Vinogradništvo

Začetek sortno značilnega barvanja grozdja

Začetek sortno značilnega barvanja grozdja

Oidij na grozdju

Oidij na grozdju

Ameriški škržatek - ličinka

Ameriški škržatek - ličinka

Začetek cvetenja vinske trte

Začetek cvetenja vinske trte

Peronospora kabrnk

Peronospora kabrnk

Nespolna plodišča (piknidiji) na starejšem lesu so vir okužbe s črno pegavostjo na letošnjih poganjkih

Nespolna plodišča (piknidiji) na starejšem lesu so vir okužbe s črno pegavostjo na letošnjih poganjkih

Odpiranje brstov pri vinski trti

Odpiranje brstov pri vinski trti

23. avgust 2021

Vinska trta je v fazi dozorevanja, odvisno od sorte in lege, grozdne jagode postopoma dobivajo sortno značilno barvo in se pri zgodnejših sortah že pričenjajo mehčati. V času zorenja je grozdje zelo občutljivo za okužbe s sivo plesnijo – botritisom, ki povzroča gnitje jagod. Bolezen se hitro širi v vlažnem vremenu, zato je škropljenje potrebno opraviti zlasti v primeru napovedi več dnevnih padavin. Škropljenje je še posebej priporočljivo opraviti v vinogradih, ki jih je v letošnjem letu poškodovala toča. Uporabite lahko naslednje pripravke: Pyrus 400 SC (35 dni karence), Cantus (28 dni), Mythos, Scala, Switch 62,5 WG, Zenby (vsi 21 dni), Prolectus ali Teldor SC 500 (oba 14 dni). Za ekološko pridelavo so primeri pripravki na podlagi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Botector, Serenade ASO, Polyversum, Universalni fungicid in Taegro. Vse navedene pripravke uporabite preventivno pred napovedanimi padavinami. Škropljenje lahko opravite le v coni grozdja, čemur prilagodite odmerke pripravkov in porabo vode. Nanos škropilne brozge je boljši, če pred tem opravite delno razlistanje in zagotovite dobro omočenost grozdov.

No zorečem grozdju škodo pogosto povzroča tudi plodova vinska mušica, ki načne zoreče jagode, vanje odloži jajčeca iz katerih se v nekaj dneh izležejo bele, breznoge ličinke. Poškodovane jagode se zmehčajo in gnijejo. Pojav mušice v vinogradih lahko spremljate s pomočjo prehranskih vab. V primeru prerazmnožitve populacije lahko za njeno zatiranje uporabite insekticid Laser 240 SC ali Laser plus, ki imata 14 dni karence.

Pri izbiri sredstev bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

2. avgust 2021

Sezona rednih škropljenj v vinogradih se postopoma zaključuje. Vinogradnikom svetujemo, da v nadaljevanju opravijo še eno do dve škropljenji, odvisno od vremenskih razmer in zdravstvenega stanja vinske trte. Za varstvo pred peronosporo uporabite katerega od kontaktnih pripravkov na podlagi mankozeba kot so Avtar 75 NT, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45 (vsi 28 dni karence) ali folpeta kot so Follow 80 WG, Folpan 80 WDG (oba 35 dni) ali Solofol (28 dni). Za zaključna škropljenja je ustrezna tudi uporaba bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, WG/ 50 WP/ Ultra WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG (vsi 21 dni) ali kombiniran pripravek z bakrom Pergado C (21 dni).

Ob pričetku zorenja jagod okužbe z oidijem niso več možne. Pred tem za preprečevanje razvoja omenjene bolezni, škropivu dodajte katerega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol special / disperss, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin, Pol-Sulphur 80 WG/ WP, Pol-Sulphur 800 SC, Symbiotica fito – granulirano žveplo, Thiovit jet ali Vindex 80 WG (vsi 28 dni karence). Uporabite lahko tudi pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata ali pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

Pri izbiri sredstev bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

26. julij 2021

V vinogradih, kjer je od prejšnjega škropljenja minilo več kot 10 dni, je potrebno obnoviti fungicidno oblogo na listih in grozdih. Do faze zorenja jagod je potrebno ohraniti listno maso čim dalj časa zdravo. Peronospora se v tem času pojavlja predvsem na vrhovih in zalistnikih, ki v tem času največ prispevajo k fotosintezni aktivnosti trte, zato je smiselno poskrbeti, da ostane listna masa čim dalj časa zdrava. Škropljenje lahko opravite s katerim od kombiniranih sistemičnih pripravkov, ki smo jih navedli v prejšnjih obvestilih ali pa uporabite katerega od fungicidov s kontaktnim delovanjem kot so Avtar 75 NT, Daimyo F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. Namesto naštetih pripravkov lahko uporabite tudi katerega od fungicidov, ki delujejo kontaktno in se močneje vežejo v tkivo povrhnjice kot so Daimyo F, Electis 75 WG, Enervin, Mildicut, Videryo F, Vincya F ipd. V bujno rastočih vinogradih lahko namesto naštetih fungicidov uporabite katerega od bakrovih pripravkov kot so Badge WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, WG/ 50 WP/ Ultra WP, Cuproxat, Kocide 2000, Nordox 75 WG ali kombiran pripravek z bakrom Pergado C. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni, da škropilno oblogo obnavljate v tedenskih razmikih oz. da škropljenje ponovite prej v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Grozdne jagode so zlasti pri sortah, ki pozneje dozorevajo še vedno občutljive za okužbe z oidijem, zato za varstvo pred omenjeno boleznijo škropivu dodajte enega od fungicidov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Karathane Gold 350 EC, Kusabi 300 SC, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Topsin-M Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata ali uporabite pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

