obdobju, ko trta cveti in so vremenske razmere zelo ugodne za okužbe, priporočamo, da ponoven nanos fungicidov opravite najkasneje v 8-10 dneh od prejšnjega škropljenja. Za varstvo pred peronosporo priporočamo uporabo kombiniranih pripravkov s kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec zelavin.
V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov s folpetom kot so Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan gold, Mikal flash idr.
Za varstvo pred oidijem pa škropilni brozgi dodajte enega od naštetih sistemičnih fungicidov: Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando.
V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred peronsporo uporabite enega izmed registriranih bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG/Z 35 WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG. Za zatiranje oidija pa škropilni brozgi dodajte pripravke na osnovi žvepla kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Biotip sulfo 800 SC, Pol-Sulphur 80 WG/WP, Pol-Sulphur 800 SC, Symbiotica fito – tekoče žveplo, Symbiotica fito – granulirano žveplo, Vertipin, Cosinus, Cosavet DF, Močljivo žveplo Karsia DF. Uporabite lahko tudi pripavke na osnovi mikroorganizmov kot so AQ-10, Sonata, Taegro ali pripravka na osnovi kalijevega hidrogen karboanta kot sta Vitisan in Karbicure.
Upoštevajte sredstvom priložena navodila in registracije posameznih pripravkov!
30. 5. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Sorte vinske trte, ki so hitrejše v razvoju, na večini vinogradniških leg že cvetijo, drugod pa postopoma prehajajo v to obdobje, ko lahko zlasti okužbe s peronosporo resno ogrozijo pridelek. Aktualne vremenske razmere so zelo ugodne za širjenje okužb, zato vinogradnikom svetujemo dosledno opravljanje ukrepov preventivnega varstva. Nedavne padavine so sprale fungicidno oblogo na listih in kabrnkih, mladike pa še naprej intenzivno priraščajo, zato je potrebno vinograde ponovno poškropiti z enim od kombiniranih pripravkov s kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec zelavin.
S ponovnim postopnim višanjem temperatur zraka se stopnjuje tudi možnost okužb z oidijem, zato pri naslednjem škropljenju za varstvo pred to boleznijo svetujemo uporabo sisitemičnih pripravkov. Na voljo so pripravki na osnovi tebukonazola kot so Folicur EW 250, Orius 25 EW, Tebusha 25%EW ali Unicorn DF. Uporabite lahko tudi druge pripravke s sistemičnim delovanjem kot so Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Luna Experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Prosper CS 300, Revyona, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Talendo, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze ali Vivando. Za zatiranje oidija je škropilni brozgi priporočljivo tudi dodajanje žveplovih pripravkov.
V primeru poškodb vinogradov zaradi toče je priporočljiva prednostna uporaba pripravkov, ki vsebujejo a.s. folpet kot so na primer Forum star, Sfinga extra WDG, Pergado F, Folpan Gold, Mikal flash ipd.
23. 5. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Vinska trta hitro napreduje v razvoju. Glavnina sort je na večini vinogradniških leg v fenološki fazi razvoja kabrnkov. V obdobju nestanovitnega vremena s pogostimi plohami in nevihtami obstaja velika verjetnost primarnih okužb s peronosporo, zato je za preprečevanje pojava bolezni pomembno ustrezno preventivno ukrepanje. Zelena masa hitro prirašča, zato za naslednje škropljenje priporočamo uporabo pripravkov s kombiniranimi sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki nudijo dolgotrajnejše varstvo pred okužbami. Primerni pripravki so: Ampexio, Cymbal, Daymio F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Forum star, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi kalijevih fosfonatov (Foshield, LBG-01F34 in Soriale LX), ki jim pri škropljenju dodajte enega od kontaktnih fungicidov. Za varstvo pred peronosporo v ekoloških vinogradih so na voljo pripravki na osnov bakra kot so: Badge WG, Cuprablau Z 35 WG/ WP, Cuproxat, Kocide 2000 ali Nordox 75 WG.
Za zatiranje oidija lahko uporabite katerega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. V vinogradih, kjer so bile v preteklem letu okužbe z oidijem pogostejše, lahko namesto žvepla uporabite pripravek Karathane gold 350 EC ali Kusabi 300 SC, ki delujeta kurativno na prezimitveni micelij glive.
Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!
