Zelenjadarstvo

Poškodbe od kapusovega molja na ohrovtu

Poškodbe od kapusovega molja na ohrovtu

Repni belin na brstičnem ohrovtu

Repni belin na brstičnem ohrovtu

Kumarna plesen

Kumarna plesen

Stenice na papriki

Stenice na papriki

Resarji na kumarah

Resarji na kumarah

Pršice na melonah

Pršice na melonah

Pepelovka na bučah

Pepelovka na bučah

Listne uši na kumarah

Listne uši na kumarah

Listne uši na fižolu

Listne uši na fižolu

Zgodnja znamenja čebulne plesni

Zgodnja znamenja čebulne plesni

Pesna listna pegavost

Pesna listna pegavost

Čebulna plesen

Čebulna plesen

28. avgust 2023

VARSTVO KAPUSNIC PRED ŠKODLJIVCI

Kapusnice različnih starosti so še naprej vabljive za razne škodljivce. Nedavno presajene sadike ogrožajo predvsem bolhači, nekoliko starejše rastline pa zlasti gosenice belinov, kapusovega molja in različne sovke. Pojavljajo se tudi poškodbe od kapusove hržice. Njihove ličinke objedajo mlada tkiva in povzročajo deformacije tkiv ter ovirajo tvorbo glav oziroma rož. Zelo občutljiv je brokoli. Na nekaterih kapusnicah se pojavlja tudi kapusov ščitkar ali kapusova bela mušica. Škodljivec je nadležen predvsem pri vrtninah, ki ostanejo na njivah še pozno v jeseni, kot so glavnati, kodrolistni ter brstični ohrovt. Bolj kot neposredna škoda zaradi sesanja listov je škodljivo izločanje medene rose, na katero se naselijo glive sajavosti, ki kvarijo izgled pridelkov. Priporočamo, da rastline večkrat pregledate in ukrepate po potrebi.

Za zatiranje gosenic belinov, sovk in kapusovega molja so dovoljeni Decis 100 EC, Karate Zeon, Affirm, Coragen, Benevia in Voliam, od bioloških pripravkov pa Agree WG, Lepinox plus in Delfin WG ter ekološka Neemazal - T/S in Raptol koncetrat.

Proti kapusovi hržici je registriran pripravek Movento SC 100 in tudi Karate zeon ter ekološki pripravek Raptol koncentrat. Movento zatira tudi kapusovega ščitkarja. Proti temu škodljivcu je dovoljen tudi insekticid Benevia ter ekološki pripravki Raptol koncentrat, Raptol Spray, Naturalis in Neemazal T/S. 

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte registracije pripravkov! Upoštevajte opozorila za varstvo čebel in okolja!

 

31. julij 2023

VARSTVO KAPUSNIC

Svetujemo pregledovanje vseh vrst kapusnic in po potrebi zatiranje gosenic belinov, sovk in kapusovega molja. Pri zelju je natančen pregled potreben preden se zapirajo glave. Za zatiranje gosenic metuljev lahko uporabite biološke pripravke Agree, Lepinox plus ali Delfin, od klasičnih insekticidov pa Affirm, Benevia, Coragen, Decis; Karate zeon, Mimic ali Voliam.

Pri novih saditvah spremljajte tudi pojav bolhačev. Ob dvigu temperatur in bolj suhem vremenu bodo spet bolj številčni. Uporabite lahko pripravke Decis, Karate zeon ali Laser plus.

Pred rabo insekticidov skrbno preberite navodila proizvajalcev sredstev in upoštevajte registracije pripravkov. Posebej bodite pozorni na varovanje čebel!

 

VARSTVO BUČEVK

V deževnem obdobju z nižjimi temperaturami se je razmahnila kumarna plesen/plesen bučevk. Pojavlja se ponekod celo v zavarovanih prostorih.

Za zatiranje na solatnih kumarah na prostem lahko uporabite fungicide Aliette flash, Enervin, pripravke z azoksistrobinom (Mirador, Ortiva, Zaftra), Cuproxat ali Cuprablau Z 35 WP/WG. Pri ekološki pridelavi je za škropljenje na prostem na voljo tudi Polyversum, fungicid na podlagi mikroorganizmov. Za kumare v rastlinjakih so registrirani pripravki z azoksistrobinom, Aliette flash, Ranman top in Cuproxat.

Za varstvo bučk na prostem in v zavarovanih prostorih lahko prav tako uporabite sredstvo Aliette flash, Cuproxat ter navedene pripravke z azoksistrobinom.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, karenčne dobe, veljavne registracije posameznih pripravkov in priporočila za varstvo okolja!