V primeru toče svetujemo, da trto čimprej poškropite z enim od kontaktnih pripravkov na osnovi folpeta ali kombiniranimi pripravki s folpetom kot so Forum star, Sfinga exstra WDG, Pergado F, Folpan gold, Valis F, Twingo, Sanvino, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum trio ali Magma triple WG.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

19. julij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Peronospora in oidij

Nevarnost za okužbe s peronosporo in oidijem vinske trte še ni minila. Ob močnih jutranjih rosah in visoki vlažnosti zraka so razmere za razvoj peronospore zelo ugodne. Bolezenska znamenja se v tem času pojavljajo zlasti na novo priraslih vrhovih in zalistnikih, možne so tudi še okužbe grozdnih jagod. Vinogradnikom svetujemo, da najkasneje v 8 do 10 dneh od prejšnjega škropljenja ponovno opravite škropljenje z enim od kombiniranih kontaktnih in sistemičnih ali polsistemičnih fungicidov kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Daymio F, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan gold, Gett, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. V primeru rabe kontaktnih pripravkov je potrebno škropljenje opraviti prej.

Razvoj oidija na grozdih je še vedno možen, zato za preprečevanje novih okužb priporočamo ponovno škropljenje z enim od pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Karathane Gold 350 EC, Kusabi 300 SC, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Topsin-M Unicorn DF ali Vivando. Škropivu lahko dodate tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

OBVESTILO O DRUGEM ZATIRANJU AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA

V vinogradih za pridelavo grozdja, ter na brajdah in ohišnicah, ki se nahajajo v razmejenem območju zlate trsne rumenice (to so žarišča okužbe in varovalni pasovi) je v zadnji dekadi julija ustrezen čas za drugo zatiranje ameriškega škržatka.

Javna služba zdravstvenega varstva rastlin napove natančnejše termine tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka ter jih objavi v prognostičnih obvestilih na spletni strani Agrometeorološkega portala Slovenije:

Kmetijski inštitut Slovenije: za osrednjo Slovenijo,

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica: za zahodno Slovenijo,

Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije: za Celjsko in Koroško regijo,

Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto: za jugovzhodno Slovenijo,

Kmetijsko gozdarski zavod Maribor: za severovzhodno Slovenijo.

Drugo zatiranje je potrebno opraviti povsod kjer za prvo zatiranje ameriškega škržatka ni bil uporabljen pripravek Mospilan 20 SG ali Sivanto prime. V kolikor ste prvo škropljenje proti ameriškemu škržatku opravili s katerim od omenjenih pripravkov, drugo škropljenje ni obvezno.

Za drugo tretiranje dajemo pri uporabi prednost pripravku Sivanto prime, sicer pa lahko uporabimo tudi pripravek Exirel.

Drugo škropljenje prav tako opravite v primeru, če boste na rumene lepljive plošče ulovili 4 in več odraslih osebkov ameriškega škržatka na teden.

Ekološka pridelava

V ekološki pridelavi je potrebno opraviti od 2 do 3 tretiranja, pri čemer drugo tretiranje opravimo od 7 do 15 dni po prvem tretiranju. Uporabimo lahko enega izmed pripravkov na podlagi piretrina kot sta Flora verde ali Biotip floral. Tretje tretiranje se opravi od 7 do 15 dni po drugem tretiranju, razen, če imetnik po drugem tretiranju s spremljanjem ulova z rumenimi lepljivimi ploščami ugotovi, da so bili ulovljeni manj kot 4 odrasli škržatki na rumeno lepljivo ploščo na teden.

Matični vinogradi, matičnjaki in trsnice

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji sta obvezni najmanj dve tretiranji ameriškega škržatka, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Če se po drugem tretiranju na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba opraviti tudi tretje tretiranje. Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni dobi. Zatiranje pa lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš. Delovanje ostalih registriranih sredstev je krajše in so manj učinkovita (v povprečju delujejo le en teden).

Imetniki morajo spremljati ulov odraslih ameriških škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami do sredine septembra, kot je opisano v točki 1 in v poglavju 5.3 Načrta ukrepov obvladovanja zlate trsne rumenice.

OPOZORILO: Vsa sredstva, ki jih uporabljamo za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da zatiranje opravimo šele takrat, ko je trta že povsem odcvetela.