16. 5. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Toplo vreme omogoča hiter razvoj listov in začetni prirast mladik vinske trte. Pogoji za primarne okužbe s peronosporo vinske trte so bili na Primorskem in na drugih toplejših vinogradniških legah izpolnjeni že v preteklem tednu. Nedavno so bili pogoji za primarne okužbe izpolnjeni tudi v večini ostalih vinogradov po Sloveniji. Inkubacijske dobe se postopoma iztekajo, zato bo vinograde potrebno zavarovati pred okužbami z uporabo fungicidov. Za prva škropljenja lahko uporabite katerega od pripravkov s kontaktnim načinom delovanja na osnovi ditianona (Delan pro), folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram). Vinogradnike obveščamo, da FFS na osnovi aktivne snovi mankozeb (na primer Dithane DG Neotec), v letošnjem letu niso na voljo, saj nimajo več veljavne registracije.
Za zatiranje oidija priporočamo dodajanje žvepla škropilni brozgi. Uporabite lahko katerega od registriranih pripravkov kot so Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet, Vertipin ali Vindex 80 WG. Možna je tudi uporaba kombiniranih pripravkov kot sta Cabrio Top in Universalis, ki delujeta proti obema povzročiteljema bolezni.
Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte!
26. 4. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Vinska trta je v fazi brstenja, pri sortah, ki so hitrejše v razvoju, pa se že razpirajo prvi lističi. V tem času lahko prihaja do okužb mladih poganjkov s črno pegavostjo vinske trte. Okužbe se hitreje širijo v vlažnem in hladnem vremenu in so pogostejše pri nekaterih občutljivejših sortah kot so 'Rizvanec', 'Šipon', 'Laški rizling' in 'Traminec'. Za preprečevanje okužb lahko uporabite katerega od kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta (Follow 80 WG, Folpan 80 WDG) ali metirama (Polyram DF). Za zatiranje črne pegavosti so registrirani tudi bakrovi pripravki kot so Cuprablau Z 35 WG oz. WP ali Cuprablau Z Ultra WP. Naštete pripravke je priporočljivo uporabiti dvakrat zaporedoma, in sicer prvič, ko mladice dosežejo velikost do 2 cm ter drugič čez približno 7-10 dni. Preventivno škropljenje je potrebno opraviti pred napovedanimi padavinami in je še posebej priporočljivo v vinogradih, kjer je bila bolezen v preteklih letih že prisotna. V vinogradih, kjer očesa na rozgah še niso odgnala, lahko do faze konca nabrekanja brstov uporabite tudi pripravek Red fox.
Na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo vpliva tudi raba žveplovih pripravkov, ki jih je v tem smiselno uporabiti tudi za zatiranje oidija in zmanjševanje populacije trsne listne pršice šiškarice (erinoza) in pršice trsne kodravosti (akarinoza). Uporabite lahko pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG. Z njimi škropimo, ko temperature zraka dosežejo najmanj 15 ⁰C. Proti škodljivim pršicam na vinski trti lahko v kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm, ukrepate tudi s pripravkom Vertimec pro.
Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred aplikacijo čebelam nevarnih sredstev pokosite cvetočo podrast in opravite škropljenje v večernem času.
11. 4. 2022
VARSTVO VINSKE TRTE
Tudi vinska trta pričenja z brstenjem. Na toplejših legah se pri sortah, ki so zgodnejše v razvoju, brsti že odpirajo. Na drugih območjih glavnina sort postopoma prehaja v stadij volne (BBCH 05). V tem obdobju je ustrezen čas za uporabo žveplovih pripravkov za zatiranje trsne listne pršice šiškarice (erinoza) in pršice trsne kodravosti (akarinoza). Škropljenje priporočamo predvsem v vinogradih, kjer ste imeli v preteklih letih več težav s pojavom škodljivih pršic. Uporabite lahko registrirane pripravke kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Thiovit Jet ali Vindex 80 WG v odmerku do 8 kg/ha. Žveplovi pripravki delujejo tudi proti oidiju ter zmanjšujejo okužbe s črno pegavostjo vinske trte. Za učinkovito delovanje žveplovih pripravkov morajo temperature podnevi dosegati najmanj 15 ⁰C. Do konca brstenja lahko za zatiranje škodljivih pršic (rdeča sadna pršica, gabrova pršica) uporabite tudi pripravek Red fox, ki je na osnovi mešanice parafinskega olja in bakra ter vpliva tudi na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo vinske trte
Pred uporabo preberite sredstvom priložena navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred uporabo čebelam nevarnih sredstev pokosite cvetočo podrast in opravite aplikacijo sredstev v večernem času.