 

24. julij 2023

VARSTVO VRTNIN

Paradižnikova (krompirjeva) plesen

Paradižnik na prostem varujte pred paradižnikovo plesnijo. Razvoju bolezni ustreza toplo in vlažno vreme. Če na rastlinah že opazite bolezenska znamenja, najprej previdno odstranite bolne dele, nato jih poškropite s katerim od registriranih fungicidov. Na prostem in v rastlinjakih lahko uporabite Polyram DF (karenca je 14 dni), Revus (K=3 dni), Revus top (K=3 dni; zatira tudi črno listno pegavost) ter bakrov pripravek Nordox 75 WG (K=3 dni za svežo uporabo in 10 dni za predelavo); samo na prostem pa tudi Kocide 2000, Cuprablau Z 35 WP, Copforce extra (pri vseh je K=3 oz. 10 dni) ali Pergado C (K=3 dni).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

Resarji na čebulnicah

Na nekaterih posevkih čebule in pora so se namnožili resarji. Na čebulah, ki so sedaj že v fazi dozorevanja, škodljivci ne bodo več povzročili pomembne škode, bolj so izpostavljeni nasadi pora, ki bodo še razmeroma dolgo časa na njivah. Priporočamo pregledovanje rastlin. Na navzočnost resarjev lahko sklepate že, če opazite značilne srebrnkaste lise na listih, na rastlinah pa jih boste najlažje našli tako, da boste razmaknili najmlajše liste in preiskali bazalne dele rastlin. Resarje opazite kot drobne, podolgaste žuželke, svetlejših barv, ki se premikajo po listih. Če je napadena približno polovica rastlin priporočamo zatiranje z insekticidom. Na poru lahko uporabite Laser plus ali tudi Neemazal-T/S ter Karate zeon (slednja dva imata registracijo za manjše uporabe), na čebuli je poleg navedenih dovoljen tudi pripravek Benevia. Priporočljiva je raba insekticidov v dveh do treh terminih, ki si sledijo v razmaku približno en teden. Za ustrezno učinkovitost insekticida je pomemben dober nanos škropiva, ki doseže tudi skrite dele rastlin. Nekateri priporočajo dodajanje sladkorja v škropilno brozgo, kar naj bi pripomoglo k boljši učinkovitosti, zaradi večje količine zaužitega insekticida (resarji imajo radi sladko).

Stenice na vrtninah

Na vrtninah opažamo povečan pojav raznih vrst stenic, predvsem na paprikah in drugih plodovkah, bučnicah, kapusnicah ter fižolu, blitvi in drugod. Gre za žuželke, ki imajo ustni aparat oblikovan za zbadanje v rastlinsko tkivo in sesanje sokov. Na mestih sesanja se najprej pojavijo drobne svetle točke, čemur sledijo deformacije tkiv - listov, pecljev, poganjkov, cvetov ali plodov. Poleg najpogostejših domačih vrst (zelena smrdljivka, sivi smrdljivec, vrste iz rodov Lygus, Eurydema in še nekatere), se v zadnjih letih tudi pri nas širi marmorirana smrdljivka (Halyomorpha halys), zelo škodljva tujerodna vrsta, ki napada številne kmetijske rastline, predvsem sadne vrste in vrtnine. Zatiranje stenic z insekticidi je težavno, saj veljajo za precej odporne škodljivce. Jajčna legla najdemo na spodnjih streneh listov, če jih odkrijemo, jih mehansko uničimo. Pri nas sta proti marmorirani smrdljivki na paradižniku, papriki, jajčevcu in kumarah na prostem dovoljena insekticida Mospilan in Karate Zeon (oba imata registracijo za manjše uporabe).  

Škodljivci v rastlinjakih

Vroče vreme v minulem obdobju je zelo pospešilo razvoj raznih škodljivcev v zavarovanih prostorih, kjer njihov razvoj ne ovirajo pogosti nalivi. Priporočamo redno pregledovanje rastlin in zatiranje škodljivcev preden se razvijejo številčne populacije. 

Na plodovkah bodite pozorni na pojave pršic, resarjev in listnih uši. Na papriki, paradižniku in jajčevcih lahko za zmanjšanje populacij navadne pršice, resarjev in ščitkarjev uporabite biološki pripravek Naturalis (na osnovi glive Beauveria bassiana). Glede na razmere in intenzivnost napada je potrebno škropljenje ponavljati na 5 do 7 dni. Škropljenje opravite zjutraj ali zvečer, ko so škodljivci manj mobilni in je zračna vlaga višja, s predpisano količino vode, tako, da se napadene rastline popolnoma omoči. Proti resarjem na kumarah, papriki  in paradižniku v rastlinjakih je dovoljen pripravek Laser plus, proti resarjem, ušem in ščitkarju v rastlinjakih pa Biotip floral in Flora verde (a.s. piretrin) z registracijo za manjše uporabe ter Karate zeon. Vsi imajo karenco 3 dni.

