Zelenjadarstvo

Kapusov ščitkar

Kapusov ščitkar

Sajavost na brstičnem ohrovtu

Sajavost na brstičnem ohrovtu

Listna pegavost rdeče pese

Listna pegavost rdeče pese

Listna pegavost zelene

Listna pegavost zelene

Porova škrlatna pegavost

Porova škrlatna pegavost

Pepelovka na peteršilju

Pepelovka na peteršilju

Črna listna pegavost - močno okužen posevek

Črna listna pegavost - močno okužen posevek

Črna listna pegavost na korenju

Črna listna pegavost na korenju

Pepelovka na bučah

Pepelovka na bučah

Kumarna plesen na bučah

Kumarna plesen na bučah

Paprika - poškodbe od stenic

Paprika - poškodbe od stenic

Pršice na fižolu

Pršice na fižolu

Gosenice na cvetači

Gosenice na cvetači

Gosenice kapusovega belina

Gosenice kapusovega belina

Bela gniloba na fižolu

Bela gniloba na fižolu

Bolhači na zelju

Bolhači na zelju

Kapusov molj

Kapusov molj

Listi čebule

Listi čebule

Začetna znamenja čebulne plesni

Začetna znamenja čebulne plesni

Odložena jajčeca kapusove muhe

Odložena jajčeca kapusove muhe

6. september 2021

Kapusov ščitkar in drugi škodljivci na kapusnicah

Na nekaterih kapusnicah se pojavlja kapusov ščitkar ali kapusova bela mušica. Škodljivec je nadležen predvsem pri vrtninah, ki ostanejo na njivah še pozno v jeseni, kot so glavnati, kodrolistni ter brstični ohrovt. Bolj kot neposredna škoda zaradi sesanja listov je škodljivo izločanje medene rose, na katero se naselijo glive sajavosti, ki kvarijo izgled pridelkov. Priporočamo, da rastline večkrat pregledate. V primeru pojava škodljivcev preprečite njihovo prerazmnožitev. Uporabite lahko katerega od insekticidov kot je Benevia ali Movento CS 100.

V nasadih kapusnic redno spremljajte tudi druge škodljivce, predvsem gosenice belinov in sovk in jih zatirajte po ptrebi.   

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte registracije pripravkov in opozorila za varstvo čebel in okolja!

Listne pegavosti na zelenjadnicah

Sedanje vremenske razmere z močnimi in dolgotrajnimi rosami ter razmeroma visokimi temperaturami sredi dneva, so zelo ugodne za razvoj in širjenje raznih listnih pegavosti. Za vrtnine, ki so že blizu tehnološke zrelosti, te ne predstavljajo tako velike nevarnosti, kot za mlajše posevke, še posebej, če uspevajo v bližini starejših, ki so lahko vir okužb. Priporočamo redno pregledovanje posevkov.

Na rdeči pesi spremljajte pojave listnih pegavosti. Najpogosteje jih povzroča gliva Cercospora beticola. Na listih nastanejo okroglaste, sivo-rjavkaste pege s temno rjavim do rdeče-viljoličnim robom. Ob močni okužbi se lahko okuženi listi v celoti posušijo. Zelo podobna znamenja z nekoliko bolj izrazito temnimi, skoraj črnimi robovi, so lahko tudi posledica bakterijskih okužb.  

Na zeleni opažamo pojave listne pegavosti zelene (Septoria apiicola). Začetna znamenja so drobne klorotične pege, ki hitro potemnijo, na nekrotiziranem tkivu se oblikujejo črna trosišča (piknidiji). Pege se združujejo in lahko prekrijejo večje dele površine listov. Na poru spremljajte pojave porove škrlatna pegavosti (Alternaria porri).

Za zatiranje raznih listnih pegavosti na vrtninah so registrirani fungicidi na osnovi difenokonazola (Mavita 250 EC, Score 250 EC), azoksistrobina (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250SC, Zoxis 250 SC) ali kombinirani pripravki Signum, Sercadis plus, Luna experience ipd. Pri izbiri sredstev upoštevajte registracije pripravkov!