Pred škropljenjem je potrebno pokositi cvetočo podrast, škropljenje pa opraviti v času nočnem ali večernem času oz. takrat, ko so čebele v panjih.

 

12. julij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Razmere za širjenje peronospore in oidija so še vedno ugodne. Rast mladik in zalistnikov je intenzivna, razvoj grozdičev poteka zelo hitro, zato je potrebno poskrbeti, da je trta ves čas ustrezno zavarovana pred okužbami. Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva v rednih časovnih intervalih, ki jih prilagodite prirastu in količini padavin. V vinogradih, kjer so bila bolezenska znamenja peronospore že prisotna, za preprečevanje sekundarnih okužb na listih in grozdih priporočamo ponovno škropljenje z enim od pripravkov s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan gold, Gett, Magma Triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. V neokuženih vinogradih lahko uporabite tudi fungicide z dotikalnim delovanjem kot so Avtar 75 NT, Daimyo F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. Na voljo sta tudi pripravka Cabrio top ali Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni, da škropilno oblogo obnavljate v tedenskih razmikih oz. da škropljenje ponovite prej v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Za varstvo pred oidijem je v tem času ustrezna uporaba pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Kusabi 300 SC, Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Škropivu lahko dodate tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

Ko grozdne jagode presežejo velikost graha in se pričnejo v grozdih med seboj dotikati, je smiselno opraviti škropljenje proti sivi grozdi plesni – botritisu. Uporabite lahko katerega od za ta namen registriranih pripravkov oz. botritidcidov kot so Cantus, Mythos, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby. Uporabite lahko tudi pripravke: Amylo-X, Botector, Polyversum, Universalni fungicid, Serenade ASO, ki so dovoljeni tudi v ekološki pridelavi. Nanos botriticidov lahko opravite le v območju grozdov in temu ustrezno prilagodite tudi odmerek pripravkov ter količino vode.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

5. julij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva vinogradov pred okužbami z glivičnimi boleznimi. Vremenske razmere so ugodne za širjenje tako peronospore kot predvsem oidija, ki v fazi formiranja grozdičev in debelitve jagod povzroči veliko škodo na pridelku. Za preprečevanje pojava in širjenja okužb priporočamo uporabo pripravkov kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Kusabi 300 SC, Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. V primeru, da se je bolezen v vinogradu že pojavila, svetujemo delno odstranitev listov v coni grozdja in škropljenje z enim od pripravkov z eradikativnim delovanjem kot je na primer Karathane Gold 350 EC ter ponovno škropljenje z enim od zgoranj navedenih sistemično delujočih pripravkov. Škropivu lahko dodate tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

Lokalne plohe in nevihte bodo po napovedih meteorologov v prihodnjem obdobju pogostejše, zato za varstvo novo priraslih zelenih delov pred okužbami s peronosporo priporočamo uporabo kombiniranih kontaktno in sistemično oz. polsistemično delujočih pripravkov kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan gold, Gett, Magma Triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. Škropljenja opravljajte v rednih 8-10 dnevnih časovnih intervalih, ki jih prilagodite pogostosti in količini padavin ter intenzivnosti prirasta mladik.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

28. junij 2021

OBVESTILO O ZATIRANJU AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA

Zatiranje ameriškega škržatka s fitofarmacevtskimi sredstvi je poleg odstranjevanja okuženih trt ključni ukrep za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (FD). V žarišču, kjer so bile najdene okužene trte, obstaja velika verjetnost, da je v resnici okuženih več trt, ne kažejo pa še bolezenskih znamenj. Zaradi te nevarnosti je potrebno znižati populacijo prenašalca bolezni ameriškega škržatka na najnižjo možno raven.

Po Pravilniku o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranja zlate trsne rumenice (Uradni list RS, št. 48/14 in 49/16) je zatiranje ameriškega škržatka obvezno za vse imetnike trte:

v vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah oziroma ohišnicah na razmejenem območju zlate trsne rumenice, to je v žariščih okužbe in njihovih varovalnih pasovih,

v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah na celotnem območju Slovenije.

Podatke o žariščih in razmejenih območjih najdete na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/

Pomembno je, da pričnemo z zatiranjem, ko v vinogradu že najdemo prve nimfe stadija L3 in ko je trta povsem odcvetela. Vsekakor prvo tretiranje opravimo, še preden se začno pojavljati odrasli škržatki, na katere imajo sredstva slabšo učinkovitost. Pomembno je, da se je v času tretiranja iz jajčec izlegla večina populacije, zato ni dobro, da bi tretiranje opravili prezgodaj. Upoštevati je treba, da lahko fitoplazmo prenašajo nimfe od 3. razvojnega stadija (L3) dalje. Učinkovitost insekticidov za zatiranje ameriškega škržatka je bistveno višja pri zatiranju ličink in nimf kot pri odraslih osebkih. Glede na stopnjo razvoja vinske trte in predviden razvoj ličink ameriškega škržatka, bo potrebno prvo tretiranje potrebno opraviti v obdobju med 1. in 10. julijem 2021.