Za zmanjševanje številčnosti navadne pršice, ščitkarjev in cvetličnega resarja na papriki, jajčevcih, kumarah, bučkah in dinjah v rastlinjakih so registrirani tudi pripravki na osnovi olja pomarančevca Orocide plus, Prev-gold in Prev-gold garden.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

17. julij 2023

VARSTVO BUČEVK PRED PEPELOVKAMI

Na bučkah, bučah, kumarah, lubenicah in dinjah bodite pozorni na pojav pepelovke bučnic. V primeru pojava belo sivih prevlek na zgornji strani listov priporočamo uporabo katerega izmed registriranih fungicidov.

Na kumarah, bučkah, bučah, lubenicah in dinjah na prostem in v zavarovanih prostorih lahko uporabite sredstva na osnovi azoksistrobina (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC) ali Sercadis plus, samo v zavarovanih prostorih tudi Collis (samo na kumarah in bučkah), Topas 100 EC; samo na prostem pa tudi Mavita 250 EC, Score 250 EC, Duaxo koncentrat ali Duaxo sprej.

V ekološki pridelavi lahko uporabite biološke pripravke AQ-10 (na prostem), Sonata (v zavarovanih prostorih), Taegro (na prostem in v zavarovanih prostorih), Serenade Aso (na prostem in v zavarovanih prostorih – registracija za manjše uporabe), sredstvo na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Karbicure ali Vitisan (registracija za manjše uporabe – na prostem in v zavarovanih prostorih), fungicid Fytosave na osnovi oligosaharidov, ki sprožijo imunski odziv pri rastlini. Na kumarah na prostem lahko tudi Polyversum ali Univerzalni fungicid (registracija za manjše uporabe). Pri pridelavi na prostem lahko uprabite tudi katerega od žveplovih pripravkov (Cosan, Biotip Sulfo 800 SC, Kumulus DF, Microthiol SC, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Sulfar, Thiovit Jet, Vertipin ali Vindex 80 WG). Žveplovi pripravki imajo stransko delovanje na pršice. Z njimi se tretira, ko so temperature zraka med 15 in 25 °C, saj lahko pri visokih temperaturah povzročajo ožige.

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

10. julij 2023

VARSTVO ZELENJADNIC

Škodljivci v zavarovanih prostorih

Na plodovkah v zavarovanih prostorih bodite pozorni na pojave raznih škodljivcev, predvsem pršic, resarjev in listnih uši. Priporočamo redno pregledovanje rastlin in pravočasno ukrepanje, preden se škodljivci obilno namnožijo. Za zmanjšanje populacij navadne pršice, resarjev in ščitkarjev lahko na papriki, paradižniku in jajčevcih uporabite biološki pripravek Naturalis (na osnovi glive Beauveria bassiana). Glede na razmere in intenzivnost napada je potrebno škropljenje ponavljati v razmaku 5 do 7 dni. Škropljenje opravite zjutraj ali zvečer, ko so škodljivci manj mobilni in je zračna vlaga višja, s predpisano količino vode, tako, da se napadene rastline popolnoma omoči. Za zmanjševanje številčnosti navadne pršice, ščitkarjev in cvetličnega resarja na papriki, jajčevcih, kumarah, bučkah in dinjah v rastlinjakih so registrirani tudi pripravki na osnovi olja pomarančevca - Orocide plus, Prev-gold in Prev-gold garden.

Na kumarah spremljajte tudi pojave listnih uši. Za njihovo zatiranje lahko uporabite biološki pripravek Neemazal T/S, ali insekticid Teppeki ali pripravke kot je Afinto, Sivanto prime, Pirimor, Closere ali sredstvo na osnovi piretrina (Biotip floral, Flora verde).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

Kumarna plesen                                                                        

Na kumarah se pojavlja kumarna plesen. Za zatiranje bolezni lahko na prostem in v zavarovanih prostorih uporabite fungicid Aliette flash ali sredstva na osnovi azoksistrobina  (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC), Ranman top ter bakrov pripravek Cuproxat; samo na prostem pa še Cuprablau Z 35 WG ali Cuprablau Z 35 WP. Sredstva na osnovi bakra so dovoljena tudi v ekološki pridelavi.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

5. julij 2023

VARSTVO RDEČE PESE

V nekaterih posevkih rdeče pese opažamo obsežne okužbe rastlin s pesno listno pegavostjo, kar je posledica dolgotrajnega deževnega in hladnega vremena v začetnem obdobju uspevanja rastlin. Priporočamo pregledovanje posevkov. Če opazite okužbe, je smiselno preprečevati širjenje bolezni na mlade liste z uporabo katerega od fungicidov, kot so Mavita, Score, Mirador, Ortiva, Zaftra ali Zoxis azt 250 SC.

