Sadjarstvo

8. 7. 2024                                                                                                                                

VARSTVO PEČKARJEV

V nasadih jablan in hrušk nadaljujte s preventivnim varstvom pred jablanovim škrlupom. Svetujemo uporabo enega od kontaktnih fungicidov na osnovi kaptana kot so Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Merplus, Scab 80 WG ali Scab 480 SC. Za varstvo pred jablanovo pepelovko lahko škropilni brozgi dodate enega od registriranih fungicidov na osnovi močljivega žvepla, vendar bodite pri njihovi uporabi pozorni na preprečevanje fitotoksičnosti in jih uporabite v hladnejšem delu dneva. V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred škrlupom uporabite pripravke Curatio – žvepleno apnena brozga (ima dovoljenje za nujne primere), Vitisan in Karbicure, ki delujejo tudi proti različnim povzročiteljem pegavosti na listih (kompleksi gliv iz rodu Marssonina, Alternaria in Colletotrichum).

Škropljenja je treba izvajati v 10 do 14 dnevnih razmakih. Pri tem je treba spremljati vremensko napoved in opraviti škropljenje pred obilnim dežjem. V primeru, da je po opravljenem škropljenju padlo 20–30 mm padavin, se predvideva, da je škropilna obloga sprana in je potrebno škropljenje pred naslednjimi napovedanimi padavinami ponoviti.

V primeru preseganja praga škodljivosti jabolčnega zavijača uporabite enega od registriranih insekticidov kot so Delegate, Mimic, Coragen, Voliam, Shenzi 200 SC in Laser plus.

V ekološki pridelavi lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravke Carpovirusine, Madex Max in Laser plus. Uporabite lahko tudi pripravke na osnovi entomopatogene bakterije Bacillus thuringiensis (Bt) kot so Agree, Lepinox Plus, Delfin WG, ki delujejo tudi proti gosenicam drugih metuljev (breskov zavijač, češpljev zavijač, mali sadni zavijač).

V vročih in suhih obdobjih lahko v nasadih prihaja do prerazmnožitev rdeče sadne pršice. Sadjarjem svetujemo redno spremljanje stanja in pravočasno ukrepanje v primeru prerazmnožitve. Glede na sorto in razvojno fazo jablane (vezano na registracijo posameznih akaricidov) uporabite enega od dovoljenih pripravkov v integrirani pridelavi: Kanemite SC, Milbeknock, Nissorun 10 WP oz. 250 SC in Shirudo.

Pri škropljenju zgodnjih sort jablan bodite pozorni na karenčne dobe pripravkov. Pred škropljenjem z insekticidi pokosite cvetočo podrast in jih uporabite zvečer oz. takrat, ko so čebele v panjih.

 

8. 7. 2024                                                                                                                                

VARSTVO OREHOV

Pridelovalcem orehov priporočamo, da v nasadih izobesijo rumene lepljive plošče s privabilom za spremljanje naleta orehove muhe. Prve odrasle muhe namreč izletajo v juliju in se kmalu parijo, samice pa po približno desetih dneh začnejo z odlaganjem jajčec. V nasad je priporočljivo namestiti najmanj dve vabi, ki sta med seboj oddaljeni vsaj 30 m in na različnih višinah v krošnji - ena vaba naj visi na višini okoli 2 m, druga pa na višini okoli 6 m. Plošče obesimo v bližino plodov na senčno stran krošnje.

Priporočeni termin za zatiranje muhe je 5 dni po prvem ulovu na rumeno lepljivo ploščo. Uporabite lahko pripravka Laser 240 SC ali Laser plus. Pripravek je priporočljivo uporabiti v kombinaciji s prehransko vabo Nutrel, ki poveča učinkovitost delovanja insekticida. Za škropljenje zastrupljene vabe je predvidena zelo majhna količina vode ob uporabi šob, ki oblikujejo velike kaplje. Poškropiti je potrebno le spodnjo tretjino krošnje na osončeni strani. Enako postopamo v ekoloških nasadih. V primeru, da se po opravljenem škropljenju na rumeno lepljivo ploščo še vedno lovijo muhe, je potrebno v presledku enega do dveh tednov škropljenje ponoviti. Prav tako je potrebno škropljenje ponoviti tudi v primeru obilnejših padavin, ki izperejo zastrupljeno vabo.

Za varstvo posameznih dreves se lahko poslužujemo tudi prekrivanja površine pod drevesi s proti-insektno mrežo ali kopreno. Prekrivka mora biti trdno nameščena in ob robovih tesno stisnjena ob tla. Prekrivko je potrebno pustiti vse do konca septembra. Tako preprečimo muham, ki se izlegajo pod drevesom, da preletajo na drevo. Na ta način preprečimo večji del škode.

Za zatiranje orehove muhe lahko uporabite tudi insekticidno past Decis trap orehova muha.

Upoštevajte sredstvom priložena navodila, veljavne registracije in priporočila za varstvo okolja! Pred uporabo insekticidov odstranite cvetočo podrast in škropljenje opravite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so čebele v panjih!

 

3. 6. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Kljub zaključenem obdobju primarnih okužb z jablanovim škrlupom je potrebno nadaljevati s preventivnim varstvom. Kjer na listju ni prisotnih peg škrlupa, je potrebno zaščititi plodiče na 10-14 dni. V nasadih kjer je škrlup prisoten na listju nadaljujte s škropljenji v razmikih 5–7 dni. Priporočamo uporabo dotikalnih pripravkov na osnovi kaptana: Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC. Možna je tudi uporaba drugih pripravkov kot so Delan 700 WG, Delan PRO, Alcoban, Syllit 400 SC in Polyram DF (zaloge v uporabi do 28. 11. 2024). Za nujne primere lahko proti listnim pegavostim uporabite tudi dotikalni pripravek Banjo.

Za zatiranje jablanove pepelovke priporočamo dodajanje enega izmed žveplovih pripravkov. V močno okuženih nasadih namesto žvepla uporabite fungicide kot so Luna experience, Sercadis ali Sercadis plus. Slednja delujeta tudi proti jablanovemu škrlupu. Pred škropljenjem je potrebno izrezati plesnive poganjke ter jih odstraniti iz nasada. Dobro stopnjo varstva proti jablanovi pepelovki dosežemo le z doslednim izvajanjem obeh ukrepov.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio žvepleno apnena brozga.

Pridelovalcem, ki še niste opravili prvega škropljenja proti jabolčnemu zavijaču s pripravki Coragen, Voliam ali Shenzi 200 SC priporočamo, da to storite čim prej.  V kolikor niste uporabili zgoraj naštetih pripravkov, lahko v tem času uporabite tudi druge insekticide kot so Mimic, Delegate 250, Laser plus in Mospilan 20 SG, ki ga priporočamo v nasadih, kjer imate težave tudi z drugimi sesajočimi organizmi.

Ekološki sadjarji lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravka Carpovirusine ali Madex max, ki vsebujeta virus granuloze in specifično delujeta proti jabolčnemu zavijaču. Oba pripravka sta močno občutljiva na sončno obsevanje, zato je aplikacija nujna v oblačnem vremenu oz. v večernem času. V ekoloških nasadih opažamo povečevanje naleta drugih vrst zavijačev, možna je uporaba pripravkov kot so Agree, Lepinox ali Delfin, ki delujejo na gosenice metuljev.

Spremljajte stanje listnih uši v nasadih in ob preseženem pragu škodljivosti  ukrepajte z enim izmed insekticidov kot so Mospilan 20 SG, Teppeki, Afinto ali Movento SC 100. Kdor ob preseženem pragu škodljivosti še ni opravil zatiranja krvave uši, je sedaj zadnji čas. Uporabite insekticid Pirimor 50 WG ali Movento SC 100, ki jima dodajte tudi močilo.

Bodite pozorni na pojav pršic. Ob preseženem pragu lahko uporabite akaricide kot so Kanemite SC, Milbeknock ali Shirudo. 

Nalet hroščkov bukovega rilčkarja skakača se nadaljuje. Bodite pozorni na morebitno škodo, ki jo povzročajo hroščki z objedanjem plodičev in listja. Na škodljivca imata stransko delovanje tudi pripravka Asset five, ki ga lahko uporabite za zatiranje listnih uši in Laser plus s katerim zatirate jabolčnega zavijača

Pridelovalce opozarjamo, naj bodo pozorni na pojav bakterijskega hruševega ožiga. V nasadih, kjer je hrušev ožig prisoten, je higiena zelo pomembna. Izrezovanje okuženih socvetij in poganjkov moramo opraviti čim hitreje, vendar ob suhem vremenu in ob stalnem razkuževanju orodja (npr. 70 % etanol ali 10 % raztopina varikine). Izrezati je potrebno dva do trikratno dolžino prizadetega dela v zdrav les. Izrezane ostanke se sproti spravlja v plastične vreče in se jih uniči s sežigom. Z namenom razkuževanja se lahko opravi škropljenje z bakrovim pripravkom Cuprabalu 35 WP v odmerku (0,57 kg/ha). Mrežavost plodov zaradi uporabe bakra v času razvoja plodičev je možna. Več o bolezni si lahko preberete na naslovu https://www.ivr.si/skodljivec/hrusev-ozig/.

Po neurjih s točo, v najkrajšem možnem času opravite škropljenje s pripravki na osnovi kaptana.

 

3. 6. 2024

VARSTVO ČEŠENJ IN SLIV

ČEŠNJE

Če ste na rumenih lepljivih ploščah ugotovili presežen prag škodljivosti češnjeve muhe (najmanj 1 češnjeva muha/2 lepljivi plošči), je v začetku barvanja plodov na poznih sortah še upravičena uporaba insketicida. Uporabite lahko Exirel (karenca je 7 dni) ali Mospilan 20 SG (karenca je 14 dni). Ekološki pridelovalci lahko uporabite biotični pripravek Naturalis, ki nima karenčne dobe. Ob škropljenju je priporočljivo dodajanje beljakovinske vabe Nutrel. V krošnje dreves lahko namestite tudi insekticidno vabo Decis Trap češnjeva muha, ki privablja škodljivca in zmanjšuje napadenost plodov. Priporočljiva gostota pasti znaša 100 vab/ha.

Predvsem v zahodni Sloveniji in na toplih legah, je plodova vinska mušica že prisotna. Ta odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličink so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo. Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe s pomočjo katerih lahko spremljajo pojav škodljivca. Prehranske vabe lahko izdelate sami, tako da v 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja mušico. V plastenko nalijete 1 dl raztopine jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v krošnjo, na višino 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe. Na voljo je tudi insekticidna vaba Decis Trap plodova vinska mušica, ki se uporablja za zmanjševanje deleža poškodovanih plodov. Za zatiranje škodljivca pa so registrirana naslednja sredstva: Exirel (karenca je 7 dni), Laser plus (karenca je 7 dni) in Asset five (karenca je 7 dni).

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Za varstvo lahko uporabite enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience (karenca 7 dni), Prolectus (karenca je 1 dan), Libreto (karenca je 3 dni), Signum (karenca je 7 dni), Switch 62,5 WG (karenca 7 dni), Revyona (karenca 3 dni) ali Teldor 500 SC (karenca 3 dni). Ekološki sadjarji imate na voljo pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Amylo-X (ni karence), Serenade ASO (ni karence) ali Taegro (karenca je 1 dan).

SLIVE

Na slivah opažamo izvrtine češpljevega zavijača. Za varstvo so na voljo sredstva Coragen, Affirm opti, Delegate 250 WG, Exirel, Shenzi 200 SC in Voliam.

 

VARSTVO BOROVNIC – SIVA PLESEN

V nekaterih nasadih ameriških borovnic opažamo težave s sekundarnimi okužbami s sivo plesnijo (Botrytis cinerea). Okuženi deli rastlin so vir sekundarnih okužb in prizadenejo razvijajoče se plodove. Siva plesen se lahko pojavlja tudi kot sekundarna okužba na poganjkih okuženih z monilijo oz. se obe glivi pojavljata hkrati.

Pridelovalcem, ki ste imeli v preteklosti večje težave s sivo plesnijo, za zmanjševanje sekundarnih okužb s sivo plesnijo svetujemo sredstva na osnovi biotičnih agensov kot so Amylo-X, Botector, Serenade aso in Taegro. Možna je tudi uporaba fungicidov  Signum, Teldor SC 500 in Switch 62,5 WG.  

 

27. 5. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Sadjarje obveščamo, da je nevarnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom mimo. V nasadih, kjer na listju ni prisotnih peg škrlupa, povečajte razmike med škropljenji na 10–14 dni. Sadjarji, ki opažate pege škrlupa, nadaljujte z rednimi preventivnimi škropljenji v razmikih 5–7dni. V fazi debeljenja plodičev je pomembno ščititi plodiče pred sekundarnimi okužbami s škrlupom. Varstvo nadaljujte s preventivnim pristopom in rabo kontaktnih pripravkov na osnovi ditianona (Delan 700 WG, Delan PRO, Alcoban), kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC) ali dodina (Syllit 400 SC). Uporabite lahko tudi pripravek Polyram DF (zaloge v uporabi do 28. 11. 2024). Za nujne primere lahko proti listnim pegavostim uporabite tudi dotikalni pripravek Banjo, s stranskim delovanjem tudi na škrlup. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Za zatiranje jablanove pepelovke priporočamo dodajanje enega izmed žveplovih pripravkov. V močno okuženih nasadih namesto žvepla uporabite fungicide kot so Luna experience, Sercadis ali Sercadis plus. Slednja delujeta tudi proti jablanovemu škrlupu. Pred škropljenjem je potrebno izrezati plesnive poganjke ter jih odstraniti iz nasada. Dobro stopnjo varstva proti jablanovi pepelovki dosežemo le z doslednim izvajanjem obeh ukrepov.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio  žvepleno apnena brozga. V primeru prerazmnožitve listnih uši in bolšic uporabite pripravek Asset five.

Spremenljive vremenske razmere niso najbolj ugodne za parjenje in odlaganje jajčec metuljčkov jabolčnega zavijača, vendar so bili na večini lokacij pogoji vseeno izpolnjeni. Pridelovalcem, ki še niste opravili prvega škropljenja proti škodljivcu, priporočamo, da to storite v naslednjih dneh. Lahko uporabite Coragen, Voliam in Shenzi 200 SC, ki učinkujejo tudi na izlegajoče se gosenice. Na zgodnejših lokacijah lahko uporabite tudi druge insekticide kot so Mimic, Delegate 250 ali Laser plus.

Ekološki sadjarji lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravka Carpovirusine ali Madex max, ki vsebujeta virus granuloze in specifično delujeta proti jabolčnemu zavijaču. Oba pripravka sta močno občutljiva na sončno obsevanje, zato je aplikacija nujna v oblačnem vremenu oz. v večernem času. V ekoloških nasadih opažamo povečevanje naleta drugih vrst zavijačev, možna je uporaba pripravkov kot so Agree, Lepinox ali Delfin, ki delujejo na gosenice metuljev.

Vremenske razmere so ugodne tudi za razvoj uši. Spremljajte stanje listnih uši v nasadih in ob preseženem pragu škodljivosti  ukrepajte z enim izmed insekticidov kot so Mospilan 20 SG (tudi proti jabolčnemu zavijaču), Teppeki, Afinto ali Movento SC 100. Za namensko zatiranje krvave uši uporabite insekticid Pirimor 50 WG ali Movento SC 100, ki jima dodajte tudi močilo. 

V nasadih, predvsem v ekoloških, opažamo okrepljen nalet hroščkov bukovega rilčkarja skakača, ki lahko povzroči veliko škodo z objedanjem plodičev in listja. Na škodljivca imata stransko delovanje tudi pripravka Asset five, ki ga lahko uporabite za zatiranje listnih uši, in Laser plus, s katerim zatirate jabolčnega zavijača. 

Pridelovalce opozarjamo, naj bodo pozorni na pojav hruševega ožiga, saj smo na terenu že opazili posamezne okužbe. Okužbam so podvrženi predvsem mladi nasadi jablan in hrušk, ki dolgo pocvitajo. Za bolezen je značilno venenje in rjavenje mladih poganjkov, ki se ukrivljajo v obliki pastirske palice ter mladih plodičev. Ob padavinah se lahko pojavi bakterijski izcedek, bele do rjave barve. Za bolezen so dovzetne tudi nekatere okrasne rastline kot so panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica, glog ipd. Ob pojavu bolezni lahko obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Škropljenje z insekticidi opravite v večernem ali nočnem času in pred tem pokosite cvetočo podrast v nasadu!

 

20. 5. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Obdobje primarnih okužb z jablanovim škrlupom se počasi zaključuje. Glede na lokacijo se stanje nekoliko razlikuje, vendar pričakujemo, da bodo po prvih obilnejših padavinah izbruhi askospor kočani na vseh opazovanih lokacijah. Sadjarjem svetujemo nadaljevanje varstvo z dosedanjim preventivnim pristopom in z uporabo kontaktnih pripravkov na osnovi ditianona (Delan 700 WG, Delan PRO, Alcoban), kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC) ali dodina (Syllit 400 SC). Uporabite lahko tudi pripravek Polyram DF (zaloge v uporabi do 28. 11. 2024). Škropljenje opravite pred naslednjimi padavinami.

Za zatiranje jablanove pepelovke priporočamo dodajanje žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. V močno okuženih nasadih pa namesto žvepla uporabite pripravke kot so Luna experience,  Sercadis ali Sercadis plus. Slednja delujeta tudi proti jablanovem škrlupu. Pred škropljenjem je potrebno izrezati plesnive poganjke ter jih odstraniti iz nasada. Dobro stopnjo varstva proti jablanovi pepelovki dosežemo le z doslednim izvajanjem obeh ukrepov.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio  žvepleno apnena brozga. V primeru prerazmnožitve listnih uši in bolšic uporabite pripravek Asset five.

Glede na vremenske razmere in nalet metuljčkov jabolčnega zavijača, je na večini lokacij primeren termin za uporabo insekticidov kot so Coragen, Voliam in Shenzi 200 SC, ki učinkujejo tudi na izlegajoče se  gosenice. Smiselna je tudi uporaba pripravka Exirel.

Ekološki sadjarji lahko za zatiranje jabolčnega zavijača uporabite pripravka Carpovirusine ali Madex max, ki vsebujeta virus granuloze in specifično delujeta proti jabolčnemu zavijaču. Oba pripravka sta močno občutljiva na sončno obsevanje, zato je aplikacija nujna v oblačnem vremenu oz. v večernem času. V primeru prisotnosti drugih zavijačev je možna uporaba pripravkov kot sta Agree ali Lepinox, ki delujeta na gosenice metuljev.

Vremenske razmere so ugodne za razvoj uši. Spremljajte stanje listnih uši v nasadih in ob preseženem pragu škodljivosti ukrepajte z enim izmed insekticidov kot so Mospilan 20 SG, Teppeki, Afinto in Movento SC 100. Za namensko zatiranje krvave uši uporabite insekticid Pirimor 50 WG ali Movento SC 100, ki jima dodajte tudi močilo. 

V nasadih, predvsem v ekoloških, opažamo okrepljen nalet hroščkov bukovega rilčkarja skakača, ki lahko povzroči veliko škodo z objedanjem plodičev in listja. Na škodljivca imata stransko delovanje tudi pripravka Asset five, ki ga lahko uporabite za zatiranje listnih uši in Laser plus, s katerim zatirate jabolčnega zavijača

Pridelovalce opozarjamo, naj bodo pozorni na pojav hruševega ožiga, saj smo na terenu že opazili posamezne okužbe. Okužbam so podvrženi predvsem mladi nasadi jablan in hrušk, ki dolgo pocvitajo. Za bolezen je značilno venenje in rjavenje mladih poganjkov, ki se ukrivljajo v obliki pastirske palice ter mladih plodičev. Ob padavinah se lahko pojavi bakterijski izcedek, bele do rjave barve. Za bolezen so dovzetne tudi nekatere okrasne rastline kot je panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica, glog ipd. Ob pojavu bolezni lahko obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali območno enoto javne službe za varstvo rastlin.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Škropljenje z insekticidi opravite v večernem ali nočnem času in pred tem pokosite cvetočo podrast v nasadu!

 

13. 5. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Nevarnost primarnih okužb z jablanovim škrlupom v nasadih jablan in hrušk še ni minila. Možnost okužb je velika predvsem v nasadih, kjer odpadlo listje jeseni ni bilo odstranjeno - pometeno in ostanki listja še niso povsem razkrojeni. Sadjarjem svetujemo, da nadaljujete preventivno varstvo z uporabo kontaktnih pripravkov na osnovi ditianona (Delan pro, Delan PRO, Alcoban), kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC) ali dodina (Syllit 400 SC). Uporabite lahko tudi pripravek Polyram DF (zaloge v uporabi do 28. 11. 2024). Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami!

Za zatiranje jablanove pepelovke priporočamo dodajanje žveplovih pripravkov, kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. V močno okuženih nasadih pa namesto žvepla uporabite pripravke, kot so Luna experience,  Sercadis ali Sercadis plus. Slednja delujeta tudi proti jablanovem škrlupu. Pred škropljenjem je potrebno izrezati plesnive poganjke, jih dati v vreče ter jih izven nasada zažgati.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio žvepleno apnena brozga.

V nasadih redno spremljajte populacije različnih vrst listnih uši, proti katerim ukrepajte v primeru preseganja praga škodljivosti. Za zatiranje mokaste in zelene jablanove uši so na voljo naslednji insekticidi: Mospilan 20 SG, Teppeki, Afinto in Movento SC 100. V primeru zatiranja krvave uši uporabite insekticida Pirimor 50 WG ali Movento SC 100, ki ima dodajte tudi močilo. 

V preteklih dneh so bile na toplejših lokacijah po Sloveniji že izpolnjeni pogoji za parjenje in odlaganje jajčec metuljčkov jabolčnega zavijača. V prihodnjih dneh oz. po ustalitvi vremenskih razmer bo potrebno ukrepanje proti škodljivcu s sredstvi na osnovi klorantraniliprola Coragen in Voliam, ki učinkujeta na odložena jajčeca in na izlegajoče se gosenice. Prav tako lahko uporabite sredstvo Exirel. Na hladnejših lokacijah lahko uporabite tudi pripravek Harpun, ki deluje le na odložena jajčeca, učinkuje pa tudi proti ličinkam ameriškega kaparja.

Ekološki sadjarji lahko uporabite virusne pripravka Coragen ali Madex max. Virusni pripravki so močno občutljivi na sončno obsevanje zato je aplikacija sredstva nujna v oblačnem vremenu oz. v večernem času.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Škropljenje z insekticidi opravite v večernem ali nočnem času in pred tem pokosite cvetočo podrast v nasadu!

 

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Na nekaterih legah po Sloveniji češnje že zorijo. Če ste na rumenih lepljivih ploščah spremljali nalet češnjeve muhe in ugotovili presežen prag škodljivosti (najmanj 1 češnjeva muha/2 lepljivi plošči), je potrebno ukrepati. Uporabite lahko Exirel ali Mospilan 20 SG. Pri uporabi obeh sredstev bodite pozorni na karenčne dobe. Ekološki pridelovalci lahko uporabite biotični pripravek Naturalis, ki nima karence. Ob škropljenju je priporočljivo dodajanje beljakovinske vabe. Ob uporabi beljakovinske vabe je potrebno poškropiti le del krošnje, ki je izpostavljen direktni sončni svetlobi. V krošnje dreves lahko namestite tudi insekticidno vabo Decis Trap češnjeva muha, ki privablja škodljivca in zmanjšuje napadenost plodov. Priporočljiva gostota pasti znaša 100 vab/ha.

Zoreče plodove napada tudi plodova vinska mušica, ki odlaga jajčeca v plodove, škodo pa povzročajo ličinke, ki se prehranjujejo v notranjosti plodov in jih spreminjajo v kašasto gmoto. Posledice prehranjevanja ličink so tudi pogostejše okužbe z navadno sadno gnilobo.

Pridelovalcem svetujemo, da v nasadih češenj in višenj postavijo prehranske vabe, s pomočjo katerih spremljajo pojav škodljivca. Prehranske vabe lahko izdelate sami, tako da v 0,5 L plastenko na zgornjem delu zavrtate 4 do 5 luknjic, katerih premer naj ne bo večji od 5 mm in zgornji del plastenke pobarvate z rdečo barvo, ki privablja mušico. V plastenko nalijete 1 dl mešanice jabolčnega kisa in rdečega vina (razmerje 3:1) in dodate čajno žličko sladkorja (1 žličko na liter raztopine). Plastenko zaprite in jo obesite v krošnjo na višino 1,5 m od tal. V času dozorevanja plodov redno pregledujte vabe. Za zatiranje škodljivca so registrirana naslednja sredstva: Exirel, Laser plus in Asset five. Na voljo je tudi Decis Trap plodova vinska mušica.

Več informacij je dostopnih na povezavi:

https://www.ivr.si/app/uploads/2023/01/Priporocila-za-zatiranje-PVM-KONCNA.pdf  

Ob pogostih padavinah v času zorenja obstaja nevarnost okužb plodov z navadno sadno gnilobo. Za varstvo lahko uporabite enega izmed registriranih pripravkov kot so Luna experience, Prolectus, Libreto, Signum, Switch 62,5 WG, Revyona ali Teldor 500 SC. Ekološki sadjarji imate na voljo pripravke na osnovi mikroorganizmov kot so Amylo-X, Serenade ASO ali Taegro.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila! Škropljenje z insekticidi opravite v večernem ali nočnem času in pred tem pokosite cvetočo podrast v nasadu!

 

6. 5. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Padavine v preteklem tednu so omogočale nove okužbe z jablanovim škrlupom. Količina dežja je bila na večini lokacij dovolj velika, da je bila fungicidna obloga na listih in plodičih sprana, zato jo je potrebno obnoviti. Uporabite lahko kontaktne fungicide na osnovi ditianona (Delan pro, Delan PRO, Alcoban), kaptana (Captan 80 WG, Merpan 80 WDG, Merplus, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG, Scab 480 SC), dodina (Syllit 400 SC) ali  metirama (Polyram DF, veljavnost registracije do 28. 5. 2024).

V primeru, da nasadi pred padavinami niso bili ustrezno preventivno zavarovani in je bilo listje mokro dalj časa (več kot 48 ur), je priporočljiva uporaba pripravkov s kurativnim delovanjem iz skupine IBE fungicidov: Difcor 250 EC, Difol, Duaxo koncentrat, Score 250 EC, Sercadis Plus, Mavita, Revyona, Domark 100 EC, ki jim dodajte enega od zgoraj naštetih kontaktnih fungicidov. Uporabite lahko tudi pripravka Difol in Faban, ki vsebujeta aktivne snovi s kontaktnim delovanjem.

Trenutne vremenske razmere so ugodne za razvoj jablanove pepelovke. V nasadih, kjer so bolezenska znamenja prisotna v večjem obsegu, priporočamo uporabo sistemičnih oz. polsistemičnih pripravkov kot so Duaxo koncentrat, Stroby WG, Zato 50 WG, Sercadis, Sercadis Plus, Revyona in Luna experience. Pri sortah, ki so manj občutljive za okužbe, priporočamo dodajanje žveplovih pripravkov kot so Azumo WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. Za doseganje zadovoljive učinkovitosti kemičnih ukrepov je potrebno pred škropljenjem plesnive poganjke porezati in jih odstraniti iz nasada.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga. Delovanje proti jablanovemu škrlupu imata tudi sredstvi Vitisan in Karbicure.

Krvava uš se pospešeno širi po koreninskem vratu proti krošnji ter iz prezimelih kolonij na starem lesu, proti mladim poganjkom. Ob preseženem pragu škodljivosti (8–10 kolonij na 100 poganjkov) je potrebno škodljivca zatirati. Priporočamo uporabo pripravka Pirimor 50 WG ali pripravek Movento SC 100, katerega uporaba je primernejša v nasadih, kjer imate težave tudi z drugimi sesajočimi organizmi. Učinkovitost zatiranja lahko povečamo z dodajanjem močil, ki raztopijo voskasto prevleko, ki jo izločajo krvave uši in tako škodljivca dodatno izpostavijo insekticidom in naravnim sovražnikom.

Zaradi spremenljivega vremena ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača niso konstantni, tako tudi pogoji za parjenje in odlaganje jajčec niso izpolnjeni. Ob otoplitvi in ustalitvi vremena lahko pričakujemo nadaljevanje naleta in razvoja populacije škodljivca, ko bo tudi potrebno ukrepati. O primernem terminu zatiranja bomo pridelovalce še obvestili.

Pred uporabo natančno preberite in upoštevajte sredstvom priložena navodila!  

 

22. 4. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Jablane v večini nasadov postopoma zaključujejo s cvetenjem ali pa so že odcvetele. Hruške so v fenološki fazi razvoja plodičev.

Kljub ohladitvi je možnost okužb z jablanovim škrlupom še vedno velika. V primeru, da je od prejšnjega škropljenja padlo skupaj več kot 25 mm dežja, je fungicidna obloga sprana, nezavarovano pa je tudi novo priraslo tkivo. Za preprečevanje okužb je ključno nadaljevanje preventivnega varstva z uporabo kontaktnih pripravkov tik pred padavinami. Svetujemo uporabo dotikalnih fungicidov na osnovi ditianona: Alcoban (uporaba največ 3x v rastni sezoni), Delan Pro ali Delan 700 WG. S slednjima se lahko tretira največ 6-krat v eni rastni sezoni.

Uporaba aktivne snovi ditianon na jablanah in hruškah ne sme presegati skupne količine 2625 g aktivne snovi na ha v eni rastni dobi.

Sistemični fungicidi iz skupine anilinopirimidinov so učinkoviti že pri temperaturah, nižjih od 10 °C,  vendar je njihova uporaba upravičena le izjemoma v daljših deževnih obdobjih. Na voljo so pripravki Chorus 50 WG, Chorus Forte (na občutljivih sortah jablan in hrušk se lahko po tretiranju pojavijo znaki rjavosti na plodovih, pri občutljivih sortah hrušk se lahko pri nizkih jutranjih in visokih dnevnih temperaturah pojavijo nekrotične pege na listju), Avalon, Batalion 450 SC, Erune 40 SC, Laitane, Faban, Mythos, Pretil, Pyramid, Pyrus 400 SC in Scala. Sredstva Pyrus, Avalon, Laitane, Erune in Pretil se ne mešajo z drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi. Vsem ostalim sistemičnim fungicidom, razen sredstvu Faban in Chorus Forte, je potrebno dodati enega izmed prej naštetih dotikalnih pripravkov na osnovi a.s. ditianon.

S sredstvi iz skupine anilinopirimidinov so zaradi preprečevanja razvoja rezistence jablanovega škrlupa dovoljena največ 4 tretiranja v rastni sezoni!

Uporaba sistemičnih IBE fungicidov, kot so Duaxo koncentrat, Difol, Score 250 EC, Difcor 250 EC, Sercadis, Sercadis Plus, Mavita, Revyona ali Domark 100 EC bi bila smiselna v nasadih, kjer preventivno škropljenje pred obilnejšim dežjem (20 mm) ni bilo opravljeno in je bilo listje mokro več kot 2 dni. V tem primeru je potrebno tretiranje opraviti čimprej, ko je listje suho. Naštetim pripravkom je potrebno dodati še enega od kontaktnih pripravkov.

Zaradi relativno nizkih temperatur razmere za okužbe z jablanovo pepelovko niso tako ugodne, kljub temu pa v nasadih, ki so močno okuženi, priporočamo uporabo sistemičnih pripravkov kot so Sercadis Plus, Sercadis, Revyona ali Luna experience. Uporaba žveplovih pripravkov bo ponovno aktualna ob prvi otoplitvi (temperature nad 15 °C). Od pripravkov na osnovi močljivega žvepla so na voljo Cosan, Kumulus DF, Microthiol disperss, Microthiol special, Pepelin, Sulfar, Thiovit jet, Vindex 80 WG ali Vertipin. Pred škropljenjem je potrebno porezati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.

V ekološki pridelavi za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio – žvepleno apnena brozga. Stransko delovanje na jablanov škrlup ima tudi sredstvo Karbicure.

Prag škodljivosti jabolčne in hruševe grizlice je presežen, v kolikor se je do zaključka cvetenja na eno belo lepljivo ploščo ujelo preko 30. V tem primeru je potrebno z insekticidi ukrepati, ko bodo drevesa popolnoma odcvetela. Uporabite lahko pripravek Mospilan 20 SG ali Neemazal –T/S, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. Obe sredstvi imata delovanje tudi na druge sesajoče in grizoče organizme.

Če še niste izobesite feromonske dispenzorje za metodo zbeganja ali konfuzije proti jabolčnemu zavijaču, ter feromonske pasti za spremljanje populacije jabolčnega zavijača v nasadih s klasičnim varstvom pred škodljivcem. Kljub temu, da smo pred ohladitvijo že zabeležili ulove metuljev na feromonske pasti, trenutne razmere niso ugodne za razvoj gosenic in nastanek poškodb.

Na terenu opažamo prisotnost malega zimskega pedica v cvetnih šopih, ki že povzroča škodo. Pridelovalci preglejte nasade in ukrepajte z enim izmed insekticidnih pripravkov, ki dosežejo ustrezno učinkovitost predvsem na zgodnjih stadijih gosenic. Priporočamo uporabo biotičnih pripravkov kot sta Agree WG in Delfin WG.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Na češnjah se po cvetenju pojavlja črna češnjeva uš, ki jo zatiramo ob v primeru, da so kolonije prisotne na več kot 3 % poganjkov. Za zatiranje uporabimo enega izmed registriranih insekticidov kot so Afinto, Movento SC 100, Teppeki ali Neemazal T/S. Slednji je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. Škodo povzročajo tudi gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjuje z listi. V ekološki pridelavi je možna uporaba sredstva Agree WG, ki zatira tudi druge gosenice škodljivih metuljev ali sredstva Neemazal – T/S. V integrirani pridelavi pa je za uporabo po zaključenem cvetenju na voljo še pripravek Exirel, ki poleg pedica zatira tudi zavijače lupine sadja. Ta pripravek je čebelam nevaren, zato poskrbite za odstranitev cvetoče podrasti in z njim ne škropite v času paše čebel!

Na breskvah in nektarinah je treba spremljati populacijo sive breskove uši, ki ima prag škodljivosti 7 % napadenih poganjkov uporabite enega izmed naslednjih insekticidov: Afinto, Mospilan 20 SG, Neemazal T/S (tudi za eko pridelavo), Pirimor 50 WG ali Teppeki. Pripravek ASSET FIVE ima dovoljenje za nujne primere prerazmnožitev listnih uši.

V nasadih sliv in češpelj, v katerih ste s spremljanjem naleta češpljeve grizlice ugotovili presežen prag škodljivost (30 osic na belo lepljivo ploščo), je potrebno po končanem cvetenju opraviti zatiranje z insekticidi. Uporabite lahko Mospilan 20 SG, ki učinkuje tudi proti listnim ušem. Za njihovo zatiranje lahko sicer uporabite tudi pripravke Movento SC 100, Neemazal T/S ali Teppeki.

 

15. 4. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Nasadi jablan po Sloveniji so v različnih fazah cvetenja glede na sorto in lokacijo. Zgodnje sorte jablan že zaključujejo s cvetenjem, med tem ko pozne sorte na hladnih legah začenjajo cveteti.

V prihodnjih dneh se nam obeta nestanovitno, aprilsko vreme, ki predstavlja tveganje za primarne okužbe z jablanovim škrlupom. Po zaključenem cvetenju drevesa preidejo v fazo intenzivnega priraščanja zelenih tkiv. Novo prirasla tkiva so nezaščitena s fungicidno oblogo in dovzetna za glivične okužbe, zato je potrebno oblogo konstantno obnavljati na 5 dni oz. pred napovedanimi padavinami. Obloga velja za sprano, če je skupno padlo več kot 25 mm padavin in je zato potrebno ponovno opraviti škropljenje. Svetujemo preventivni pristop z uporabo dotikalnih fungicidov kot so Delan Pro, Delan 700 WG in Alcoban. Glede na napovedano obdobje hladnega vremena in morebitnih deževnih obdobij daljših od 3 dni, je še vedno primerna uporaba sistemičnih fungicidov iz skupine anilinopiramidinov kot so Chorus 50 WG, Chorus Forte, Avalon, Batalion 450 SC, Erune 40 SC, Laitane, Faban, Mythos, Pretil, Pyramid, Pyrus 400 SC in Scala. Vsem sistemičnim fungicidom, razen sredstvu Faban in Chorus Forte, je potrebno dodati enega izmed prej naštetih dotikalnih pripravkov na osnovi a.s. ditianon. Uporaba sistemičnih IBE fungicidov, kot so Duaxo koncentrat, Difol, Score 250 EC, Difcor 250 EC, Mavita ali Revyona bi bila smiselna v nasadih, kjer preventivno škropljenje pred obilnejšim dežjem (20 mm) ni bilo opravljeno in je bilo listje mokro več kot 2 dni. V tem primeru je potrebno tretiranje opraviti čimprej, ko je listje suho. Naštetim pripravkom je potrebno dodati še enega od zgoraj naštetih kontaktnih pripravkov.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio žvepleno apnena brozga. Stransko delovanje na jablanov škrlup ima tudi sredstvo Karbicure.

Ob napovedani ohladitvi in glede na stanje na terenu, za varstvo pred jablanovo pepelovko svetujemo uporabo sistemičnih pripravkov kot so Sercadis Plus, Sercadis, Luna Experience in Revyona. Uporaba žveplovih pripravkov bo ponovno aktualna ob prvi otoplitvi (temperature nad 15 °C).

V kolikor se je do zaključka cvetenja na eno belo lepljivo ploščo ujelo preko 30 osic jabolčne in hruševe grizlice, je prag škodljivosti presežen. Ukrepati je potrebno, ko so drevesa popolnoma odcvetela, s pripravkom Mospilan 20 SG ali s pripravkom Neemazal –T/S, ki je dovoljen tudi v ekološki pridelavi. Obe sredstvi imata delovanje tudi na druge sesajoče in grizoče organizme.

Sedaj je zadnji čas, da izobesite feromonske dispenzorje za metodo zbeganja ali konfuzije proti jabolčnemu zavijaču ter feromonske pasti za spremljanje populacije jabolčnega zavijača v nasadih s klasičnim varstvom pred škodljivcem.

Na terenu opažamo prisotnost malega zimskega pedica, v cvetnih šopih, ki že povzroča škodo. Pridelovalci preglejte nasade in ukrepajte z enim izmed insekticidnih pripravkov, ki dosežejo ustrezno učinkovitost predvsem na zgodnjih stadijih gosenic. Priporočamo uporabo biotičnih pripravkov kot sta Agree WG in Delfin WG.

 

VARSTVO ČEŠENJ IN VIŠENJ

Nasadi češenj in višenj so po večini že odcveteli. V tem času škodo povzročajo gosenice malega zimskega pedica, ki se prehranjujejo z listi. V ekološki pridelavi je možna uporaba sredstva Agree WG na podlagi mikroorganizmov, ki zatira tudi druge gosenice škodljivih metuljev ali sredstva Neemazal – T/S, ki pomaga zmanjševati populacijo listnih uši.

V integrirani pridelavi pa je za uporabo po zaključenem cvetenju na voljo še pripravek Exirel, ki zatira tudi zavijače lupine sadja. Ta pripravek je čebelam nevaren, zato poskrbite za odstranitev cvetoče podrasti in z njim ne škropite v času paše čebel!

 

VARSTVO JAGOD

Jagode so v polnem cvetenju. V tem obdobju je pomembno preprečevanje okužb cvetov s sivo plesnijo. Na voljo so biotični pripravki Prestop, Taegro, Amylo-x, Botector, Serenade Aso, Univerzalni fungicid in Polyversum (slednja do faze polnega cvetenja: sekundarni (B) in terciarni (C) cvetovi so odprti, prvi venčni listi odpadajo), ki so primerni tudi za uporabo v ekološki pridelavi. Izmed kemičnih FFS pa so na voljo: Libreto, Prolectus, Pyrus 400 SC, Scala, Signum (deluje tudi proti črni pegavosti), Switch 62,5 WG (deluje tudi proti črni pegavosti), Teldor SC 500 ali Zenby.

Za varstvo pred jagodno pepelasto plesnijo je možna uporaba pripravkov na osnovi mikroorganizmov, kot sta sredstvi AQ-10 in Amylo-X. Za preventivno uporabo pred pojavom okužbe je na voljo tudi sredstvo Fytosave, ki sproži imunski odziv v rastlini in ga je za doseganje zadostne učinkovitosti priporočljivo uporabiti vsaj 3x zapored. Na voljo sta še pripravka na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Vitisan in Karbicure. Vsa našteta sredstva so dovoljena tudi v ekološki pridelavi. Od kemičnih FFS so proti pepelovki na voljo Mirador 250 SC, Ortiva, Sercadis Plus, Signum, Stroby WG ali Zaftra AZT 250 SC.

 

VARSTVO BOROVNIC

Ameriške borovnice so v fazi cvetenja. Potrebno je opraviti zaščito cvetov pred okužbami s sivo plesnijo in monilijo borovnic. Na voljo so pripravki Teldor SC 500, Switch 62,5 WG, Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko), in Taegro (tudi v eko). Slednja dva delujeta tudi proti antraknozi. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni, hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetim okužbam z monilijo borovnic. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred uporabo čebelam nevarnih pripravkov pokosite cvetočo podrast in  opravite škropljenje v večernem ali nočnem času!