Natančnejše termine tretiranj za posamezna območja v Sloveniji na podlagi spremljanja razvoja trte in ameriškega škržatka napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin ter jih objavi v prognostičnih obvestilih na spletni strani Agrometeorološkega portala Slovenije http://agromet.mkgp.gov.si/pp/:

  • Kmetijski inštitut Slovenije: za osrednjo Slovenijo,
  • Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica: za zahodno Slovenijo,
  • Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije: za Celjsko in Koroško regijo,
  • Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto: za jugovzhodno Slovenijo,
  • Kmetijsko gozdarski zavod Maribor: za severovzhodno Slovenijo.

1. Vinogradi za pridelavo grozdja v žariščih okužbe in varovalnih pasovih žarišč okužbe

V vinogradih za pridelavo grozdja, ki se nahajajo v razmejenem območju (to so žarišča okužbe in varovalni pasovi), je obvezno najmanj 1 tretiranje.

Med registriranimi insekticidi dajemo pri prvem tretiranju prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime. Oba pripravka sta sistemična insekticida z rezidualnim načinom delovanja, ki učinkovito zatirata ameriškega škržatka. Ostala sredstva, ki so registrirana za zatiranje ameriškega škržatka učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden).

Ulov odraslih ameriških škržatkov spremljamo z rumenimi lepljivimi ploščami od meseca julija dalje, na način kot je opisano v poglavju 5.3 Načrta ukrepov obvladovanja zlate trsne rumenice (dostopen na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin: https://www.gov.si/teme/zlata-trsna-rumenica/ ):

  • izobesimo najmanj od 3 do 5 plošč na ha, v primeru večje površine vinograda število plošč ustrezno povečamo,
  • plošče postavimo v začetku julija in jih menjavamo na dva do 3 tedne,
  • plošče pregledujemo vsakih 7 do 10 dni vse do sredine septembra, ko so škržatki še prisotni v vinogradih,
  • ulove redno beležimo.

Okvirni termini za zatiranje ameriškega škržatka in pripravki so navedeni v preglednici 1, natančnejše roke pa napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin.

Preglednica 1: Okvirni roki zatiranja ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja na razmejenem območju in ustrezna fitofarmacevtska sredstva.

Tretiranje / Okvirni termin Fenološka faza razvoja trte Razvojni stadij ameriškega škržatka Pripravek Opombe

1. tretiranje:

sredina junija do konca junija

Po končanem cvetenju

BBCH 69

Ličinke L1– L3

(2-4 tedne po začetku izleganja)

Mospilan 20 SG

Sivanto prime

Decis 2,5 EC

Po končanem cvetenju vinske trte!

Prednost dajemo pripravku Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki imata sistemično delovanje.

Sredstva Mospilan 20 SG, Sivanto prime in Decis 2,5 EC lahko v eni rastni dobi uporabimo le 1-krat.

2. tretiranje:

običajno 2 do 3 tedne po 1. tretiranju (do 15. julija)

BBCH

od 71 dalje

Ličinke L2 do L5, prvi odrasli škržatki

Sivanto prime

Exirel

Prednost dajemo pripravku Sivanto prime, če ga nismo uporabili pri prvem tretiranju

 

Če je bil za prvo tretiranje uporabljen kateri od drugih registriranih pripravkov za zatiranje ameriškega škržatka kot sta Decis 2,5 EC ali Exirel, ki samo zmanjšuje populacijo ameriškega škržatka, je potrebno opraviti tudi 2. tretiranje v 2. napovedanem roku, razen če je imetnik po prvem tretiranju spremljal ulov odraslih ameriških škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami in so se na eno rumeno lepljivo ploščo ulovili manj kot 4 škržatki na teden. Drugo tretiranje bo potrebno izvesti v naslednjem napovedanem roku.

1.1 Ekološka pridelava

V ekološki pridelavi sta dovoljena pripravka na podlagi a.s. piretrin, s katerima je treba opraviti od 2 do 3 tretiranja. Drugo tretiranje opravimo od 7 do 15 dni po prvem tretiranju. Tretje tretiranje se opravi od 7 do 15 dni po drugem tretiranju, razen, če imetnik po drugem tretiranju s spremljanjem ulova z rumenimi lepljivimi ploščami ugotovi, da so bili ulovljeni manj kot 4 odrasli škržatki na rumeno lepljivo ploščo na teden. Spremljanje ulova ameriškega škržatka je opisano zgoraj.

Okvirni roki in pripravki za zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja v ekološki pridelavi so navedeni v preglednici 2, natančnejše roke pa napove Javna služba zdravstvenega varstva rastlin.

Preglednica 2: Okvirni roki zatiranja ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja v ekološki pridelavi na razmejenem območju in ustrezna FFS

Tretiranje / Okvirni termin Fenološka faza razvojatrte Razvojni stadij ameriškega škržatka Pripravek Opombe

1. tretiranje:

sredina junija  do konca junija

Po končanem cvetenju

BBCH 69

Ličinke L1– L3

(2-4 tedne po začetku izleganja)

Flora verde

Biotip floral

Po končanem cvetenju vinske trte!
2. tretiranje: 7 do 10 dni po 1. tretiranju BBCH od 71 dalje Ličinke L2 do L5, prvi odrasli škržatki

 Flora verde,

Biotip floral

Pripravka Flora verde in Biotip floral sta registrirana tudi proti grozdnim sukačem.
3. tretiranje: 7 do 10 dni po 2. tretiranju BBCH od 71 dalje Ličinke L2 do L5, prvi odrasli škržatki

Flora verde,

Biotip floral

Pripravka Flora verde in Biotip floral sta registrirana tudi proti grozdnim sukačem.

 

Pripravka Flora verde in Biotip floral se lahko uporabljata tudi v brajdah in ohišnicah, kjer opravimo vsaj eno tretiranje po končanem cvetenju.

2. Matični vinogradi, matičnjaki in trsnice

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji sta obvezni najmanj dve tretiranji ameriškega škržatka, obenem pa morajo imetniki spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami. Če se po drugem tretiranju na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba opraviti tudi tretje tretiranje.

Pomembno:

  • Pri prvem in drugem tretiranju dajemo prednost pripravkoma Mospilan 20 SG ali Sivanto prime, ki sta sistemična insekticida z rezidualnim delovanjem. Pri tem je treba upoštevati, da se lahko pripravka uporabita le enkrat v isti rastni dobi. Zatiranje pa lahko opravimo tudi s pripravkom Movento SC 100, s katerim obenem zatiramo tudi trtno uš. Delovanje ostalih registriranih sredstev je krajše in so manj učinkovita (v povprečju delujejo le en teden).
  • V matičnih vinogradih je potrebno paziti na karenčno dobo.

Imetniki morajo spremljati ulov odraslih ameriških škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami do sredine septembra, kot je opisano v točki 1 in v poglavju 5.3 Načrta ukrepov obvladovanja zlate trsne rumenice.

3.         Vinogradi izven razmejenih območij zlate trsne rumenice

Izven razmejenih območij zlate trsne rumenice zatiranje ameriškega škržatka v vinogradih za pridelavo grozdja ni obvezno, je pa priporočljivo opraviti vsaj eno tretiranje, če je ameriški škržatek v njih navzoč, oziroma, če je populacija velika. V takih vinogradih je priporočljivo spremljati ulov ameriškega škržatka z rumenimi lepljivimi ploščami, kot je opisano v točki 1 pri vinogradih za pridelavo grozdja.

Opozarjamo, da je treba vsa fitofarmacevtska sredstva uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Vsa sredstva, ki jih uporabljamo za zatiranje ameriškega škržatka, so nevarna za čebele. Zato je pomembno, da  opravimo zatiranje takrat, ko je trta že povsem zaključila cvetenje. Pred škropljenjem je potrebno pokositi cvetočo podrast, škropljenje pa opraviti v nočnem času ali večernem času oz. takrat, ko so čebele v panjih.

Pripravili: David Snoj, Primož Žigon, Meta Urbančič Zemljič

                 Kmetijski inštitut Slovenije

29. junij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta je na večini vinogradniških leg odcvetela in prehaja v fazo razvoja grozdičev. V drugi polovici tedna bodo lokalne plohe in nevihte pogostejše, zato se bo možnost za okužbe s peronosporo in oidijem ponovno povečala. Trta v tem obdobju intenzivno prirašča, zato jo je potrebno pravočasno zavarovati pred okužbami. Za varstvo pred peronosporo lahko uporabite pripravke s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan gold, Gett, Magma Triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. Uporaba slednjih je še posebej priporočljiva vinogradih, kjer imate letos več težav z obvladovanjem te bolezni. Sicer lahko uporabite lahko tudi fungicide z dotikalnim delovanjem kot so Avtar 75 NT, Daimyo F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. Na voljo sta tudi pripravka Cabrio top ali Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Pri uporabi kontaktnih pripravkov bodite pozorni, da škropilno oblogo obnavljate v tedenskih razmikih oz. da škropljenje ponovite prej v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Napovedane vremenske razmere bodo za razvoj oidija zelo ugodne, zato za varstvo svetujemo uporabo pripravkov z učinkovitim dolgotrajnejšim delovanjem kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Škropivu dodajte tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Zaradi možnega fitotoskičnega učinka žveplovih pripravkov in učinkovitejše aplikacije škropilne brozge, svetujemo, da v obdobju visokih dnevnih temperatur škropljenje opravite v jutranjem ali večernem času. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

V primeru pojava neurij s točo dajte pri izbiri prednost pripravkom, ki vsebujejo aktivno snov folpet kot so Forum star, Sfinga Exstra WDG, Folpan gold, Valis F, Twingo, Sanvino, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum trio ali Magma triple WG.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