 

27. avgust 2021

Črna listna pegavost na korenju

Z nastopom hladnejših noči z obilnejšimi rosami so vzpostavljene dobre razmere za razvoj raznih listnih pegavosti. Na korenju se pojavlja črna listna pegavost ali korenjev ožig, ki ga povzroča gliva Alternaria sp. Priporočamo redno pregledovanje njiv. Za zatiranje listne pegavosti lahko uporabite fungicide na osnovi aktivne snovi (a.s.) azoksistrobin - Chamane, Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zoxis 250 SC, s karenco (K) 10 ali 14 dni, ali kombinirane pripravke kot je Sercadis plus (a.s difenokonazol + fluksapiroksat; K=7 dni), Luna experience (fluopiram + tebukonazola; K= 14 dni), Signum (a.s. boskalid + piraklostrobin; K=14 dni) in Switch 62,5 WG (ciprodinil + fludioksonil; K=7 dni). Za delno zmanjševanje okužb s črno listno pegavostjo je registriran tudi biološki pripravek Taegro na osnovi Bacillus amyloliquefaciens (K=1 dan) ter pripravka Polyversum in Univerzalni fungicid na osnovi glive Pythium oligandrum M1 (K=1 dan, registracija za manjše uporabe).

Pepelovka kobulnic      

Sedanje razmere so zelo ugodne tudi za razvoj pepelovk. Znamenja pepelovke kobulnic, ki se kaže kot bela prevleka na površini listov in stebel opažamo na korenju in na peteršilju. Od zgoraj navedinih fungicidov zatirajo pepelovko na korenju pripravki na osnovi azoksistrobina, Sercadis plus, Luna experience, Signum in Taegro, za zatiranje pepelovke je registriran še biološki fungicid Serenade ASO (karenca ni potrebna) in žveplov pripravek Biotip Sulfo 800 SC (K= 7 dni).

Za zatiranje pepelovke na peteršilju pa lahko uporabite katerega od registriranih fungicidov na osnovi difenokonazola - Difenzon, Mavita 250 EC, Score SC, Difcor (vsi imajo karenco 14 dni) ali Signum ali biološki pripravek Sonata na osnovi Bacillus pumilus (karenca ni potrebna). Vsi navedeni so registrirani za pridelavo peteršilja za liste. Pri pridelavi peteršilja za koren lahko uporabite Sercadis plus, Signum ali žveplov pripravek Biotip Sulfo 800 SC ali Thiovit jet.

 

2. avgust 2021

Sedanje vreme s pogostimi plohami in nevihtami je zelo ugodno za razvoj različnih plesni. Kumare, bučke, buče, dinje in lubenice na prostem in v zavarovanih prostorih varujte pred kumarno plesnijo. Na solatnih kumarah na prostem in v zavarovanih prostorih lahko za varstvo uporabite katerega od fungicidov kot so Aliette Flash, Champion 50 WG, Champ formula 2 FLO, Cuproxat ali sredstva na osnovi a.s. azoksistrobin - Mirador 250 SC, Ortiva in Zaftra AZT 250 SC. Samo v zavarovanih prostorih so dovoljeni tudi Ranman Top in Tanos 50 WG, samo na prostem pa še Enervin, Cuprablau Z 35 WP/WG, Ridomil gold MZ pepite ter biološka pripravka na osnovi glive Pythium oligandrum Polyversum ali Univerzalni fungicid.

Za varstvo kumaric za vlaganje so registrirani pripravki Cuprablau Z 35 WP, Enervin, Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Ranman top in Tanos 50 WG.

Za varstvo bučk, buč, lubenic in dinj na prostem in v zavarovanih prostorih lahko prav tako uporabite sredstvo Aliette flash ter navedene pripravke z azoksistrobinom, samo na bučkah tudi Champion, Champ, Cuproxat in Ranman top, v zavarovanih prostorih pa še Tanos. Samo na prostem lahko rabite tudi Cuprablau in Ridomil gold MZ pepite.