 

8. 4. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Jablane so večinoma v fenološki fazi razvoja od socvetij v balonskem stadiju do polnega cvetenja (BBCH 59-65). Pozne sorte jablan so ponekod šele v fazi razvoja socvetji. V prihodnjih dneh lahko sicer pričakujemo hiter začetek cvetenja. Glavnina sort hrušk je medtem že v polnem cvetenju.

Padavin v nadaljevanju tedna ne pričakujemo, poleg tega pa bodo temperature relativno visoke, zato pogoji za okužbe z jablanovim škrlupom v prihodnjih dneh ne bodo izpolnjeni. Sadjarjem svetujemo, da spremljajo napoved in ob morebitnem poslabšanju vremena nadaljujejo s preventivnim varstvom pred škrlupom. Priporočamo uporabo enega izmed dotikalnih fungicidov na osnovi a.s. ditianon (Delan Pro, Delan 700 WG, Alcoban). Uporaba aktivne snovi ditianon v jablanah in hruškah ne sme presegati skupne količine 2625 g aktivne snovi na ha v eni rastni dobi. V primeru napovedi hladnega vremena in deževnih obdobij daljših od 3 dni je pred cvetenjem primerna uporaba sistemičnih fungicidov iz skupine anilinopiramidinov kot so Chorus 50 WG, Avalon, Batalion 450 SC, Erune 40 SC, Laitane, Faban, Mythos, Pretil, Pyramid, Pyrus 400 SC in Scala. Vsem sistemičnim fungicidom, razen sredstvu Faban, je potrebno dodati enega izmed prej naštetih dotikalnih pripravkov na osnovi a.s. ditianon. Uporaba sistemičnih IBE fungicidov, kot so Score 250 EC, Difcor 250 EC ali Revyona, bi bila smiselna v nasadih, kjer preventivno škropljenje pred obilnejšim dežjem (20 mm) ni bilo opravljeno in je bilo listje mokro več kot 2 dni. V tem primeru je potrebno tretiranje opraviti čimprej, ko je listje suho. Naštetim pripravkom je potrebno dodati še enega od zgoraj naštetih kontaktnih pripravkov. Pripravek Revyona se uporablja tudi za zmanjševanje okužb z jablanovo pepelovko. V omenjenih razmerah se lahko uporabi tudi pripravek Difol, ki ima predvsem preventivno delovanje in se ga uporabi od razvojne faze rožnatih popkov pri jablanah oziroma faze belih popkov pri hruškah dalje.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je v tem času priporočljiva uporaba žveplovih pripravkov. Žveplovi pripravki učinkujejo pri temperaturah nad 15 °C. Uporabite lahko enega izmed registriranih sredstev: Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss, Pepelin, Thiovit jet, Sulfar, Vindex 80 WG, Biotip sulfo 800 SC (do odprtih prvih cvetov BBCH 60), Azumo WG (do BBCH 60- odprti prvi cvetovi in po cvetenju od BBCH 69), Pol-sulphur 800 SC (do prvih odprtih cvetov BBCH 60), Vindex 80 WG.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio žvepleno apnena brozga. Stransko delovanje na jablanov škrlup ima tudi sredstvo Karbicure. To sredstvo se ne sme mešati s foliarnimi gnojili, sredstvi kisle pH reakcije in koncentrati za emulzijo (EC). Izogibati se je treba tudi mešanju z bakrovim oksikloridom in bakrovim oksidom.

V nasadih se pojavlja jablanova mokasta uš, tudi krvava uš je začela z aktivnostjo. Začetek razvoja jablanove mokaste uši sovpada z razvojnim stadijem rožnatega popka (BBCH 57). V kolikor je bil v tem razvojnem stadiju pragu škodljivosti (1–2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) presežen, je potrebno opraviti škropljenje pred cvetenjem. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi flonikamida kot sta Teppeki in Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za uporabo proti mokasti uši je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko pred cvetenjem uporabite pripravek Neemazal.

Toplo vreme je pospešilo izleganje ličink sadne pršice iz zimskih jajčec. Če ob pregledu najdete najmanj 3 ličinke na list, lahko uporabite Nissorun 10 WP (ne deluje na odrasle osebke) ali Kanemite SC (deluje na vse gibljive stadije pršic). Dovoljena sta za uporabo 1-krat v sezoni. Na presežen prag škodljivosti bodite pozorni še posebno v nasadih, kjer ob prvih škropljenjih niso bili uporabljeni oljni pripravki.

Kdor še ni, naj pred cvetenjem obesi bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. Prag škodljivosti je presežen, v kolikor se tekom celotnega cvetenja na ploščo ujame več kot 30 osic. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

V času cvetenja je čas, da izobesite feromonske pasti za spremljanje jabolčnega zavijača. Pridelovalci, ki za zmanjšanje populacije zavijača uporabljate metodo zbeganja ali konfuzije, lahko v sadovnjakih izobesite feromonske dispenzorje, ki so na voljo na tržišču (Checkmate puffer CM-Pro, Isomate C TT, Rak 3 in SemiosNET-Codling Moth).

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Po zaključenem cvetenju je v nasadih, kjer ste spremljali nalet češpljeve grizlice in je bil prag škodljivosti presežen (ulovljenih več kot 30 osic na lepljivo ploščo), potrebno opraviti zatiranje z insekticidom Mospilan 20 SG. Lepljive plošče je po cvetenju nujno potrebno odstraniti z dreves, da preprečimo lovljenje čebel.

Na večini lokacij so koščičaste vrste v fazi polnega cvetenja ali zaključujejo s cvetenjem (breskve in češnje na Primorskem). Drugo škropljenje proti cvetni moniliji je potrebno opraviti po koncu polnega cvetenja, ko začno odpadati prvi venčni listi. Uporabite lahko naslednje registrirane fungicide:

  • Breskve in nektarine:  Chorus 50 WG, Luna experience, Prolectus, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby, Revyona. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO
  • Češnje in višnje: Luna experience, Signum, Revyona, Duaxo koncentrat, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Taegro, Serenade ASO
  • Slive in češplje: Luna experience, Chorus 50 WG, Prolectus, Revyona, Signum, Switch 62,5 WG, Zenby. Pripravki na osnovi mikroorganizmov: Amylo-X, Prestop, Serenade ASO

Za varstvo breskev in nektarin pred breskovo kodravostjo lahko do konca cvetenja uporabite sredstvi Syllit 544 SC ali Syllit 400 SC. Škropljenja opravite pred napovedanimi padavinami.

VARSTVO JAGOD

Jagode začenjajo s cvetenjem. V tem času je potrebno zmanjševati prekomerno vlažnost v nasadih, zato pridelovalci, ki imate tunele, le-te redno zračite.

V obdobju cvetenja jagod je pomembno preprečevanje okužb cvetov s sivo plesnijo. Na voljo so biotični pripravki Prestop, Taegro, Amylo-x, Botector, Serenade Aso, Univerzalni fungicid, ki so primerna za uporabo tudi v ekološki pridelavi. Izmed kemičnih FFS pa so na voljo: Libreto, Prolectus, Pyrus 400 SC (registracija do 30. 4. 2024), Scala (registracija do 30. 4. 2024), Signum (deluje tudi proti črni pegavosti), Switch 62,5 WG (tudi proti črni pegavosti), Teldor SC 500 ali Zenby.

Za varstvo pred jagodno pepelasto plesnijo je pomembno preventivno kemično varstvo z žveplovimi pripravki, saj ti zaviralno delujejo tudi na razvoj škodljivih vrst pršic. Registrirana sredstva na osnovi žvepla so Vertipin, Thiovit jet in Biotip sulfo 800 SC (do odpiranja prvih cvetov). Možna je uporaba pripravkov na osnovi mikroorganizmov kot sta sredstvi AQ-10 in Amylo-X. Za preventivno uporabo pred pojavom okužbe je na voljo tudi sredstvo Fytosave, ki sproži imunski odziv v rastlini in ga je za doseganje zadostne učinkovitosti priporočljivo uporabiti vsaj 3x zapored. Na voljo sta še pripravka na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Vitisan in Karbicure. Vsa našteta sredstva so dovoljena tudi v ekološki pridelavi.

VARSTVO AMERIŠKIH BOROVNIC

Ameriške borovnice so že v fazi cvetenja. Vremenska napoved je v naslednjih dneh ugodna in ne predstavlja večjega tveganja za okužbe cvetov s sivo plesnijo in monilijo borovnic. Kljub temu pridelovalce opozarjamo naj spremljajo napoved in ob morebitnem poslabšanju vremena opravijo škropljenje s fungicidi za zatiranje sive plesni. Na voljo so pripravki Teldor SC 500, Switch 62,5 WG Signum, Serenade aso (tudi v eko), Amylo-X (tudi v eko) in Taegro (tudi v eko). Slednja dva delujeta tudi proti antraknozi. Za preprečevanje cvetnih okužb z monilijo borovnic v Sloveniji nimamo registriranih namenskih fungicidov. Sredstva, ki so namenjena zatiranju sive plesni hkrati učinkovito delujejo tudi proti cvetim okužbam z monilijo borovnic. Škropljenje opravite tik pred napovedanimi padavinami.

VARSTVO OREHOV

V času brstenja oreha je smiselno opraviti škropljenje z bakrovimi pripravki, s katerimi zmanjšujemo potencial bakterijskih povzročiteljev bolezni iz rodu Xanthomonas. Te povzročajo orehovo črno listno pegavost. Uporabite lahko pripravka Cuprablau Z 35 WG/WP ali Cuprablau Z 50 WP. Okužbe mladih lističev so pogostejše v vlažnem vremenu, zato opravite škropljenje tik pred napovedanimi padavinami večkrat v času brstenja in do začetka cvetenja.

 

29. 3. 2024

VARSTVO PEČKARJEV

Fenološki razvoj pečkatih vrst sadja hitro napreduje, razvojni stadiji pa se zelo razlikujejo glede na sortiment in lego. Jablane in hruške so v fenološki fazi razvoja socvetij od fenofaze zelenih popkov do začetka cvetenja (BBCH 56-61). Zgodnje sorte hrušk so na toplih legah že v polnem cvetenju (BBCH 65). Ukrepanje proti boleznim in škodljivcem je tako potrebno prilagoditi razvoju v sadovnjakih.

Nestanovitno vreme predstavlja veliko nevarnost za primarne okužbe z jablanovim  škrlupom. Škropljenja opravite tik pred napovedanimi padavinami, če ni mogoče, pa takoj po končanih padavinah. Priporočamo uporabo enega izmed dotikalnih fungicidov na osnovi aktivnih snovi (a.s.) metiram (Polyram), a.s. dodin (Syllit 400 SC,  Syllit 544 SC) in a.s. ditianon (Delan Pro, Delan 700 WG - od razvojne faze rožnatih popkov dalje, Alcoban). Uporaba aktivne snovi ditianon v jablanah in hruškah ne sme presegati skupne količine 2625 g aktivne snovi na ha v eni rastni dobi. Pripravka Syllit 400 SC/544 SC se ne sme mešati z bakrenimi pripravki, močljivimi žvepli, žvepleno apneno brozgo in drugimi sredstvi alkalne pH reakcije ter foliarnimi gnojili na osnovi morskih alg, cinka ali bakra.

V primeru napovedi deževnih obdobij daljših od 3 dni je pred cvetenjem primerna uporaba sistemičnih fungicidov iz skupine anilinopiramidinov kot so Chorus 50 WG, Avalon, Batalion 450 SC, Erune 40 SC, Laitane, Faban, Mythos, Pretil, Pyramid, Pyrus 400 SC in Scala. Vsem sistemičnim fungicidom, razen sredstvu Faban, je potrebno dodati enega izmed prej naštetih dotikalnih pripravkov na osnovi a.s. ditianon.

Uporaba sistemičnih IBE fungicidov, kot so Score 250 EC (od razvojne faze, ko so odprti prvi cvetovi), Difcor 250 EC ali Revyona bi bila smiselna v nasadih, kjer preventivno škropljenje pred obilnejšim dežjem (20 mm) ni bilo opravljeno in in je bilo listje mokro več kot 2 dni. V tem primeru je potrebno tretiranje opraviti čimprej, ko je listje suho. Naštetim pripravkom je potrebno dodati še enega od zgoraj naštetih kontaktnih pripravkov. Pripravek Revyona se uporablja tudi za zmanjševanje okužb z jablanovo pepelovko. V omenjenih razmerah se lahko uporabi tudi pripravek Difol, ki ima predvsem preventivno delovanje in se ga uporabi od razvojne faze rožnatih popkov pri jablanah oziroma faze belih popkov pri hruškah dalje.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je v tem času priporočljiva uporaba žveplovih pripravkov. Žveplovi pripravki učinkujejo pri temperaturah nad 15 °C. Uporabite lahko enega izmed registriranih sredstev: Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Microthiol disperss Pepelin, Thiovit jet, Sulfar, Vindex 80 WG, Azumo WG, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito, Vindex 80 WG ali Vertipin.

V ekološki pridelavi lahko za varstvo pred jablanovim škrlupom in pepelovko uporabite pripravek Curatio žvepleno apnena brozga.

V nekaterih nasadih že najdemo jablanovo mokasto uš, ki lahko v ugodnih razmerah, povzroči veliko škodo. Tudi krvava uš, ki je prezimila na ranah več letnega lesa, je že aktivna. Začetek razvoja jablanove mokaste uši sovpada z razvojnim stadijem rožnatega popka (BBCH 59). V tem času je potrebno pregledovati nasade. Ob preseženem pragu škodljivosti (1–2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) je potrebno opraviti škropljenje, vendar šele, ko preidejo drevesa v balonski stadij. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi flonikamida kot sta Teppeki in Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za uporabo proti mokasti uši, je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime. Ekološki pridelovalci lahko pred cvetenjem uporabite pripravek Neemazal.

Do začetka cvetenja je v nasadih pečkatih vrst sadja, priporočljivo obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. Prag škodljivosti je presežen, v kolikor se tekom celotnega cvetenja na ploščo ujame več kot 30 osic. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

V času cvetenja je čas, da izobesite feromonske pasti za spremljanje jabolčnega zavijača. Pridelovalci, ki za zmanjšanje populacije zavijača uporabljate metodo zbeganja ali konfuzije, lahko v sadovnjakih izobesite feromonske dispenzorje, ki so na voljo na tržišču (Checkmate puffer CM-Pro, Isomate C TT, Rak 3 in SemiosNET-Codling Moth).

V sadovnjakih, kjer populacija ameriškega kaparja presega prag škodljivosti (prisotnost kaparjev na 2–3 % preglednih poganjkov), lahko do cvetenja uporabite pripravek Harpun.

V sadovnjakih kjer imate več težav z obvladovanjem rdeče sadne pršice in je ta na drevesih prezimila v večjem številu,  lahko do fenološkega stadija rožnati popek uporabite akaricid Apollo 50 SC.

VARSTVO KOŠČIČARJEV

Češnje in višnje so na večini opazovanih lokacij tik pred cvetenjem ali pa že cvetijo. Deževno vreme v času cvetenja predstavlja nevarnost za okužbe s cvetno monilijo, zato je v primeru padavin cvetove smiselno preventivno zavarovati pred okužbami z uporabo fungicidov. Prvo škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih 10 % cvetov in drugo ob odpadanju venčnih listov. Sadjarji lahko za varstvo češenj in višenj izbirajo med naslednjimi pripravki: Luna experience, Revyona, Signum, Zenby, Duaxo koncentrat, Amylo-x (slednji je dovoljen tudi v ekološki pridelavi). Za varstvo češenj so dodatno registrirani tudi pripravki Prolectus, Switch 62,6 WG, Teldor SC 500, Libreto in Serenade Aso (slednji ima dovoljenje tudi v ekološki pridelavi). V primeru deževnega vremena v času polnega cvetenja se drugo škropljenje opravi, ko začnejo odpadati prvi venčni listi.

Ko bodo slive in češplje odcvetele, lahko v nasadih, kjer ste spremljali nalet češpljeve grizlice, v primeru preseženega praga škodljivosti (ulovljenih več kot 30 osic na lepljivo ploščo) opravite zatiranje z insekticidom Mospilan 20 SG. Lepljive plošče je po cvetenju potrebno odstraniti z dreves.

VARSTVO JAGOD

Razvojne faze jagod se močno razlikujejo glede na lego in način pridelave. Večinoma so v fazah od pojava prvega niza cvetov na dnu rozete do faze začetka cvetenja (BBCH 55-61).

V tem času je potrebno zmanjševati prekomerno vlažnost v nasadih, zato pridelovalci, ki imate tunele, le-te redno zračite.