23. junij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Suho in vroče vreme je manj ugodno za razvoj glivičnih bolezni. Kljub temu je v vinogradih potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom in ukrepe prilagoditi glede na padavine in intenzivnost rasti vinske trte. Za naslednje škropljenje proti peronospori lahko ponovno uporabite pripravke s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan gold, Gett, Magma Triple WG, Mikal flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ pepite, Sanvino, Sfinga extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin. Uporaba slednjih je še posebej priporočljiva v okuženih vinogradih. V vinogradih, kjer je trta že odcvetela in kjer so bili ukrepi varstva do sedaj ustrezno opravljeni, lahko za naslednje škropljenje uporabite katerega od registriranih dotikalnih fungicidov kot so Avtar 75 NT, Daimyo F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Solofol, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravka Cabrio top ali Universalis, ki delujeta tudi proti oidiju. Pri škropljenju s kontaktnimi pripravki bodite pozorni na razmike med škropljenji, ki naj ne bodo daljši od 7 dni. Fungicidno oblogo na listih je potrebno predčasno obnoviti v primeru, da pade več kot 25 mm padavin.

Za razvoj oidija zadostuje tudi nižja zračna vlaga, zato je v tem obdobju smiselno nameniti več pozornosti varstvu pred pojavom te bolezni. Uporabite lahko enega od naslednjih registriranih pripravkov: Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Karathane Gold 350 EC, Kusabi 300 SC,  Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Škropivu dodajte tudi žveplo v zmanjšanjem odmerku. Zaradi možnega fitotoskičnega učinka žveplovih pripravkov in učinkovitejše aplikacije škropilne brozge, svetujemo, da v obdobju visokih dnevnih temperatur škropljenje opravite v jutranjem ali večernem času. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko poleg žvepla uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

V primeru pojava neurij s točo svetujemo, da trto čimprej poškropite z enim od pripravkov, ki vsebujejo aktivno snov folpet kot so Forum star, Sfinga Exstra WDG, Folpan gold, Valis F, Twingo, Sanvino, Mikal flash, Mikal premium F, Momentum trio ali Magma triple WG.

Pri izbiri fungicidov upoštevajte navodila glede dovoljenega števila rab in priporočila o menjavanju skupin aktivnih snovi z različnimi načini delovanja. Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

14. junij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE                                                                                                                 

Sorte vinske trte, ki so zgodnejše v razvoju, na večini lokacij že cvetijo, ostale pa postopoma pričenjajo cveteti. Vreme se je v zadnjem obdobju ustalilo, razmere za okužbe pa lahko v primeru pojava ploh ter daljše omočenosti listov hitro postanejo spet bolj ugodne. Nevarnost za okužbe je velika zlasti v vinogradih, kjer so bolezenska znamenja že prisotna. Za varstvo pred peronosporo in oidijem je v fazi cvetenja vinske trte ustrezna izbira pripravkov s kombiniranim kontaktnim in sistemičnim oz. polsistemičnim načinom delovanja, ki omogočajo ustrezno preventivno varstvo priraslih zelenih delov vinske trte v daljšem časovnem obdobju. Za varstvo pred peronosporo svetujemo uporabo pripravkov kot so Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Momentum trio, Magma Triple WG, Armetil M, Ridomil gold MZ pepite, Folpan gold, Forum star ali Sfinga Extra WDG. Primerni so tudi drugi registrirani pripravki kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Daymio F, Emendo F, Enervin, Equation pro, Fortuna gold, Forum MZ WG, Fudan Gold, Gett, Mildicut, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Sanvino, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin.

Za varstvo pred oidijem uporabite enega od registriranih pripravkov s sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Baltazar, Collis, Custodia, Difcor 250 EC, Domark 100 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star tebukonazol, Systhane 20 EW, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Žvepla v času cvetenja vinske trte škropivu ni priporočljivo dodajati. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi lahko uporabite pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro ali Sonata. Uporabite lahko tudi pripravka s kalijevim hidrogen karbonatom kot sta Karbicure in Vitisan.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

7. junij 2021

VARSTVO VINSKE TRTE                                                                                                                 

Na večini vinogradniških leg je glavnina sort vinske trte v fazi razvoja kabrnkov, medtem ko na toplejših območjih nekatere sorte že cvetijo. Nevarnost okužb s peronosporo vinske trte je še vedno zelo velika. Vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva in rabo fungicidov v 8 do 10 dnevnih razmikih. V tem najbolj občutljivem obdobju razvoja in intenzivne rasti vinske trte priporočamo zlasti uporabo kombiniranih kontaktnih in sistemičnih fungicidov na osnovi metalaksila (Armetil M, Ridomil gold MZ pepite, Folpan gold) ali fosetil-Al (Mikal flash, Mikal premium F, Momentum F, Magma Triple WG ali Momentum trio). Uporabite lahko tudi druge pripravke s kombiniranim kontaktnim in polsistemičnim delovanjem kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Daymio F, Emendo F, Enervin, Equation pro, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan Gold, Gett, Mildicut, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin.

Za varstvo pred oidijem škropilni brozgi dodajte enega od registriranih pripravkov s sistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so Baltazar, Collis, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Luna experience, Luna max, Mavita 250 EC, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Prosper CS 300, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star Tebukonazol, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando, ki jim dodajte žveplo v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

31. maj 2021

VARSTVO VINSKE TRTE                                                                                          

Vremenske razmere so zelo ugodne za razvoj peronospore vinske trte. Okužbe kabrnkov so možne že pred cvetenjem, bolezen pa lahko v tem obdobju povzroči veliko škodo na pridelku. Opozarjamo, da morajo varstveni ukrepi temeljiti na preventivnem pristopu, saj je kurativno ukrepanje oteženo in največkrat manj uspešno. Količina padavin je bila v preteklih dneh velika, zato je fungicidno oblogo na trti potrebno obnoviti. Priporočamo uporabo pripravkov s kombiniranim dotikalnim in sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Acrobat MZ WG, Ampexio, Armetil M, Curzate M 72,5 WG, Cymbal, Electis 75 WG, Daymio F, Emendo F, Enervin, Equation pro, Folpan Gold, Fortuna gold, Forum MZ WG, Forum star, Fudan Gold, Gett, Mikal Flash, Mikal premium F, Mildicut, Momentum F, Momentum trio, Moximate 725 WG/ WP/ plus, Nautile DG, Orondis, Orvego, Pergado F, Pergado D, Pergado MZ, Pergado SC, Profiler, Profilux, Reboot, Revus, Ridomil gold MZ Pepite, Sanvino, Sfinga Extra WDG, Tanos 50 WG, Twingo, Valis F, Valis M, Videryo F, Vincya F ali Zorvec Zelavin.

Z napovedano postopno otoplitvijo vremena se bo zlasti v drugi polovici tedna povečala tudi nevarnost za pojav oidija. Za varstvo pred omenjeno boleznijo svetujemo uporabo pripravkov kot so Baltazar, Collis SC, Difcor 250 EC, Dynali, Folicur EW 250, Karathane Gold 350 EC, Karbicure, Kusabi 300 SC, Luna experience, Luna max, Mavita, Misha 20 EW, Mystic 250 EC, Nativo 75 WG, Orius 25 EW, Score 250 EC, Sercadis, Spirox D, Star Tebukonazol, Talendo extra, Tebusha 25% EW, Topas 100 EC, Topaze, Unicorn DF ali Vivando. Škropilni brozgi lahko dodate tudi žveplov pripravek v zmanjšanem odmerku. Za zatiranje oidija v ekološki pridelavi poleg žvepla lahko uporabite tudi pripravke na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

24. maj 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

V prejšnjem tednu so bili pogoji za okužbe s peronosporo izpolnjeni v vseh vinorodnih območjih. Vinsko trto je bilo potrebno zavarovati pred iztekom inkubacijske dobe, ki se je na večini opazovanih lokacij v teh dneh izteka. Glede na pogostost padavin bodo okužbe možne tudi v nadaljevanju, zato vinogradnikom svetujemo, da ob ustalitvi vremena ponovno opravijo preventivno škropljenje. Sorte pri katerih razvoj poteka počasneje in mladice še ne dosegajo velikosti 20-30 cm, lahko ponovno uporabite katerega od fungicidov z dotikalnim načinom delovanja kot so: Avtar 75 NT, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF ali Universalis (deluje tudi proti oidiju). Na toplejših območjih, kjer je prirast zelenih delov hitrejši in je razvite že več listne mase, svetujemo uporabo fungicidov s kombiniranim kontaktnim in polsistemičnim oz. translaminarnim delovanjem kot so pripravki na osnovi aktivne snovi ciazofamid (Daimyo F, Videryo F, Vincya F), zoksamid (Ampexio, Electis 75 WG), valifenalat (Emendo F, Valis F), oksatiapiprolin (Orondis, Zorvec zelavin) ali pripravek Sanvino. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi cimoksanila kot so Cymbal, Curzate M 72,5 WG, Equation pro,  Fortuna gold, Fudan gold,  Moximate 725 WG/WP/Plus, Nautile DG/WP, Profilux, Reboot, Tanos 50 WG ali Twingo.

Za varstvo pred oidijem v aktualnih razmerah zadostuje raba žvepla. Uporabite lahko katerega od naslednjih pripravkov: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet ali Vindex 80 WG. Kjer ste imeli v preteklem letu več težav z oidijem pa je namesto naštetih pripravkov smiselno uporabiti pripravek Karathane gold 350 EC, Kusabi 300 SC ali Talendo.

Pred uporabo fitofaramcevtskih sredstev natančno preberite in upoštevajte priložena navodila ter veljavne registracije!