Čebulna plesen

Čebula, vzgojena iz čebulčka sedaj počasi zaključuje z rastjo, posevki iz semena pa so še izpostavljeni čebulni plesni, zato priporočamo, da nasade zavarujete s fungicidi. Za zatiranje čebulne plesni so registirani bakrovi pripravki (Champ formula 2 Flo, Champion 50 WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuproxat), Penncozeb 75 DG, Ridomil gold MZ pepite, Armetil M, Banjo ter pripravki na osnovi azoksistrobina (Chamane, Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC in Zoxis 250 SC).

Pepelovka bučnic

Na kumarah, bučkah, bučah, lubenicah in dinjah v zavarovanih prostorih in na prostem bodite pozorni tudi na pojave pepelovke bučnic. V primeru pojava belo sivih prevlek na zgornji strani listov priporočamo uporabo katerega izmed registriranih fungicidov.

Na kumarah, bučkah, bučah, lubenicah in dinjah na prostem in v zavarovanih prostorih lahko uporabite sredstva na osnovi azoksistrobina (Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250 SC), Sercadis plus, Systane 20 EW (samo na kumarah, bučah in bučkah), v zavarovanih prostorih tudi Collis (samo na kumarah in bučkah), Topas 100 EC, Topaze; samo na prostem pa tudi Mavita 250 EC ali Score 250 EC.   

Pred rabo fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

19. julij 2021

VARSTVO ZELENJADNIC

Škodljivci v zavarovanih prostorih

Na plodovkah v zavarovanih prostorih bodite pozorni na pojave pršic, priporočamo redno pregledovanje rastlin in pravočasno ukrepanje. Preden se obilno namnožijo lahko za zmanjšanje populacije pršic uporabite pripravka Orocide plus in Prev-gold na osnovi olja pomarančevca, ali sredstvo Requiem prime na osnovi različnih terpenoidov. Olje pomarančevca pri žuželkah in pršicah poškoduje zunanjo zaščitno plast (kutikulo), mešanica terpenoidov pa povzroča motnje dihanja in gibanja. Uporablja se za zmanjševanje številčnosti navadne pršice, ščitkarjev in cvetličnega resarja na papriki, jajčevcih, kumarah, bučkah in dinjah v rastlinjakih. Vsi pripravki imajo karenčno dobo 1 dan. Za zatiranje pršic v zavarovanih prostorih so registrirani tudi klasični akaricidi kot je Nissorun, Ortus in Vertimec pro.

Pozorni bodite tudi na druge škodljivce, predvsem na razne stenice, ki povzročajo deformacije listov in plodov. V zadnjih letih se tudi pri nas širi marmorirana smrdljivka, ki je zelo škodljiva vrsta stenice. Za njeno zatiranje je registriran Mospilan 20 SG.

Spremljajte tudi pojave raznih gosenic, ki se zavrtajo v plodove in jih izjedajo. Na mestih poškodb prihaja tudi do gnitja plodov. V primeru pojava gosenic jih je treba zatirati takoj, ko jih opazite, preden se zavrtajo v plodove. Uporabite lahko katerega od bioloških pripravkov kot so Agree WG, Delfin WG, Lepinox plus in Neemazal-T/S ali pripravek Affirm ali Alverde.

Pred rabo insekticidov pozorno preberite priložena navodila. Upoštevajte registracije in opozorila za varstvo ljudi in okolja!

 

29. junij 2021

OBVESTILA ZA PRIDELOVALCE ZELENJADNIC                                          

Val zelo vročega in suhega vremena, ki nas je zajel v zadnjem obdobju, je nekoliko umiril širjenje raznih glivičnih bolezni rastlin, po drugi strani pa je takšno vreme zelo ugodno za razvoj raznovrstnih škodljivih žuželk in pršic.

Gosenice na kapusnicah

Kapusnice in druge križnice so trenutno med zelenjadnicami najbolj na udaru škodljivcev, saj opažamo v posevkih obsežne poškodbe od raznih škodljivcev, ki izjedajo liste. Na glavnatem in koničastem zelju, ohrovtu, mladi cvetači ter drugih vrstah delajo škodo predvsem gosenice kapusove sovke, kapusovega belina in kapusovega molja. Usodne so lahko predvsem poškodbe najmlajših listov v sredini rastlin. Poleg omenjenih smo v mladem posevku kolerabe v osrednji Sloveniji opazili tudi številčno populacijo še majhnih ličink (pagosenic) repne grizlice. Njihov pojav je v tem času manj običajen, navadno jih zatiramo šele na jesenskih posevkih.

Priporočamo redno pregledovanje rastlin. V sedanjih razmerah poteka razvoj žuželk zelo hitro. Več poškodb je na namakanih površinah, saj rastline tam hitreje rastejo in so bolj sočne, zato jih imajo škodljivci raje. Za zatiranje raznih gosenic na kapusnicah lahko uporabite katerega od insekticidov kot so Affirm, Buldock EC 25, Decis 100 EC, Fastac 100 EC, Karate zeon 5 CS, Mimic, Steward, Coragen, Laser plus in biološki pripravki Agree WG, Delfin WG in Lepinox plus.

Pri izbiri sredstev upoštevajte registracije pripravkov. Insekticidi so občutljivi na visoke temperature in močno sonce, zato jih uporabite bodisi zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, nikakor pa ne sredi dneva! Pred rabo pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte opozorila za varstvo čebel in okolja!

Pršice v zavarovanih prostorih

Na zelenjadnicah v zavarovanih prostorih so se začele pojavljati pršice. Prerazmnožitve opažamo predvsem na fižolih. Nevarno je, da se škodljivci od tam razširijo na sosednje rastline, zato priporočamo redno pregledovanje nasadov in pravočasno ukrepanje, preden se pršice obilno namnožijo.

V zavarovanih prostorih jih lahko zatirate z uporabo katerega od za to namenjenih  akaricidov. Na paradižniku, papriki, jajčevcih, dinjah, lubenicah, bučah in drugih bučnicah z užitno in neužitno lupino ter na kumarah in kumaricah za vlaganje so za zatiranje pršic v zavarovanih prostorih na voljo klasični akaricidi Nissorun 250 SC, Nissuron 10 WP, Ortus 5 SC in Vertimec pro.

Od letos pa so na novo registrirani tudi pripravki na osnovi olja pomarančevca (Orocide plus in Prev-gold) in različnih terpenoidov (Requiem prime). Olje pomarančevca pri žuželkah in pršicah poškoduje zunanjo zaščitno plast (kutikulo) kar vodi do izsušitve in posledično  smrti. Mešanica terpenoidov v sredstvu Requiem prime deluje na žuželke in pršice kontaktno in povzroča motnje dihanja in gibanja. Deluje na vse razvojne stadije škodljivcev in po nanosu hitro izhlapi. Uporablja se za zmanjševanje številčnosti populacije navadne pršice na papriki in jajčevcih.

Pred rabo akaricidov pozorno preberite priložena navodila! Upoštevajte opozorila glede nevarnosti za zdravje ljudi in okolja!

14. junij 2021

VARSTVO KAPUSNIC

Na kapusnicah se pojavljajo gosenice kapusovega belina. Svetujemo pregledovanje nasadov in pravočasno ukrepanje, saj lahko gosenice v kratkem času pojedo liste vse do listnih žil. Za zatiranje raznih gosenic metuljev lahko uporabite biološke pripravke Agree WG, Lepinox plus in Delfin WG ali klasične insekticide kot so Buldock EC 25, Decis 100 EC, Fastac 100 EC, Karate zeon 5 CS, Affirm, Mimic, Steward ali Coragen. Sredstva kot so Decis, Fastac, Karate zeon so registrirana tudi za zatiranje kapusovih bolhačev. Pridelovalci opažajo slabšo učinkovitost delovanja na te škodljivce. Ker gre za snovi, ki so zelo občutljive na sončno osvetlitev in visoke temperature jih uporabite zvečer ali ob oblačnem vremenu.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

VARSTVO FIŽOLA

Nekateri pridelovalci poročajo o pojavu bele gnilobe na fižolu. V zavarovanih prostorih za zatiranje omenjene bolezni ni registriranega sredstva, zato priporočamo odstranjevanje okuženih rastlin, saj na ta način zmanjšate možnost pojava bolezni v prihodnje. Na prostem lahko proti beli gnilobi od začetka cvetenja fižola dalje uporabite pripravek Switch 62,5 WG, največ dvakrat v rastni dobi.

V nasadih fižola spremljajte tudi pojave listnih uši.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja!

 

17. maj 2021

VARSTVO ČEBULE

Nadaljevanje nestanovitnega in razmeroma hladnega vremena z vmesnimi otoplitvami je ugodno za razvoj čebulne plesni. Priporočamo, da nasade preventivno zavarujete s katerim od za ta namen registriranih fungicidov kot so Armetil M, Ridomil gold MZ pepite, Banjo, Penncozeb 75 DG ali bakrovi pripravki Chamane, Champ formula 2 flo, Champion 50 WG, Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP in Cuproxat. Registrirani so tudi fungicidi na osnovi a.s. azoksistrobin Mirador 250 SC, Ortiva, Zaftra AZT 250SC in Zoxis 250 SC.

Vsa dela v čebuli opravljajte v času, ko so rastline suhe. Upoštevajte sredstvom priložena navodila!

 

12. maj 2021

OBVESTILA ZA PRIDELOVALCE VRTNIN                                                              

Kapusnice

Pridelovalce kapusnic obveščamo, da po zadnji otoplitvi vremena v nasadih že opažamo številčne populacije različnih vrst bolhačev. Hroščki lahko na mladih rastlinah povzročijo precejšnjo škodo in zastoj v rasti. Priporočamo pregledovanje rastlin in ukrepanje v primeru prerazmnožitve. Na rastlinah opažamo tudi prve metuljčke kapusovega molja. Pri presajanju novih sadik pa imejte še naprej v mislih tudi možnost pojavljanja škod zaradi kapusove muhe.

Čebulnice

Čebula iz čebulčka je sedaj v obdobju intenzivnega razvoja listne mase. Ob nadaljevanju razmeroma hladnega vremena bo potrebno paziti na čebulno plesen. Pregledujte nasade in bodite pozorni na zgodnja znamenja bolezni, ki se kažejo v obliki pojava svetlo zelenih do rumenkasto razbarvanih predelov na listih, na katerih se nato oblikuje sivkast poprh s trosi. Če opazite taka znamenja je zaradi preprečevanja širjenja okužb potrebno nasade nemudoma poškropiti z ustreznim fungicidom. Za sedaj bolezni v nasadih nismo opazili.

 

3. maj 2021

VARSTVO KAPUSNIC                                                                                                          

Pridelovalce kapusnic opozarjamo, da smo v posevkih kapusnic opazili odložena jajčeca kapusove muhe. Jajčeca so bela, podolgasta in odložena tik ob koreninski vrat. Priporočamo pregledovanje rastlin. Tam, kjer je izvedljivo priporočamo, da rastline po sajenju prekrijete s kopreno, da žuželkam preprečite dostop do rastlin. Za zatiranje kapusove muhe je bil lani registriran tudi insekticid Benevia. Gre za sredstvo z dotikalnim in želodčnim delovanjem, ki deluje na jajčeca in vse razvojne stopnje ličink tako, da se le-te prenehajo prehranjevati. Dovoljenje ima za zatiranje kapusove muhe ter gosenic metuljev in kapusovega ščitkarja v cvetači, brokoliju, glavnatem zelju ter brstičnem ohrovtu.

Pred rabo insekticida natančno preberite in upoštevajte navodila proizvajalca! Sredstvo je strupeno za čebele!