Za varstvo pred jagodno pepelasto plesnijo je pomembno preventivno kemično varstvo z žveplovimi pripravki, ti zaviralno delujejo tudi na razvoj škodljivih vrst pršic. Registrirana sredstva na osnovi žvepla so Vertipin, Thiovit jet in Biotip sulfo 800 SC. Žveplo učinkuje pri temperaturah nad 15 °C, zato čas uporabe prilagodite vremenskim razmeram. Proti pepelovki lahko izbirate tudi med sredstvi s sistemičnim oz. polsistemičnim delovanjem kot so Mavita 250 EC, Signum,  Mirador 250 SC, Ortiva, Score 250 EC, Sercadis Plus, Stroby WG, Topas 100 EC in Zaftra AZT 250 SC.

Za varstvo pred jagodovo pepelovko se lahko uporabljajo tudi pripravki na osnovi mikroorganizmov. Trenutno sta registrirani sredstvi AQ-10 in Amylo-X. Za preventivno uporabo pred pojavom okužbe je na voljo tudi sredstvo Fytosave, ki sproži imunski odziv v rastlini in ga je za doseganje zadostne učinkovitosti priporočljivo uporabiti vsaj 3x zapored. Na voljo sta še pripravka na osnovi kalijevega hidrogen karbonata Vitisan in Karbicure. Ti pripravki so poleg žvepla primerni tudi za uporabo v ekološki pridelavi.

V obdobju cvetenja jagod je tudi čas za varstvo pred okužbami s sivo plesnijo. Na voljo so biotični pripravki Prestop, Taegro, Amylo-x, Botector, Serenade Aso. Ta sredstva so primerna tudi za uporabo v ekološki pridelavi. Izmed kemičnih FFS pa so na voljo: Libreto, Prolectus, Pyrus 400 SC (registracija do 30.04.2024), Scala (registracija do 30.04.2024), Signum, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500 ali Zenby.

 

25. 3. 2024

Varstvo pečkarjev

Fenološki razvoj pečkatih vrst sadja hitro napreduje. Razvojni stadiji se zelo razlikujejo glede na sortiment in lego. Tako na zgodnjih legah Primorske nekatere sorte hrušk že začenjajo cveteti, medtem ko pozne sorte jablan šele brstijo. Ukrepanje proti boleznim in škodljivcem je tako potrebno prilagoditi razvoju v sadovnjakih.

Nestanovitno vreme predstavlja nevarnost za primarne okužbe z jablanovim  škrlupom. V tem času priporočamo uporabo enega izmed dotikalnih fungicidov kot so Polyram, Syllit 400 SC oz. Syllit 544 SC, Delan Pro ali Alcoban. V primeru daljših deževnih obdobij je primerna uporaba sistemičnih fungicidov iz skupine anilinopiramidinov, kot so Chorus 50 WG, Avalon, Batalion 450 SC, Erune 40 SC, Laitane, Mythos, Pretil, Pyramid, Pyrus 400 SC in Scala. Vsem sistemičnim fungicidom je potrebno dodati enega izmed prej naštetih dotikalnih pripravkov razen sredstvu Faban.

V nasadih, ki so pozni z razvojem in še brstijo, uporabite enega izmed bakrovih pripravkov (Cuprablau Z 35 WG, Cuprablau Z 35 WP, Cuprablau Z 50 WP ali Kocide 2000).

V ekološki pridelavi je dovoljena uporaba pripravka Curatio žvepleno apnena brozga.

Za varstvo pred jablanovo pepelovko je v tem času priporočljiva uporaba žveplovih pripravkov. Žveplovi pripravki učinkujejo pri temperaturah nad 15 °C, zato na hladnih legah še nekoliko počakajte na otoplitev. Uporabite lahko enega izmed registriranih sredstev: Cosan, Kumulus DF, Microthiol special, Pepelin, Thiovit jet, Sulfar, Vindex 80 WG, Azumo WG, Pol-sulphur 800 SC, Symbiotica fito, Tekoče žveplo, Vertipin.

V nekaterih nasadih že najdemo jablanov travno uš (običajno je ne zatiramo) ter jablanovo mokasto uš, ki lahko v ugodnih razmerah, povzroči veliko škodo. Tudi krvava uš, ki je prezimila na ranah več letnega lesa, je že aktivna. Začetek razvoja jablanove mokaste uši sovpada z razvojnim stadijem rožnatega popka (BBCH 59). V tem času je potrebno pregledovati nasade. Ob preseženem pragu škodljivosti (1–2 koloniji/100 pregledanih poganjkov) je potrebno opraviti škropljenje, vendar šele ko preidejo drevesa v balonski stadij. Priporočamo uporabo sredstev na osnovi flonikamida kot sta Teppeki in Afinto, ki imata stransko delovanje tudi na krvavo uš. Za uporabo proti mokasti uši, je v mladih nasadih registrirano tudi sredstvo Sivanto Prime.

Ekološki pridelovalci lahko pred cvetenjem uporabite pripravek Neemazal.

Pred začetkom cvetenja je v nasadi pečkatih vrst sadja, potrebno obesiti bele lepljive plošče za spremljanje jabolčne in hruševe grizlice. V kolikor se tekom celotnega cvetenja na ploščo ujame nad 30 osic, je prag škodljivosti presežen. Proti škodljivcema se ukrepa šele po zaključenem cvetenju.

Proti ameriškemu kaparju lahko pred cvetenjem uporabite pripravek Harpun.

V nasadih, kjer niste opravili škropljenja z oljnimi pripravki, je do fenološkega stadija rožnati popek dovoljena uporaba pripravka Apollo 50 SC, ki je namenjen zatiranju rdeče sadne pršice.

V letošnjem letu je fungicid Banjo pridobil izredno dovoljenje za uporabo proti črni listni pegavosti na jablanah in hruškah. Sredstvo je dovoljeno uporabiti 3x v rastni dobi, od razvojne faze rožnatih popkov do sekundarnega odpadanja plodičev. Prva priporočena je aplikacija je v fazi rožnatih popkov in druga po cvetenju.

Sredstvo Banjo ima posebne pogoje uporabe: uporaba je dovoljena le v ograjenih nasadih, kjer je nezaposlenim preprečen dostop v nasad, robne vrste oziroma drevesa se sme tretirati le v smeri od ograje, pri polovičnem zaprtju šob, uporaba ročne škropilnice ni dovoljena!

 

Varstvo koščičarjev

Deževno vreme v času cvetenja koščičastih vrst sadja predstavlja nevarnost za okužbe s cvetno monilijo. Prvo škropljenje je potrebno opraviti, ko je odprtih 10 % cvetov in drugo ob odpadanju venčnih listov. Pridelovalci lahko na vseh koščičastih vrstah sadja izbirajo med pripravki; Amylo-X, Luna experience, Libreto,  Prolectus, Revyona, Signum, Taegro, Zenby, Switch 62,5 WG ter Chorus 50 WG (breskve, nektarine, češplje, slive), Serenade Aso (češnje, višnje, slive, češplje), Duaxo koncentrat in Teldor SC 500 (češnje in višnje).

V času pred cvetenjem je treba v nasade namestiti bele lepljive plošče (2 plošči/ha) za spremljanje naleta češpljevih grizlic. Če je po koncu cvetenja ulovljenih več kot 30 osic, je po končanem cvetenju potrebno opraviti škropljenje z insekticidom, kot je pripravek Mospilan 20 SG.

 

Varstvo borovnic

Pridelovalcem svetujemo pregledovanje nasadov na pojavljanje trosišč (gobic) borovničeve monilije. Primarne okužbe so najpogostejše v vlažnih pomladih z nenadnimi ohladitvami, slednje povečajo občutljivost zelenih tkiv na okužbe. Za zmanjševanje potenciala bolezni priporočamo posipanje mešanice kremenčevega peska, zelene galice in gnojila, ki požge gobice in prepreči sproščanje spor. V nasadih, v katerih so že vidni zeleni vršički je potrebna uporaba fungicidov kot so Score 250 EC, Mavita 250 EC ali Folicur EW 250. V letošnjem letu je v ta namen na voljo tudi pripravek Cuprablau Z 35 WG/WP.

 

Pred uporabo FFS preberite navodila in veljavne registracije ter jih upoštevajte! Pred uporabo čebelam nevarnih pripravkov pokosite cvetočo podrast in  opravite škropljenje v večernem ali nočnem času!