 

17. maj 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Razvoj vinske trte v letošnjem letu poteka razmeroma počasi in zaostaja v primerjavi s hitrostjo začetnega razvoja v povprečju preteklih let. Glede na dosežene temperaturne vsote so oospore glive plesnivke, povzročiteljice peronospore vinske trte, že dozorele. Ustrezne temperature zraka in pogoste padavine omogočajo prenos in kalitev spor na mladih listih, zato bodo pogoji za primarne okužbe doseženi takoj, ko bo listna masa dovolj razvita. Vinograde, kjer mladike v tem času že dosegajo dolžino 10 cm in več, bo tako v prihodnjih dneh potrebno zavarovati pred okužbami z omenjeno boleznijo. Škropljenje je priporočljivo opraviti ob naslednji ustalitvi vremena, najkasneje do konca tedna. Za prva škropljenja svetujemo uporabo fungicidov z dotikalnim načinom delovanja kot so: Avtar 75 NT, Daimyo F, Delan pro, Dithane DG NeoTec, Dithane M-45, Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Manfil plus 75 WG, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M-45, Polyram DF, Videryo F ali Vincya F. Uporabite lahko tudi pripravek Universalis, ki hkrati učinkuje tudi proti oidiju.

Sicer za varstvo pred oidijem vinske trte priporočamo dodajanje enega od registriranih žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF, Cosinus, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Močljivo žveplo Karsia DF, Pepelin WG, Pol-sulphur 80 WG/WP, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito-granulirano žveplo, Symbiotica fito-tekoče žveplo, Thiovit jet ali Vindex 80 WG. Kjer ste imeli v preteklem letu več težav z oidijem je namesto naštetih pripravkov smiselno uporabiti pripravek Karathane gold 350 EC. Proti oidiju učinkujejo tudi pripravki na podlagi mikroorganizmov kot so AQ 10, Taegro in Sonata ter pripravek Vitisan. Vsi našteti so dovoljeni za uporabo tudi v ekološki pridelavi.

Pred uporabo fitofaramcevtskih sredstev natančno preberite in upoštevajte priložena navodila ter veljavne registracije!

 

3. maj 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Razvoj zelenih delov vinske trte od začetka brstenja do razvoja prvih lističev letos poteka relativno počasi. Hladno in deževno vreme je ugodno za okužbe mladih poganjkov s črno pegavostjo vinske trte. Bolezen povzroča zakrnelost mladic, razpoke na lesu in na dolgi rok lahko vpliva na slabšo vitalnost trsov ter zmanjšuje količino pridelka. Občutljivi so zlasti vinogradi, kjer so bile okužbe prisotne že v preteklih letih, več škode pa gre pričakovati predvsem na manj bujnih sortah vinske trte kot so na primer 'Rizvanec', 'Šipon', 'Laški rizling' in 'Traminec'. Za preprečevanje okužb svetujemo uporabo pripravkov s kontaktnim načinom delovanja kot so Follow 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF ali katerega od registriranih bakrovih pripravkov (Cuprablau Z 35 WG / WP / Z Ultra WP). Naštete pripravke je priporočljivo uporabiti dvakrat zaporedoma, in sicer prvič, ko mladice dosežejo velikost 1 do 2 cm ter drugič čez približno 7-10 dni, ko so mladice dolge 6 do 10 cm.

Ob trenutnih vremenskih razmerah in počasnejšem prirastu mladic gre pričakovati tudi večji pojav erinoze in akarinoze, ki jih povzroča trsna listna pršica šiškarica ter pršica trsne kodravosti. Trse, ki so še v fazi brstenja je zato smiselno poškropiti s katerim od žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Thiovit jet ali Windex 80 WG, ki učinkujejo tudi na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo in delujejo proti oidiju vinske trte. V kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm, lahko proti škodljivim pršicam ukrepate s pripravkom Vertimec pro.

12. april 2021

VARSTVO VINSKE TRTE

Vinska trta brsti, razlike v razvoju pa so po območjih in po sortah zelo različne. Na toplejših lokacijah sorte, ki so hitrejše v razvoju, že odpirajo brste, medtem ko so ti pri glavnini sort na vinorodnih območjih celinske Slovenije še v fazi nabrekanja. Ko se bodo brsti pričeli odpirati lahko vinograde poškropite z enim od registriranih žveplovih pripravkov kot so Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin WG, Thiovit jet ali Windex 80 WG. Uporaba žvepla ima posreden učinek na zmanjševanje populacije škodljivih pršic kot sta trsna listna pršica šiškarica, ki povzroča erinozo in pršica trsne kodravosti, ki povzroča akarinozo. Ukrep je smiselno opraviti predvsem v vinogradih, kjer se pršice pogosteje pojavljajo in povzročajo na listih večjo škodo. Svetujemo, da škropljenje opravite ob koncu tedna, ko se bo ozračje predvidoma otoplilo, saj delovanje žvepla pri temperaturah nižjih od 15 ⁰C nima učinka. Proti škodljivim pršicam na vinski trti je mogoče ukrepati tudi v kasnejši fenološki fazi, ko so mladice dolge 2 do 5 cm (BBCH 12- 15) s pripravkom Vertimec pro. Dokler so brsti še zaprti, lahko v primeru prerazmnožitve rdeče sadne pršice ali gabrove pršice uporabite pripravek Red fox, ki delno vpliva tudi na zmanjševanje okužb s črno pegavostjo.

Pred škropljenjem natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!