VARSTVO KAPUSNIC 

Na kapusnicah se pojavljajo razni škodljivci. Pridelovalcem svetujemo pregledovanje rastlin in zatiranje po potrebi. V prvih tednih po presajanju so škodljivi predvsem bolhači, na starejših rastlinah pa delajo škodo zlasti gosenice kapusovega belina, kapusovega molja in različnih sovk. Bolhače lahko zatirate s klasičnim insekticidom Decis ali Karate zeon, za zatiranje gosenic metuljev pa lahko uporabite biološke pripravke Agree, Lepinox plus ali Delfin, od klasičnih insekticidov pa poleg prej navedenih še Affirm, Benevia, Mimic, Voliam ali Coragen.

Pred rabo insekticidov skrbno preberite navodila proizvajalcev sredstev in upoštevajte registracije pripravkov. Posebej bodite pozorni na varovanje čebel! 

 

19. junij 2023

LISTNE UŠI NA VRTNINAH

Listne uši so se začele pojavljati na raznih vrtninah tako na prostem kot v zavarovanih prostorih. Opažamo jih zlasti na mladih kumarah v rastlinjakih in na fižolu. Pri načrtovanju varstvenih ukrepov upoštevajte, da imajo pri vzdrževanju populacij listnih uši pomembno vlogo njihovi naravni sovražniki – razne polonice, parazitoidne osice, navadna tenčičarica, muhe trepetalke ipd., tako da zatiranje z insekticidi pogosto sploh ni potrebno. Priporočamo pogostejše pregledovanje rastlin in ukrepanje po potrebi.

V primeru močnejših namnožitev listnih uši lahko na kumarah v zavarovanih prostorih uporabite sredstva kot so Teppeki, Afinto, Sivanto prime, Biotip floral, Flora verde, Pirimor 50 WG ali Closer, na prostem pa poleg pripravkov Teppeki in Afinto še Karate zeon ali Mospilan.

Za zatiranje listnih uši na fižolu so dovoljena sredstva Pirimor 50 WG, Sivanto prime in Karate zeon.

V primeru rabe insekticidov preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila in opozorila za varstvo čebel in drugih opraševalcev!

 

12. junij 2023

ČEBULNA PLESEN

Pridelovalce čebule opozarjamo tudi na pojave čebulne plesni v spomladanski čebuli. Razmere z obilico vlage so še naprej zelo ugodne za razvoj in širjenje bolezni, zato priporočamo, da nasade varujete s fungicidom. Za zatiranje čebulne plesni je registriran pripravek Zorvec endavia v odmerku 0,5 l/ha. S sredstvom se lahko na istem zemljišču v eni rastni sezoni tretira največ trikrat, z najmanj 7 dnevnimi vmesnimi presledki, pri čemer se lahko uporabi največ dvakrat zapored. Za delno zmanjševanje okužb sta registrirana še pripravka Banjo in Shirlan 500 SC v odmerku 0,5 l/ha, na osnovi a.s. azoksistrobin pa pripravki Chaman, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC in Zoxis 250 SC v odmerku 1,0 l/ha ter bakrovi pripravki Cuprablau Z 35 WG in Cuprablau Z 35 WP v odmerku 1,5 l/ha in Cuproxat v odmerku 5,3 l/ha.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila! 

 

29. maj 2023

VARSTVO RDEČE PESE

Po dolgotrajnem deževnem vremenu so se v nekaterih posevkih rdeče pese začela pojavljati znamenja pesne listne pegavosti. Rastline so sedaj še majhne, za dober pridelek je pomembno, da čim dlje ohranijo zdravo listno maso. Če opazite močnejše okužbe, priporočamo, da preprečite širjenje bolezni na mlade liste z uporabo katerega od fungicidov na osnovi difenokonazola (Mavita, Score; K=28 dni) ali azoksistrobina (Mirador, Ortiva, Zaftra, Zoxis; K= 14 dni).

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

22. maj 2023

ČEBULNA PLESEN

Pridelovalce čebule opozarjamo na pojav čebulne plesni v jesenski čebuli. Sedanje vremenske razmere z obilico vlage so ugodne za širjenje bolezni, zato priporočamo, da tudi spomladansko  čebulo zavarujete pred okužbami. Za zatiranje čebulne plesni je registriran fungicid Zorvec endavia. S sredstvom se lahko na istem zemljišču v eni rastni sezoni tretira največ trikrat, z najmanj 7 dnevnimi vmesnimi presledki, pri čemer se lahko uporabi največ dvakrat zapored. Za delno zmanjševanje okužb sta na osnovi a.s. fluazinam registrirana še pripravka Banjo in Shirlan 500 SC, na osnovi a.s. azoksistrobin pa pripravki Chaman, Mirador 250 SC, Norios, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC in Zoxis 250 SC. Uporabite lahko tudi katerega od bakrovih pripravkov kot sta Cuprablau Z 35 WG in Cuprablau Z 35 WP ali Cuproxat.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila!